Izstādē  “Dzimtas stāsts mālā” aplūkojami Jūrmalas Mākslas skolas skolotājas un mākslinieces Ineses Āboliņas, viņas mammas Olitas Āboliņas un Ineses mazmeitiņas Gundegas darbi. Tikšanās ar Inesi Āboliņu un Gundegu notiks 15.novembrī plkst.15.30.

image

 

Attēlā: Inese Āboliņa "Sarunas"

 

Visaptveroša mīlestība pret keramiku, tā izprašana un spēja no māla un šamota uzburt tēlus, emocijas un laika liecības – tā varētu raksturot trīs Āboliņu dzimtas keramiķu radošo darbību. Tas ir stāsts par Olitu Āboliņu, kura savulaik pieteica šamotu kā izcilu sīkplastikas materiālu. Tas ir stāsts par viņas meitu Inesi Āboliņu, vienu no slavenās Ķīpsalas keramiķu grupas pārstāvēm, un tas ir stāsts par Gundegu, kurai šobrīd ir tikai 10 gadi, bet kuras mālā veidotās figūras uzrunā ikvienu. Tas ir  stāsts par vecvecmāmiņu, vecmāmiņu un mazmeitiņu.

 

Māksliniece Olita Āboliņa (1931. – 2000.) ar mālu sāka darboties jau agrā bērnībā, pateicoties savai zīmēšanas skolotājai. Viņa saskatīja mazajā meitenē keramiķes dotības, ikreiz atzinīgi novērtējot viņas veikumu. Olita pēc pamatskolas iestājās Rīgas lietišķās mākslas vidusskolā keramikas nodaļā, ko absolvēja 1952. gadā. Viņas diplomdarbs tika novērtēts ar augstāko atzīmi. Vēlāk viņa turpināja mācības Latvijas Mākslas akadēmijā.

 

Jau “lietišķo” laikā viņa pievērsās sīkplastikas jomai, meklējot savu individuālo rokrakstus. Laikā, kad Olita Āboliņa sāka pieteikt sevi kā sīkplastikas speciālisti, šai jomā materiāla prioritāte bija porcelānam. Olita pierāda, ka arī šamots ir pateicīgs materiāls sīkplastikas veidošanai.

 

60.gadu beigās un 70.gadu sākumā māksliniece saņēma ne tikai sabiedrības, bet arī mākslas kritiķu atzinību. Viņa piedalījusies izstādēs Rīgā, Jūrmalā,  Maskavā (Krievija), Pietarsāri (Somija), Budapeštā (Ungārija). 1971.gadā Olita Āboliņa kļuva I Budapeštas starptautiskās sīkplastikas biennāles laureāti. Māksliniece piedalījusies vairāk nekā  40 izstādēs, strādājusi par zīmēšanas skolotāju un keramikas pulciņa vadītāju Ogrē un Rīgā.

 

Arī Inese tāpat kā viņas mamma Olita mālu iepazina agrā bērnībā, esot kopā ar mammu viņas darbu tapšanā, un arī pati, lēnām apzinot māla iespējas, darināja savus darbus.  Inese Āboliņa absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas keramikas nodaļu 1983.gadā  Kopš 1987.gada ir Latvijas Mākslinieku savienības biedre. Kopš 1980.gada māksliniece regulāri piedalās izstādēs Latvijā un ārvalstīs, kā arī bijušas 9 personālizstādes. Mākslinieces darbi atrodas Latvijas mākslas un vēstures muzejos.

Savā daiļradē Inese Āboliņa izmanto visus keramikas materiālus un tehnikas – mālu, šamotu, akmens masu. Virpo arī māla trauku kompozīcijas, tomēr mīļākais materiāls ir šamots. No šī materiāla top gan mazo formu skulptūras, gan lielizmēra dārza keramika, īpašu uzmanību pievērš plastikai.  Šobrīd Inese strādā par keramikas skolotāju Jūrmalas Mākslas skolā un savu mīlestību pret dabas materiālu – mālu  – nodod skolas bērniem.

 

Arī Ineses mazmeitiņa un Olitas mazmazmeitiņa Gundega ir mantojusi māla mīlestības gēnu. Arī Gundega dažreiz pilda mājas darbus Jūrmalas Mākslas skolā pie vecmāmiņas Ineses galda keramikas klasē.  Vai arī pati veido darbus tai pašā sīkplastikas jomā, kā darīja vecvecmāmiņa un vēl joprojām mēdz darīt vecmāmiņa. Arī Gundegai darbošanās keramikas jomā ir veiksmīga, un viņas darbi jau tagad gūst starptautisku atzinību – 2016.gadā saņemot Lidices 44. Starptautiskās bērnu mākslas konkursa medaļu  “Lidices roze” un 2018.gadā saņem diplomu Lidices 46. Starptautiskās bērnu mākslas konkursā.

 

Izstāde līdz 2.decembrim ir apskatāma Jūrmalas Māksla skolā, Strēlnieku prospektā 30, Jaundubultos, Jūrmalā

Izstāžu zāles darba laiks:

P. – P.   13.00 – 20.00

Se.        10.00 – 18.00

Sv.        10.00 – 15.00