Jēvle (Zviedrija)

 

Teritorija: 1615 km2 

Iedzīvotāji: 91 700

Mājas lapa: www.gavle.se

 

1993. gadā aizsākās Jūrmalas sadarbība ar Jēvli. Turpmākajos gados notika regulāras skolēnu un skolotāju apmaiņas programmas, kā arī tika realizēti dažādi kultūras projekti.

 

  

 
Jēvle atrodas Baltijas jūras krastā, Dalelvenas upes grīvas malā un 2 stundu brauciena attālumā uz ziemeļiem no galvaspilsētas Stokholmas.
 
Oficiālo pilsētas statusu Jēvlei piešķīra 1446. gadā, kad pie varas bija Baiernas karalis Kristofers. Jēvle ir vecākā pilsēta Zviedrijā ziemeļu daļā, kura ilgu laiku sastāvēja no mazām, zemām koka mājiņām; līdz 18.gs. pilsēta tika pārbūvēta, tika uzcelta baznīca, pils un rātsnams, kas saglabājušies vēl šodien. Krasas izmaiņas pilsētas attīstībā sakās ap 1950. gadu, kad Jēvlei tika pievienotas blakus esošās mazpilsētas. 
 
Jau no pašiem pirmsākumiem Jēvlē darbojās kokzāģētavas un dzirnavas. 18.gs. straujā ekonomikas attīstība balstās uz veiksmīgu ūdensdzirnavu un ķieģeļu rūpnīcu darbību. Tirdzniecības attīstība aizsākās 15.gs. līdz ar dzelzs un vara eksportu caur Jēvles ostu. Drīz pēc tam tirdzniecība caur Jēvles ostu tika aizliegta, lai nodrošinātu pietiekošu tirdzniecības apjomu Stokholmas ostai, bet kopš 18.gs. Jēvles ostai tirdzniecības brīvība tika atjaunota.
 
  
 
1776. gada lielais ugunsgrēks un citi ugunsgrēki, kas sekoja,  bija iemesls tam, ka pēdējos 300 gados tika veikta pārdomāta pilsētas pārbūve – celtas akmens un ķieģeļu mājas koka māju vietā, šaurās ieliņas tika pārveidotas par plašiem bulvāriem, pilsēta tika apzaļumota, līdz ar to padarot pilsētu skaistāku un dabai draudzīgāku.
 
IESAKĀM APMEKLĒT
jūlijs 2020
PILSĒTAS KARTE