Bērns un bērnudārzs simtgades lokos
Publicēts: ceturtdiena, 13.decembris, 2018
Kategorija: Izglītība
Autors: Marita Šteimane - PII “Madara”

Sagaidot Latvijas valsts simtgadi, Jūrmalas pirmsskolas izglītības iestādē “Madara” izveidota izstāde “Bērns un bērnudārzs simtgades lokos”. Izstāde sniedz īsu ieskatu bērnudārzu vēsturē Latvijā un Jūrmalā, kā arī bērnu dzīvē. Tā tapa gada garumā, īstenojot projektu “11 labi darbi Latvijai”.

image

Projektā tika īstenota skolotājas Indras Celmiņas ideja. Skolotājas rosināti, bērnu vecāki, vecvecāki, draugi, esošie un bijušie kolēģi ieskatījās savos fotoalbumos un māju bēniņos. Tā izstādē nonāca fotogrāfijas, rotaļlietas, spēles, preses izdevumi, sadzīves priekšmeti, apģērbs un apavi, dokumentu paraugi un citi ar bērnu dzīvi saistīti priekšmeti.  

 

Izstādes materiāls sakārtots pa gadu desmitiem, kas iezīmē konkrēto laika posmu. Bērnudārzu pirmsākumi meklējami bērnu patversmēs, un to atvēršana saistīta ar valsts palīdzību maznodrošinātām ģimenēm bērnu audzināšanā. Pētījumā noskaidrots, ka 1920. gadā valsts apgādāja septiņus bērnudārzus Rīgā, savukārt 1935. gadā bērnudārzi bijuši jau vienpadsmit Latvijas pilsētās. Uzskatāms, ka pirmais bērnudārzs Latvijā dibināts Rīgā vēl pirms brīvvalsts pastāvēšanas. Jūrmalas vēsturiskajā teritorijā pirmie bērnudārzi bijuši Slokā, Ķemeros un Marienbādē.

 

Lai arī izstāde var lepoties ar 1935. gadā izdotu “Ābeci”, plašākais savākto materiālu klāsts ir par padomju periodu, kad Latvijā bijis lielākais bērnudārzu un audzēkņu skaits.

 

Īpašs stends veltīts bērnudārza medicīnas personālam, kam bijusi liela loma bērnu veselības aprūpē un audzināšanā, jo bērniem iestādē tika veiktas arī dažādas veselības pārbaudes un vakcinācijas.

 

Izstādi apskatīja bērnudārza darbinieki, audzēkņi, viņu vecāki un kolēģi no citām Jūrmalas pirmsskolas iestādēm, un bez vēsturiskām liecībām visus iepriecināja arī iestādes audzēkņi ar speciāli šai izstādei gatavotu koncertu. Izstāde ikvienam apmeklētājam radīja prieku un uzjundīja atmiņas.

 

Liels paldies visiem projekta dalībniekiem un Ingai Dambei par izstādes vizuālo noformējumu!

 

 

IESAKĀM APMEKLĒT
jūnijs 2019
PILSĒTAS KARTE