aprīlis 2021
01 aprīlis
ceturtdiena
17.00
Vēsturnieces Ingas Sarmas lekcija “Nāc, peldēt sāc!”
Aspazijas mājā Z. Meierovica prospektā 18/20

 

1.aprīlī plkst. 17.00 aicinām uz Ingas Sarmas lekciju “Nāc, peldēt sāc!”, kurā vēsturniece pievērsīsies aizvien noslēpumos tītajai peldēšanās kultūrai.

Bezmakas lekcija notiks tiešsaistē Aspazijas mājas Facebook lapā - https://www.facebook.com/events/352820706071011

 

Izrādās, ka mūsu vēlme karstā laikā izģērbties un mesties jūrā, lai atveldzētos, paplunčātos vai nopeldētos, senāk nebija pašsaprotama lieta. Lai gan antīkajā pasaulē senie grieķi un romieši, kā veselas miesas un gara sludinātāji, mīlēja ūdens peldes, drūmajos viduslaikos ūdens tika uzskatīts par bīstamu un kaitīgu, jo valdīja priekšstats, ka dabiskā netīrumu kārtiņa pasargā no dažādām kaitēm. “Tajā laikā tīrīgākie cilvēki bija mūki, kas mazgājās piecas reizes gadā,” stāsta vēsturniece Inga Sarma. Peldēšanās tradīcija nemaz nav tika sena. Tikai pirms 250 gadiem briti aptvēra, ka ūdens peldes nebūt nav organismam kaitīgas. Turklāt peldēties sāka ziemā, jo tā ieteica ārsti. Arī Latvija ilgi jaunajai modei nepretojās un 18.gs. vidū Kaugurciemā sāk ierasties pirmie peldviesi. Tas ir laiks, kad uzplaukst Braitonas kūrorts Lielbritānijā. “Mēs droši varam teikt, ka Jūrmala ir viens no pirmajiem peldkūrortiem pie Baltijas jūras,” norāda Inga Sarma, kuras aizrautīgais un asprātībās dzirkstošais stāstījums reti kuru spēj atstāt vienaldzīgu.

 

Vēsturniece, Mg. Hist., Mg. Phil. Inga Sarma ir jūrmalniece, mācījusies Jūrmalas 1.vidusskolā, kopš 1981.gada – Jūrmalas pilsētas muzeja vēsturniece. Inga Sarma ir vairāku grāmatu un publikāciju autore, Jūrmalas pilsētas muzeja pastāvīgo vēstures ekspozīciju "Rīgas Jūrmalas un Ķemeru kūrortu vēsture" un "Bērns kūrortā" autore.

 

Kopš Covid-19 radītie ierobežojumi liedz mums rīkot tikšanās klātienē, Aspazijas mājā, kā tikšanās platformu izmanto sociālo tīklu Facebook.

04 aprīlis
svētdiena
Ciklā “Gadskārtas” – Lielā diena jeb Lieldienas – atskats uz 2019. gada Lieldienu pasākumu un ieteikumi raibāko olu krāsošanai
Jūrmalas Brīvdabas muzejā Tīklu ielā 1a
04 aprīlis
svētdiena
10.00
Lieldienu dievkalpojums no Dubultu ev. lut. baznīcas
Dubultu evaņģēliski luteriskajā baznīcā Baznīcas ielā 13

04 aprīlis
svētdiena
11.00
Interaktīva vides instalācija "Pavasara salidojums"
Omnibusa ielā, Majoros

Pastaigas laikā, uz brīdi piestājot pie 21 putnu būrīša, varēs aplūkot materiālā atveidotus dabā sastopamos Latvijas putnus un ieklausīties katra putna dziedājumā audioierakstā.

04 aprīlis
svētdiena
18.00
Pasaules tautu pasaku audiovizuāli lasījumi ciklā “Brīnumzeme”. Slovāku tautas pasaka “Pie saulītes ciemos”
Jūrmalas teātrī Muižas ielā 7

Jūrmalas teātra sociālā tīkla “Facebook” lapā www.facebook.com/jurmalasteatris.lv svētdienās, ciklā “Brīnumzeme” tiek publicēti audiovizuāli pasaules tautu pasaku lasījumi Jūrmalas teātra aktieru izpildījumā.

““Brīnumzeme” – tā ir pasaule, kurā vēl joprojām tiek sveikts krietnums, godīgums, asprātība, atjautība un nosodīts ļaunums, alkatība un muļķība. Tā ir ilgu, cerību un veselā saprāta pasaule, kurai atliek vien noticēt,” par pasaules tautu pasaku lasījumiem saka Jūrmalas teātra mākslinieciskais vadītājs Imants Jaunzems.

