Dzejas dienu noskaņas Aspazijas un Raiņa pilsētā
Publicēts: piektdiena, 1.septembris, 2017
Kategorija: Kultūra

Septembris atnāk ar Dzejas dienām – latviešu literatūrai nozīmīgiem svētkiem, kas tiek svinēti jau kopš latviešu dzejnieka Raiņa simtgades svinībām 1965. gadā. 

image

Aspazijas un Raiņa pilsētā Jūrmalā, kur ir daudzas ar abiem dzejniekiem saistītas vietas un objekti – pašu celtā māja, dzejniekiem veltīti muzeji un piemiņas vietas –, dzejas svētki noris īpašā, Aspazijas un Raiņa piemiņas, gaisotnē.

 

“Raiņa un Aspazijas vasarnīca” J. Pliekšāna ielā 5/7

Uz tematisku pārgājienu pa Raiņa un Aspazijas mīlestības takām 9. septembrī Dzejas dienu dalībniekus aicināja “Raiņa un Aspazijas vasarnīca”. Pastaigas dalībnieki varēja apskatīt Pēperkoku namiņu un abu dzejnieku kopīgi celto Jaundubultu vasarnīcu. Tālāk pastaiga gar jūru veda uz “Raiņa un Aspazijas vasarnīcu”, kur pasākuma noslēgumā bija pikniks dārzā.

 

11. septembra pēcpusdienā “Raiņa un Aspazijas vasarnīcā” tika atklāta izstāde “Rainis un Ibsens”, savukārt 15. septembrī plkst. 19.00 Dzejas dienu apmeklētājiem tiek piedāvāts Alises Sedolas akustiskais dzejas un mūzikas vakars “Par svarīgo bezjēdzību”.

 

Dzejas svētkos bērniem, kas notiks 20. septembrī plkst.13.00 “Raiņa un Aspazijas vasarnīcā”, atvērs dzejnieces Irinas Morskajas bērnu dzejas grāmatu. Grāmatas atvēršanas svētkos piedalīsies mākslinieks Jānis Anmanis un Jūrmalas Mūzikas vidusskolas audzēkņi. Pasākums notiks krievu valodā ar bilingvāliem elementiem.

 

Rīko “Aspazijas māja” Z.Meierovica prospektā 18/20

Uz pastaigu ar nosaukumu “A+R=MĪLA” 10. septembrī bija aicināts ikviens, kurš vēlas iepazīties ar vēsturisku notikumu vietām, kultūrvēsturiskajiem, dabas un arhitektūras objektiem, kas saistās ar Aspaziju un Raini. Pastaigas gaita – no “Aspazijas mājas” uz Pumpuriem, noslēgumā atgriežoties “Aspazijas mājas” dārzā. 

 

Tikšanās ar dzejniekiem pie “Raiņa priedēm” Pumpuros, Amatas ielā

11. septembrī  “Aspazijas māja” piedāvāja tikšanos ar dzejniekiem pie “Raiņa priedēm” – Eduards Aivars, Jānis Tomašs, Agnese Rutkēviča,  Sintija Kampāne, Jānis Vādons, Daina Sirmā, Liepa Rūce, Liāna Langa un saksofonists Kristaps Vanags pasākumā “Es atkal sauli varēšu vēstīt …”.

 

Dzejas slams “Vienotā valodā!” Jūrmalas pilsētas muzejā Tirgoņu ielā 29

15. septembrī Jūrmala aicina izbaudīt Dzejas dienu noskaņas kopā ar draugiem un zināmiem Latvijas dzejniekiem, piedaloties dzejas maratonā un pasniedzot publikai savu vai cita autora dzejoli, kā arī improvizējot. Dzejas maratons Jūrmalas pilsētas muzejā sāksies plkst. 18.00, tā devīze ir “Vienotā valodā!”. Pasākumā izskanēs dzejas rindas dažādās valodās, radot interesi par cittautu kultūras mantojumu. Vakara gaitā pasākuma dalībniekus priecēs latviešu grupa "Ezeri" un indi-pop grupa “Blue Jean Serenade”. Pieteikties dalībai dzejas maratonā var zvanot pa tālruni: 67731953 vai rakstot uz e-pastu dzejasslams@jurmala.lv, kā arī pasākuma norises vietā. 

 

Dzeja Horna dārzā un Jūrmalas bibliotēkās

Dzejas dienu pasākums Horna dārzā Jomas ielā 35 notika jau 6. septembrī. Projekta “Stīgas” sarīkojumā piedalījās dzejniece Inga Gaile un mūziķis Edgars Mākens. Pasākumā bija arī tradicionālā Jūrmalas Dzejas dienu “burtiņu” zupa. Savukārt vakarā Dzejas dienu norises turpinājās ar Egona Peršēvica personālizstādes ”Baidies!” atklāšanu Jūrmalas Kultūras centrā Jomas ielā 35.

 

7. septembrī plkst. 10.00 pasākumu bērniem “Kā atnāk dzejolītis” rīkoja Ķemeru bibliotēka Tukuma ielā 20. Tikšanās ar dzejnieku un tulkotāju Leonu Briedi sarīkojumā “Pie pamales šķīst dzirksteles…” notika 8. septembra pēcpusdienā Kauguru bibliotēkā..

 

Jūrmalas Centrālā bibliotēka Jūrmalas Mākslas skolā Strēlnieku prospektā 28/30 12. septembrī plkst. 17.00 rīkoja Guntara Rača grāmatas “365” pirmās daļas prezentāciju, kurā piedalījās grāmatas autors Guntars Račs, Uģis Tirzītis (ģitāra) un Andris Alviķis (bass).

 

Kauguru kultūras namā Raiņa ielā 110

Kauguru kultūras nams svētdien, 10. septembrī, Dzejas dienu apmeklētājiem piedāvāja divus sarīkojumus – kultūras nama pagalmā bija “Trīs skatuves. Trīs dzejnieki. Trīs noslēpumi”, kur piedalījās Emīls Buiķis, Elīna Bākule-Veira un Toms Treibergs, savukārt pēcpusdienā aktieris Jānis Paukštello lasīja un izdziedāja Ojāra Vācieša, Imanta Ziedoņa un Jāņa Petera dzeju. Pasākuma goda viesis – dzejnieks un atdzejotājs Leons Briedis.

 

Laipni aicināti izbaudīt rudenīgās Dzejas dienu noskaņas Jūrmalā!

 

IESAKĀM APMEKLĒT
jūnijs 2018
PILSĒTAS KARTE