Stilizētās kartēs jaunie mākslinieki parāda Jūrmalas daudzveidību
Publicēts: ceturtdiena, 22.aprīlis, 2021
Kategorija: Izglītība

Jūrmalas Mākslas skolas audzēkņi, veidojot kompozīcijas darbus, mākslinieciski stilizētās Jūrmalas kartēs atainojuši savas pilsētas daudzveidību. Krāsainas un melnbaltas, dekoratīvos rakstos veidotas, mākslinieciski rotaļīgas un rūpīgi izzīmētas jauno mākslinieku radītās teritoriju kartes spilgti raksturo 26 dažādās Jūrmalas apkaimes.

image

Mākslas skolas audzēkņi, skolotājas Gundegas Muzikantes iedvesmoti, attālinātajās kompozīcijas stundās izveidojuši mākslinieciski stilizētas Jūrmalas kartes. Audzēkņiem dots uzdevums izvēlēties kādas Jūrmalas apkaimes topogrāfisko karti – dzīvesvietas, apkaimes, kas visvairāk patīk, vai Jūrmalu spilgti raksturojošas teritorijas karti un savā kompozīcijā parādīt to kā grafisku mākslas darbu.

 

Akvareļa, guašas, grafikas un kolāžas tehnikā veidotie darbi pauž katrai Jūrmalas apkaimei raksturīgo. Audzēkņu darinātās kartēs ir saglabātas topogrāfiskās iezīmes – ielu tīklojums, Lielupes līkumi, jūras mala –, kā arī attēlotas arhitektūras celtnes un vides objekti, pēc kā teritorija ir atpazīstama. Dubultu teritorija – visšaurākā sauszemes daļa starp Lielupi un jūru. Pumpuru, Mellužu attēlojums ir askētisks, ar atsevišķām celtnēm, tostarp zīmīgo Mellužu brīvdabas estrādi. Izteiksmīgi upes raksti veidojas Valteru un Majoru kartēs, bet Asari atpazīstami pēc regulārā ielu tīkla un raksturīgās apbūves. Savukārt dzelzceļa līnija, kas izved cauri visai Jūrmalai vislabāk saskatāma Lielupes kartē.

 

Gundega Muzikante par audzēkņu veikumu saka: “Dabas un cilvēku radītais katrai vietai piešķir tās unikālo raksturu. Mudināju audzēkņus izpētīt, saskatīt un mākslas valodā – krāsu, līniju un laukumu ritmos – atklāt šos grafiski iezīmīgos, raksturīgos vaibstus, kas pilsētas sejā veidojušies gadu gaitā. Aicināju izraudzīties katram vistuvāko tehniku un radīt jaunu savas apkaimes karti, nevis kopēt kādu jau esošu shēmu, bet censties parādīt būtisko, “radīt mākslu” kartes izskatā. Jāteic, vai ik katrs atsūtītais darbs man bija kā pārsteigums. Jūrmalai raksturīgā daudzveidība koši parādās arī bērnu radošajos rokrakstos, stilizācijas veidos. Katrs autors radījis savu, apbrīnojami atšķirīgu skatījumu, rūpīgi pārdomājis akcentus, stilistiski pielāgojis uzrakstus. Patiesi priecāšos, ja šis darbs, reizē ar kompozīcijas likumu apguvi, bērnos būs veicinājis arī kādu gluži personīgu sajūtu par piederību Jūrmalai, piederību savai apkaimei!”

 

Ar mākslinieciski stilizētām Jūrmalas kartēm nosacīti tiek paturpināta Mākslas skolas audzēkņu darbu izstāde, kas norisinājās 2019. gada rudenī un bija skatāma Jūrmalas Mākslas skolā un Jūrmalas pilsētas domē. Bērni izstādes zīmējumos attēloja Jūrmalas apkaimes ar katrai no tām raksturīgiem elementiem dabā, arhitektūrā un cilvēkos.

 

Jūrmalas pilsētu veido 26 pilsētas daļas jeb apkaimes. Bagātīgā pilsētas vēsture nosaka Jūrmalas daudzveidīgo raksturu un krasās atšķirības arī apkaimēs – dabā, apbūves raksturā un arī cilvēku dzīvesveidā.

IESAKĀM APMEKLĒT
jūnijs 2021
PILSĒTAS KARTE