05 aprīlis
pirmdiena
11.00
Interaktīva vides instalācija "Pavasara salidojums"
Pie Kauguru kultūras nama uz Raiņa ielas

Pastaigas laikā, uz brīdi piestājot pie 21 putnu būrīša, varēs aplūkot materiālā atveidotus dabā sastopamos Latvijas putnus un ieklausīties katra putna dziedājumā audioierakstā.

09 aprīlis
piektdiena
Foto un rakstu sērija “Vraki – zemūdens noslēpumi”. Kas ir kuģu vraki?
Jūrmalas Brīvdabas muzejā Tīklu ielā 1a

www.facebook.com/jbmuzejs

 

14 aprīlis
trešdiena
Foto un rakstu sērija “Vraki – zemūdens noslēpumi”. Rīgas jūras līča piekrastē pie Carnikavas izskalotais vraks.
Jūrmalas Brīvdabas muzejā Tīklu ielā 1a

www.facebook.com/jbmuzejs

14 aprīlis
trešdiena
17.00
“Grāmata un tulkotājs”. Attālināta tikšanās ar tulkotāju Silviju Brici
Dubultu kultūras kvartālā Jūrmalas Centrālajā bibliotēkā Strēlnieku prospektā 30

www.facebook.com/jurmalacb

15 aprīlis
ceturtdiena
10.00
Kauguru kultūras namā Raiņa ielā 110
15 aprīlis
ceturtdiena
16.00
Zīmēšanas meistarklase “Puķu actiņas” kopā ar mākslinieci Gundegu Muzikanti
Aspazijas mājā Z. Meierovica prospektā 18/20
Zīmēšanas meistarklase “Puķu actiņas” kopā ar mākslinieci Gundegu Muzikanti

Muzejs “Aspazijas māja” aicina uz attālināto zīmēšanas meistarklasi “Puķu actiņas”, kuru vadīs bērnu grāmatu ilustratore Gundega Muzikante. Nodarbība norisināsies 15. aprīlī plkst. 16.00 Zoom platformā, tai jāpiesakās iepriekš e-pastā aspazijas.maja@jurmala.lv.

Māksliniece Gundega Muzikante nodarbībai Zoom platformā pieslēgsies no “Aspazijas mājā” izveidotās izstādes “Saulains stūrītis”. Tā ir vieta, kur neatkarīgi no gadalaika zied magones, puķuzirņi un arī pieticīgais dadzītis. Zīmēšanas nodarbībā Gundega Muzikante stāstīs un rādīs, kā ikkatrs – liels vai mazs, ziedus var uzburt ar zīmuli uz papīra. “Sākumā ir sēkliņa vai sīpoliņš, tad asniņš, tad kātiņš,  mazs pumpurītis, līdz uzplaukst zieds. Un kas tik tajā puķu actiņā nava!”, klāsta meistarklases vadītāja.

Vizuāli krāšņo izstādi “Saulains stūrītis” Gundega Muzikante un Ilze Dambe “Aspazijas mājā” izveidoja pērnā gada septembrī. Bērnu sajūsma par izstādi jau pirmajās tās atvēršanas nedēļās apliecināja, ka māksliniecēm ir izdevies atrast īstos izteiksmes līdzekļus, lai arī 21. gadsimta bērni sajustu un iemīļotu Aspazijas dzeju.

Ziedu zīmēšanas nodarbībai “Puķu actiņas” aicināti pieteikties iepriekš, rakstot uz e-pasta adresi aspazijas.maja@jurmala.lv.

16 aprīlis
piektdiena
Pasaules balss diena. Attālināta balss vingrošanas nodarbība - iedziedāšanās kopā ar kordiriģentu Intu Teterovski
Kauguru kultūras namā Raiņa ielā 110

www.facebook.com/KauguruKN 

 

17 aprīlis
sestdiena
22.00
Koncerts “Latvijas džeza ainavas”
Dzintaru koncertzālē Turaidas ielā 1
Koncerts “Latvijas džeza ainavas”

Televīzijas kanālā “ReTV” 17.  aprīlī plkst. 22.00 tiks pārraidīts koncerts “Latvijas džeza ainavas” no Dzintaru koncertzāles.

“Latvijas džeza ainavas” ir jauna starpžanru koncertprogramma, kurā džezs saplūst ar akadēmisko mūziku un klasiskā stīgu kvarteta skanējums sabalsojas ar džeza kvarteta krāsām. Programmas iniciatori ir džeza mūziķi ar starptautiska mēroga koncertpieredzi – kontrabasists Jānis Rubiks un pianists Edgars Cīrulis. Viņu oriģinālkompozīcijas tapušas, iedvesmojoties no Latvijas dabas, kultūras un cilvēkiem, katru muzikālo ainavu veidojot kā veltījumu kādai īpašai vietai vai elementam. Abiem domubiedriem pievienojas bundzinieks Rūdolfs Dankfelds, ģitārists Svens Vilsons, vijolnieki Aleksejs Bahirs un Kristiāna Ozoliņa, altists Ivars Brīnums un čellists Jānis Pauls.

