Vācu mākslinieces instalācijas un biennāles “Marīna” starpgada izstāde
Datums: ceturtdiena, 2020.gada 2.jūlijs
Vieta: Jūrmalas pilsētas muzejā Tirgoņu ielā 29

No 2. jūlija Jūrmalas pilsētas muzejā (Tirgoņu ielā 29) skatāma vācu mākslinieces Sabīnes Šellhornas instalācija “Pie jūras” un Starptautiskās jūras tematikai veltītās biennāles “Marīna” starpgada izstāde – Madaras Neikenas gleznas un Janas Šandibinas pasteļi.

 

Sabīne Šellhorna (Sabine Schellhorn). Pie jūras

 

Sabīnes Šellhornas projekts Pie Jūras ir speciāli radīts eksponēšanai Jūrmalas pilsētas muzeja kamīnzālē.  Māksliniecei ir raksturīgi veidot projektus ar piesaisti konkrētai vietai, iepriekš veicot tās pamatīgu izpēti. Viņas instalācijas un zīmējumi vienmēr tiek pieskaņoti izstādes vietai, bieži tiek izmantoti materiāli un inspirācijas no tuvākās apkārtnes. Izstādei „Pie jūras“ Sabīne Šellhorna ir izmantojusi Lielupes plūduma aero fotogrāfiju, ko soli pa solim realizējusi materiālā. Upes plūduma grafiskais attēls tiek pārnests uz izstāžu zāles sienām un logiem.

Sabīne Šellhorna (Sabine Schellhorn) dzimusi 1962. gadā Koburgā, Vācijā. Ieguvusi kvalifikāciju litogrāfijā (Koburgas amatniecības kamera, 1983), tēlotājā mākslā (Otersbergas Mākslas un sociālo zinību augstkola, 1991)  un mediju dizainā ( Brēmenes amatniecības kamera, 2007).  Dzīvo un strādā Brēmenē, kopš 1991. gada piedalās vietējās un starptautiskās izstādēs, t.sk. Rīgā, saņēmusi vairākas nozīmīgas  balvas mākslā un dizainā.

 

Sabīne Šellhorna "Horizonts" 2016

 

Starptautiskās jūras tematikai veltītās biennāles Marīna starpgada izstādes

 

Madara Neikena.  Debess

Madara Neikena par izstādi: “Debesu plašums ir neizmērojams. Kosmiska panorāma skatījumā no zemes. Bet debess jums, ko cilvēka acs redz, ir tikai daļa no varenā visuma. Debesu nozīme mitoloģijā un folklorā  bijusi svarīga  cilvēkam. Tāpat kā cilvēkam, arī debesīm ir raksturs. Šobrīd mani interesē tā rakstura šķautne , kas  ir mierpilna, klusa un maiga, gandrīz nenotverama. It sevišķi tie brīži, kad dienas ritumā pirmie un pēdējie saules stari sastop atmosfēras slāņus. Katrā gada nogrieznī ir citādi. Varu vērot, vērot un pētīt bezgalīgi... Šī jau ir trešā solo izstāde no gaisa darbu sērijas ar debess jumu. It kā gleznotu vienu un to pašu, bet  noliekot blakus – ir citāds.”

Madara Neikena (dz. 1988. g.) beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļu. Nozīmīgākās personālizstādes bijušas galerijā “Māksla XO” (2016), Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā (2018) un galerijā “Daugava” (2018). Kopš 2010. gada  piedalās izstādēs, plenēros un rezidentūrās Latvijā un ārzemēs. Madara Neikena ir Starptautiskās glezniecības konkursizstādes “Marīna 2017” laureāte. Viņas glezniecībā par galveno žanru uzskatāma ainava, sevišķi izceļot piejūras ainavu.

 

Madara Neikena bez nosaukuma 2020

 

Jana Šandibina. Piezīmes

Izstādē skatāmās darbu sērijas iespaidi radušies studiju braucienā uz Grieķijas ziemeļu pilsētu Saloniki. “Piezīmes” ir stāsts par ceļotāju, kas nokļuvis pilnīgi svešā vidē un gluži kā jaunu zemju atklājējs pēta un fiksē sev vēl iepriekš neatklātu pasauli, gaismas un formas savienojumus, piešķirot lielu nozīmi kopējai atmosfērai, krāsu paletei. Izstāde nesniedz foto reālistisku atskaiti par dienvidu ainavām, tā vairāk stāsta par redzēto un piedzīvoto caur mākslinieka emocijām un pieredzi, piešķirot tam citu kvalitāti. Atrašanās dabā un tās vērošana iedarbojas uz autori kā īpatnēja iekšējās informācijas pārlādēšanas sistēma, kas paver iespēju gan saskatīt apkārt esošajā jaunus elementus, gan pārvērtēt pašai sevi, savas prioritātes.

                Darbu sērijā ir skatāmas gan ainavas, gan dažādi attiecīgai videi raksturīgi dabas elementi, kas, veidojot vienu harmonisku veselumu, papildina viens otru. Dabas elementu un noskaņu tvērumi, kas attēloti uz lielformāta audekliem, ir gluži kā piezīmju lapas, kas tik tikko izņemtas no mākslinieka skiču bloka. Šajās piezīmēs skatītājam ir iespēja redzēt ne tikai gatavo darba rezultātu, bet arī nedaudz ielūkoties tā tapšanas procesā.

Jana Šandibina (dz. 1987.g.) absolvējusi Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu (2008) un Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultāti (2012). Vēlāk turpinājusi savu izglītību Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības apakšnozarē (2014–2020), kā arī pavadījusi vienu studiju semestri Grieķijā, Salonikos, Aristoteļa Universitātes Vizuālās mākslas nodaļā (2019–2020). Pēdējo gadu laikā piedalījusies dažādās grupu izstādēs Latvijā, Lietuvā, Grieķijā. 2018. gadā Jana kļuvusi par vienu no laureātēm konkursizstādē “Jaunie talanti Latvijas simtgadei”, bet 2019. gadā – par  laureāti mākslas studentu kategorijā Jūrmalas pilsētas muzeja rīkotajā biennāles “Marīna 2019” glezniecības konkursizstādē. “Piezīmes” Jūrmalas pilsētas muzejā  ir mākslinieces pirmā  personālizstāde.

 

Jana Šandibina "PiezĪmes. Krastmala" 2020

IESAKĀM APMEKLĒT
augusts 2020
PILSĒTAS KARTE