Koncertu rīko Dzintaru koncertzāle, pārraide skatāma 17. aprīlī plkst. 22.00 televīzijas kanālā “ReTV”.

 

19 aprīlis
pirmdiena
Foto un rakstu sērija “Vraki – zemūdens noslēpumi”. Rīgas jūras līča piekrastē pie Lielupes ietekas jūrā izskalotais vraks.
Jūrmalas Brīvdabas muzejā Tīklu ielā 1a

www.facebook.com/jbmuzejs

19 aprīlis
pirmdiena
14.00
"Grāmata un tulkotājs". Attālināta tikšanās ar dzejnieku un tulkotāju Guntaru Godiņu
Dubultu kultūras kvartālā Jūrmalas Centrālās bibliotēkas bērnu nodaļā Strēlnieku prospektā 30
24 aprīlis
sestdiena
09.00
Zaļā zara talka 2021
Bulduru Izstāžu namā Muižas ielā 6

26 aprīlis
pirmdiena
18.00
Vokālās kamermūzikas koncertlekcija “Dans les yeux d'une française / Pasaule … francūža acīm”
Dubultu Kultūras kvartālā Jūrmalas Mūzikas vidusskolā Strēlnieku prospektā 30 korp. 1

26. aprīlī plkst. 18.00 no Dubultu digitālās koncertzāles izskanēs dziedātājas Marijas Elizabetes Sīgeres (Francija) un pianista Toma Ostrovska (Latvija) vokālās kamermūzikas programma “Dans les yeux d'une française / Pasaule … francūža acīm”.

Koncertlekcijas programma balstīta 20. gadsimta Francijas kultūras bagātīgajā žanru un stilu klāstā – vokālie cikli demonstrē impresionisma, simbolisma, neoklasicisma, vēlīnā ekspresionisma un modalitātes stilus; vienlīdz interesanti ir gan muzikālā materiāla risinājumi, gan izmantotie poēzijas paraugi. Prezentācijai un atskaņojumam koncertlekcijas ietvaros Jūrmalas Mūzikas vidusskolā no šīs programmas izvēlēti K. Debisī un M. Ravēla cikli. Abus izcilos skaņražus apvieno ne tikai spilgti individualizēta mūzikas valoda, bet arī dziļa interese par ārvalstu kultūrām un mūzikas tradīcijām, no kurām viņi smeļas iedvesmu orģināldarbu radīšanai – vokālo ciklu tematika saistīta ar Francijas un senās Persijas kultūrām, kā savdabīgi un eksotiski muzikāli ceļojumi.

Klods Debisī dziesmu ciklu “Piecas Šarla Bodlēra poēmas” (Balkons, Vakara harmonija, Ūdens strūkla, Meditācija, Mīlētāju nāve) veltījis savam draugam Etjēnam Dupī (Etienne Dupin). Opusā vērojama izteikta Vāgnera mūzikas ietekme, taču vairākas tonālās progresijas un deklamatorā vokālā partija jau iezīmē virzību uz operā “Peleass un Melizande” izmantoto mūzikas valodu. Parīzes sabiedrību dziesmas sākotnēji neuzrunā to izteikti vāgneriskā skanējuma dēļ – cikls netiek izdots un atskaņots līdz pat 1913. gadam. Interesanti, ka arī cikla vārsmu autors Šarls Bodlērs bijis kvēls Vāgnera mūzikas piekritējs un popularizētājs Francijā. K. Debisī dziesmu ciklā izmanto dzejoļus no krājuma “Ļaunuma puķes” (1857) par mīlestību un splīnu (garlaicības un eksistenciālu rūpju stāvokli). 

Moriss Ravēls ciklu “Šeherezade” (Āzija, Burvju flauta, Vienaldzīgais) rakstījis mecosoprānam ar orķestri, vēlāk pārliekot to balsij ar klavierēm. Autobiogrāfijā komponists atklāj, ka austrumu pasaules maģija viņam bijusi ļoti nozīmīga jau no bērnu dienām. 1903. gadā Ravēls darbojas Les Apaches mākslinieku grupā – šīs grupas biedrs, rakstnieks un gleznotājs Artūrs Leklērs ar vāgnerisko pseidonīmu “Tristans Klingzors” publicē dzejas krājumu “Šeherezade”, no kura Ravēls trīs dzejoļus tūlīt iedzīvina mūzikā. Pēc dzejnieka domām, Ravēls pirmo cikla dzejoli Āzija izvēlējies instrumentēt galvenokārt tā mākslinieciskā izaicinājuma dēļ, jo dzejas rindas ir aprakstošas – kā ceļojuma piezīmes: asprātīga rietumnieku stereotipu kolekcija par “pasakainajiem austrumiem”. Arī Ravēls ietur aprakstošu toni, un dziedātājs kā ceļinieks bauda eksotiskās, orķestra skanējuma uzburtās ainavas.

Tiešraide tiek nodrošināta Jūrmalas Mūzikas vidusskolas facebook kontā un Youtube kanālā Jurmala Live. Ieraksts būs pieejams bez maksas arī pēc tiešraides laika.

Programmu īsteno Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija līdztekus ar Valsts Kultūrkapitāla finansiālu atbalstu.

Tiekamies mūzikā!

27 aprīlis
otrdiena
Foto un rakstu sērija “Vraki – zemūdens noslēpumi”. Rīgas jūras līča Mangaļsalas pludmalē izskalotais vraks.
Jūrmalas Brīvdabas muzejā Tīklu ielā 1a

www.facebook.com/jbmuzejs

27 aprīlis
otrdiena
17.00
"Saviļņoti mūzikā" Jūrmalas Mūzikas vidusskolas taustiņinstrumentu nodaļas koncerts, veltīts skolas 60. gadskārtai
Dubultu Kultūras kvartālā Jūrmalas Mūzikas vidusskolā Strēlnieku prospektā 30 korp. 1

29 aprīlis
ceturtdiena
Starptautiskajā dejas dienā. Deju kolektīva "Vēlreiz" videosveiciens "Deja ir mana asinsrite" - apsveikumi, stāsti un fotomirkļi no Ineses Staškevičas fotosesijas ar dejotājiem.
Kauguru kultūras namā Raiņa ielā 110

www.facebook.com/KauguruKN 

01.01.2021 - 30.12.2021
Jūrmalas Brīvdabas muzejā apskatāma pastāvīgā ekspozīcija – “Laivu būves attīstība Rīgas jūras līča piekrastē”
Jūrmalas Brīvdabas muzejā Tīklu ielā 1a
Jūrmalas Brīvdabas muzejā apskatāma pastāvīgā ekspozīcija – “Laivu būves attīstība Rīgas jūras līča piekrastē”

Ekspozīcija ir veidota kā stāsts par laivu būves pirmsākumiem un laivu būvēšanas veidiem Latvijā. Centrālais izstādes eksponāts ir nepabeigta, klinkerbūves jeb pārlaidbūves tehnikā būvēta Kurzemes koka zvejas laiva dabiskā lielumā. Telpā izvietoti senlaicīgi amatnieku darba galdi un instrumenti, kā arī tekstuālā informācija, zīmējumi un fotogrāfijas.

 

Ekspozīcija tiks izmantota muzejpedagoģisku nodarbību veidošanai muzeja apmeklētāju iesaistei laivu būves izzināšanā. Mākslinieciski augstvērtīgā un kvalitatīvā ekspozīcija par laivu būvniecības tradīcijām būs interesanta un saistoša gan vietējiem, gan ārvalstu tūristiem.

 

Pirms piecdesmit gadiem, zvejnieku kolhoza “Uzvara” darbiniekiem dibinot Jūrmalas Brīvdabas muzeju, bija iecere iekārtot laivu būves darbnīcu, kur meistars sniegtu laivu būves amata paraugdemonstrējumus, iesaistot darba procesā muzeja apmeklētājus. Jūrmalas Brīvdabas muzeja darbiniekiem, strādājot pie jaunās ekspozīcijas izveides,  bija vēlme šo pamatieceri saglabāt, līdz ar to tika radīta laivu būves darbnīca, kas atspoguļo piekrastes iedzīvotāju dzīvi un nodarbošanos.

 

Jaunā ekspozīcija ir nozīmīgs ieguldījums Rīgas jūras līča piekrastes, arī Jūrmalas pilsētas, seno iedzīvotāju dzīves izpētē, zvejniecības un ar to saistīto zudušo vēsturisko arodu popularizēšanā, muzeja apmeklētāju izglītošanā, kā arī vērtīgs Jūrmalas Brīvdabas muzeja ekspozīciju tematisks papildinājums. Ekspozīcija izveidota ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

 

Jūrmalas Brīvdabas muzejs atrodas Tīklu ielā 1a, apmeklētājiem atvērts no otrdienas līdz svētdienai plkst. 10.00–18.00. Muzeja apmeklējums ir bez maksas.

10.02.2021 - 30.12.2021
Pašapkalpošanās fotosesijas pie mākslas objektiem
Bulduru Izstāžu namā Muižas ielā 6

Brīvā dabā mākslas objekti “Turamies rāmjos”, “Mirkļmarka no Bulduru Izstāžu nama”, “Laimīga stunda”, “Ejam pupās” un “Baltais Zirgs piemēra Mēness vai Vērša ragu”.

          

10.02.2021 - 30.12.2021
Foto un rakstu sērija “Laivu būve”
Jūrmalas Brīvdabas muzejā Tīklu ielā 1a

www.facebook.com/jbmuzejs

Laivu būves pirmsākumi. Kokmateriālu sagāde un apstrāde laivu būvei. Laivu būves darba instrumenti. Kurzemes tradicionālās klingerbūves jeb pārlaidbūves tehnikā būvētā laiva. Laivu būve Jūrmalā – eksperimentālā sporta laivu rūpnīca “Dzintars”.

10.02.2021 - 30.12.2021
Jūrmalas Brīvdabas muzejā Tīklu ielā 1a
10.02.2021 - 30.12.2021
Digitālā ekspozīcija “Rīgas Jūrmalas un Ķemeru kūrortu vēsture 18.–20. gs.”
Jūrmalas pilsētas muzejā Tirgoņu ielā 29

www.facebook.com/JurmalasPilsetasMuzejsJurmalaCityMuseum

Katru otro pirmdienu turpinās ieskats muzeja digitālajā ekspozīcijā „Rīgas Jūrmalas un Ķemeru kūrortu vēsture 18.-20. gadsimts”. Ekspozīcija atklāj to, ko šodien redzēt vairs nav iespējams. Tā ir peldēšanās no peldu steķa vai peldu ratiem, vannu procedūras Ķemeru Peldu iestādē, tie ir Jūrmalas koncertdārzi, kas līdz mūsdienām nav saglabājušies un ēkas, kuru vairs nav, kā arī laikmeta noskaņas Jūrmalas ielās, ko rada cilvēki, tērpušies tam laikam raksturīgos tērpos.

10.02.2021 - 30.12.2021
Mainīgas digitālās izstādes “Mākslinieka darbnīcā”
Jūrmalas pilsētas muzejā Tirgoņu ielā 29

www.facebook.com/JurmalasPilsetasMuzejsJurmalaCityMuseum

Trešdienās muzejs apmeklētājiem piedāvā mainīgās izstādes. Darbs mākslinieku darbnīcās neapstājas un, savu izstādi gaidot, mākslinieces Karinē Parojanca un Ieva Maurīte apmeklētājiem par sevi un saviem darbiem stāsta attālināti.

10.02.2021 - 30.09.2021
Videosižeti – digitālā izstāde “Rainis un Aspazija Dailes teātrī”
Raiņa un Aspazijas vasarnīcā J. Pliekšāna ielā 5/7

www.facebook.com/ravasarnica

Dailes teātra simtgadei veltīta izstāde, kurā skatītāji aicināti ieskatīties ar videosižetu palīdzību.

10.02.2021 - 30.12.2021
Publikācijas ciklā “Pastaiga pa Jūrmalas ielām no A līdz Ž”
Jūrmalas pilsētas muzejā Tirgoņu ielā 29

www.facebook.com/JurmalasPilsetasMuzejsJurmalaCityMuseum

Cikls “Pastaiga pa Jūrmalas ielām no A līdz Ž”. Pamudinājums cikla veidošanai ir 85 gadu jubileja ielu sarakstam, ar kuru tika grozīti nosaukumi 279 Rīgas Jūrmalas pilsētas ielām. Publikācijas ir ieskats 33 Jūrmalas ielās dažādās pilsētas apkaimēs, arī Slokā, Kauguros, Ķemeros un Priedainē. Apskats veidots, ielu nosaukumus sarindojot alfabēta kārtībā.

10.02.2021 - 30.12.2021
Cikls “Gadskārtas” – liecības par nozīmīgiem notikumiem pilsētas vēsturē no muzeja krājuma
Jūrmalas pilsētas muzejā Tirgoņu ielā 29

www.facebook.com/JurmalasPilsetasMuzejsJurmalaCityMuseum

Ciklā “Gadskārtas” izvēlēti notikumi Jūrmalas pilsētā, kam šogad aprit apaļa vai pusapaļa jubileja.

12.02.2021 - 01.04.2021
Digitālā izstāde “Vērša gads”
Bulduru Izstāžu namā Muižas ielā 6
14.02.2021 - 31.08.2021
Cikls “Radošie kolektīvi”
Kauguru kultūras namā Raiņa ielā 110

www.facebook.com/KauguruKN

Jauniešu teātra “Eksperiments” videostāsti par satikšanos un iemīlēšanos “Es satiku Tevi!”.

14.02.2021 - 30.12.2021
Pasaku stāstījumi bērniem kopā ar lellēm Džeri un Minci, facebook lapā
Dubultu kultūras kvartālā Jūrmalas Centrālās bibliotēkas bērnu nodaļā Strēlnieku prospektā 30

www.facebook.com/jurmalacb

 

25.02.2021 - 30.12.2021
Ieskats muzeja mākslas krājuma krātuvēs
Jūrmalas pilsētas muzejā Tirgoņu ielā 29

www.facebook.com/JurmalasPilsetasMuzejsJurmalaCityMuseum

Ceturtdienās turpinās ieskats muzeja mākslas krājuma krātuvēs – iepazīšanās ar Mārtiņa Pormaņa kolekciju, kas ir muzeja mākslas krājuma zelta fonds un tā senākā daļa. Krājumu veido dažādu mākslas skolu gleznas, ikonas, grafikas darbi, skulptūras un dekoratīvās mākslas priekšmeti, kopā vairāk nekā trīs simti darbu.

25.02.2021 - 30.12.2021
Bērnu redzējumi pasaku darbnīcās
Jūrmalas pilsētas muzejā Tirgoņu ielā 29

www.facebook.com/JurmalasPilsetasMuzejsJurmalaCityMuseum

Otrdienas muzeja ierakstos ir veltītas bērniem un arī pieaugušajiem. “Bērnu redzējumi pasaku darbnīcās” aicina pieaugušos aizņemties kaut ko no bērnu skatījuma sev. Dažādos stāstos bērni atklāj sevi “Smilšu spēlēs” un “Pasaku darbnīcā”, kas norisinājās Jūrmalas pilsētas muzejā laikā, kad muzejs bija atvērts klātienes apmeklējumam.

08.03.2021 - 30.04.2021
Dubultu kultūras kvartālā Jūrmalas Centrālās bibliotēkas bērnu nodaļā Strēlnieku prospektā 30
17.03.2021 - 04.04.2021
Oļega Skaraiņa darbu izstāde “Koka cilvēks – Oļegs un citi darbi”, muzeja kamīnzāles logos
Jūrmalas pilsētas muzejā Tirgoņu ielā 29

 

Gaidot iespēju tikties ar apmeklētājiem klātienē, Jūrmalas pilsētas muzejs piedāvā jau otro tēlniecības darbu izstādi, kas apskatei izvietota muzeja kamīnzāles logos. Pirmajā izstādē tika rādīti laikmetīgās tēlniecības darbi no muzeja krājuma, šoreiz skatītāju uzmanībai tiek piedāvāti tēlnieka Oļega Skaraiņa mazo formu darbi, kas tapuši mūža nogalē, izstādē “Koka cilvēks – Oļegs un citi darbi”.

 

Izstādē apskatāmi mazo formu tēlniecības darbi, kas tapuši laika posmā no 90. gadiem līdz pat mākslinieka mūža nogalei. Tie ir gan bronzā atlietie “Eiropas nolaupīšana” un “Eņģelis”, ģipsī veidotais “Maikls Džeksons”, konceptuālais, putuplastā atveidotais “Sievas portrets”, vienkāršā drāšu pinuma tehnikā radītais “Pašportrets”, kā arī vairākas kokā veidotas miniatūras, tostarp arī asprātīgais pašportrets “Koka cilvēks – Oļegs”.

 

Tēlnieks monumentālists Oļegs Skarainis (1923–2017) nodzīvoja ilgu mūžu, aiz sevis atstādams virkni Latvijas vēsturei un kultūrai veltītus pieminekļus. Piemēram, skulptūru “Rozes mātei” (1992) rakstnieka R. Blaumaņa memoriālajā muzejā Brakos, pieminekli pulkvedim Frīdriham Briedim (1998) Pulkveža Brieža ielā Rīgā, pieminekli šaha lielmeistaram Mihailam Tālam (2000) Vērmanes dārzā, pieminekli režisoram Alfrēdam Amtmanim-Briedītim (1970) un citus memoriālās un monumentālās tēlniecības darbus. Mākslinieka nozīmīgākais darbs, neapšaubāmi, ir Salaspils memoriālais ansamblis (1962–1967), kas tapis sadarbībā ar tēlniekiem Ļevu Bukovski un Jāni Zariņu.

19.03.2021 - 30.04.2021
Pasakas stāstījums bērniem kopā ar lellēm Džeri un Minci
Dubultu kultūras kvartālā Jūrmalas Centrālās bibliotēkas bērnu nodaļā Strēlnieku prospektā 30
27.03.2021 - 30.04.2021
Ciklā “Radošie kolektīvi” – Kauguru kultūras nama jauniešu teātra “Eksperiments” sveiciens Starptautiskajā teātra dienā!
Kauguru kultūras namā Raiņa ielā 110

www.facebook.com/KauguruKN 

29.03.2021 - 09.04.2021
Ķemeru bibliotēkā Tukuma ielā 20
01.04.2021 - 01.07.2021
Izstāde „GADA NEDARBS 2020”
Bulduru Izstāžu namā Muižas ielā 6
04.04.2021 - 30.04.2021
Ciklā “Radošie kolektīvi” – “Liela nāca Lielā diena!”. Lieldienu apsveikumi no Kauguru kultūras nama kolektīviem
Kauguru kultūras namā Raiņa ielā 110

www.facebook.com/KauguruKN 

 

08.04.2021 - 17.06.2021
Jūrmalas amatnīca

08.04.2021 - 31.05.2021
Fotoizstāde "Vērojumi" - fotogrāfam Ojāram Martinsonam 80
Dubultu kultūras kvartālā Jūrmalas Centrālajā bibliotēkā Strēlnieku prospektā 30

Jūrmalas Centrālās bibliotēkas logos

08.04.2021 - 13.04.2021
Starptautiskā romu diena. Leonīda Tugaļeva foto izstāde “Starp mēģinājumiem”
Kauguru kultūras namā Raiņa ielā 110

19.04.2021 - 04.05.2021
Aizraujoša ekspedīcija ģimenēm ar bērniem "Kaķiem pa pēdām"
Aspazijas mājā Z. Meierovica prospektā 18/20
Aizraujoša ekspedīcija ģimenēm ar bērniem "Kaķiem pa pēdām"

 

Aspazijas māja no 19. aprīļa līdz 4. maijam aicina lielus un mazus pētniekus piedalīties ekspedīcijā “Kaķiem pa pēdām”.  Maršrutā, kas vijas caur Majoriem un Dubultiem, dalībniekiem ar kartes palīdzību jāatrod 11 kaķi. Septiņi no meklēšanā izludinātajiem minčiem jāierauga pilsētvidē, kur ir viņu pastāvīgā dzīvesvieta. Četri kaķi savās vietās būs atrodami tikai uz noteiktu laiku. “Šie kaķi ir ieradušies kā brīnums, lai mūs visus iepriecinātu. Tie ir burvīgi un pārsteidza pat mūsu draugus, kas piekrita tos izmitināt,” stāsta Aspazijas mājas vadītāja Ārija Vanaga.  

Kaķis bija Aspazijas mīļākais mājdzīvnieks jau no agras bērnības, kad vecais “Daukšu” runcis kļuva par mazās Elzas Rozenbergas vienīgo spēļu biedru. Dzīvojot Dubultos, dzejniece rūpējās par veseliem trim kaķiem. Laikā, kad apmeklētājiem liegta iespēja sasveicināties ar kaķiem, kuri mīt Aspazijas mājā patlaban, ekspedīcijā var iepazīt kaķus, kuri mīt dzejnieces iecienītajā apkaimē.

  Ekspedīcijas “Kaķiem pa pēdām” idejas autore ir Aspazijas mājas praktikante, Latvijas Sporta pedagoģiskās akadēmijas 3. kursa studente Katrīna Kaupāne. Topošā volejbola trenere, kura Aspazijas mājā iziet praksi pasākumu organizēšanā, atzīst, ka šī ekspedīcija ir lieliska iespēja atrauties no datoru ekrāniem, doties ārā pavasarī un atvērtām acīm skatīties uz pasauli: “Jūrmala ir skaista pilsēta, bet, ja vēl dots uzdevums šajā skaistumā kaut ko atrast, tu ieraugi  vēl daudz lietu, kuras agrāk paslīdējušas garām nepamanītas.”

Iespējams, ka daži ekspedīcijas dalībnieki atradīs vairāk kaķu nekā meklēšanā izsludinātie. “Jūrmala ir kaķu pilsēta. Diez vai izdosies noiet 500 metrus, nesatiekot kādu strīpainu, melnbaltu vai rudu peļu junkuru,” smejoties saka Ārija Vanaga. 

Ekspedīcijas “Kaķiem pa pēdām” karte pieejama Jūrmalas pilsētas mājas lapā jurmala.lv un Aspazijas mājas Facebook lapā. Dalībnieki aicināti savas ekspedīcijas  rezultātus nosūtīt uz  e-pasta adresi: aspazijas.maja@jurmala.lv Visi dalībnieki saņems piemiņas velti, kā arī piedalīsies loterijā, kuras galvenā balva ir keramiķes Ineses Āboliņas radītais “Mincītis”.

 

Plašāka informācija:

Signe Cīrule

Aspazijas mājas Izglītojošā darba vadītāja

Tel.67769445

27.04.2021 - 04.05.2021
Jomas iela
30.04.2021 - 06.06.2021
Izstāde "Auce Biele. Spēks ziedēt"
Mākslas stacijā "Dubulti" Zigfrīda Meierovica prosp.4
Kaktusu meitene. 2020       Flower Power. 2018

     

Svinot pavasari, intuīciju un starpkultūru dialogus, Mākslas stacija Dubulti no 30. aprīļa atver izstādi “Auce Biele. Spēks ziedēt”. Māksliniece ierodas Latvijā, lai stāstītu par Marokā tapušiem darbiem (2014-2020), kas Latvijā redzami pirmo reizi, kā arī vadītu darbnīcas.

 

Auce Biele par savu izstādi “Spēks ziedēt” saka: “Visai iecerei - krāsām, tēliem, ziedu kārtīm un intuīcijas izraisīšanai - ir viena ideja: ierosināt, lai cilvēks pats caur teiksmainiem tēliem tiek klāt savai intuīcijai, savai zemapziņai, jo tā ir venīgā, kas zina atbildes. Man kādreiz bija grūtības ar sava izskata un būtības pieņemšanu. Reiz es apmeklēju hipnoterapijas seansu un tur ieraudzīju savu ķermeni - tumsa, kurā lido dažādi ziedi. No tā laika man viegli pieņemt sevi, jo es sapratu, ka šajā pasaulē ir liela augu dažādība. Un tiem, kuri grib vienveidību, nav izredžu. Sevi absolūti dēvēju par kaktusu ar maigiem ziediem - sharp (asa), wild (mežonīga), surviver (cīnītāja), tāpēc izstādes objektam - Ziedu meitenei - blakus būs kaktusi”.

 

Izstādes kuratore Inga Šteimane raksturo: “Auces Bieles talants apspriest moderna cilvēka zemapziņu Marokā ir uzplaucis dienvidnieciskās krāsās un mūžīgas vasaras košumā. Māksliniecei raksturīgi sakausēt dizaina un tēlotājmākslas aspektus. Pirms došanās prom no Latvijas Auce Biele spilgti sevi pieteica ar lielformāta džinsa auduma kodinājumiem “Mumbo Jumbo”, kas bija kā popārtisks sievietes mītu kaleidoskops. Jaunie darbi izstādē “Spēks ziedēt” dvēseles noslēpumus pauž ar tīra pigmenta iedarbību un arābiski smeldzīgu niansētību”.

 

Izstādē “Spēks ziedēt” Mākslas stacijā Dubulti būs aplūkojami vairāk nekā sešdesmit Auces Bieles gleznojumi uz pašdarināta audekla, interaktīvs objekts “Ziedu meitene”, ziedu kāršu skaidrojumi un videodarbs. Māksliniece stāstīs par izstādi 2. maijā plkst. 14.00 Mākslas stacijā Dubulti (ar pieteikšanos). Notiks četras brīvdabas darbnīcas ar ziedu kāršu skaidrojumiem un gleznošanu 29. un 30. maijā, 5. un 6. jūnijā plkst. 14.00 pie Mākslas stacijas Dubulti.

 

Auce Biele dzimusi 1981. gadā Rīgā, mācījusies tekstildizainu Rīgas Dizaina vidusskolā un ieguvusi bakalaura grādu Vizuālās komunikācijas nodaļā Latvijas Mākslas akadēmijā (2007). Mācījusies Brēmenes Mākslas universitātē. Strādājusi Šveices dizaina uzņēmumā BIBI ar bērnu preču dizainu. Iekļauta Jaunā muzeja (New Museum, Ņujorka) izdevumā “Younger Than Jesus: Artist Directory” (2009). Kopš 2013. gada ar ģimeni dzīvo un strādā Marokā, vada “Shine Smile” mākslas studiju. Personālizstādes “Mīlas muskulis” (2006)

Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā, Rīgā, “Norma Džīna” (2007) galerijā Pirmais stāvs, Rīgā, “LO&VE” (2007) galerija Mākslas dārzs, Rīgā, “Mumbo Jumbo” galerijā Pirmais stāvs (2009) un galerijā Kunstwarenhaus Cīrihē (2011). Piedalījusies izstādē “CandyBomber” Latvijas jaunie gleznotāji, Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja izstāžu zāle “Arsenāls” (2008).

 

Mākslas stacija Dubulti ir Eiropā vienīgā profesionālā izstāžu zāle, kas atrodas funkcionējošā stacijā. Projekts īsteno sabiedriskās telpas pārklājfunkcionalitāti. Mākslas stacija Dubulti veido labāko Latvijas mākslinieku personālizstādes un konceptuālus projektus, pievēršot uzmanību izstādei kā mākslas darba un skatītāja dialogam. Programma tiek īstenota ar Jūrmalas pilsētas domes atbalstu. Mākslas stacijas Dubulti vadītāja ir mākslas zinātniece Inga Šteimane.

 

Auces Bieles personālizstāde “Spēks ziedēt” skatāma no 30. aprīļa līdz 6. jūnijam katru dienu no plkst. 9.00 līdz 18.30. Ieeja brīva.

Tikšanās ar mākslinieci izstādē: 02.05. plkst. 14.00. Mākslinieces vadītas brīvdabas darbnīcas ar ziedu kāršu skaidrojumiem un gleznošanu 29.05., 30.05., 05.06., 06.06. plkst. 14.00. Individuālu eksursiju pieteikšana: https://www.facebook.com/ artstationdubulti vai ubulti.art.station@gmail.com.