Jūrmalā top bronzā veidota Aspazijas skulptūra
Publicēts: piektdiena, 15.marts, 2019
Kategorija: Kultūra

Jūrmalā, kāpu zonā Dubultos, iecerēts izvietot jaunu skulptūru – bronzā veidotu dzejnieces Aspazijas tēlu. Skulptūru "Aspazija kāpās" veido tēlniece Olga Šilova, apkārtnes labiekārtojumu izstrādājusi arhitekte Marta Kotello. Objektu īsteno Jūrmalas vēstures un mākslas biedrība ar Jūrmalas pilsētas domes līdzfinansējumu.

image

Patlaban paveikta objekta pirmā kārta – izstrādāts apkārtnes labiekārtojuma projekts un izveidots skulptūras atveids mālā, kam sekos projekta otrā un trešā kārta, kad skulptūra tiks atlieta bronzā, uzstādīta, kā arī veikti apkārtnes labiekārtošanas darbi.

 

Jaunais tūrisma objekts atradīsies pašā pilsētas sirdī, mazajā Aspazijas ieliņā, kāpās, iepretī Aspazijas mājai, vietā ar īpašu skatu uz jūru un arī uz māju, kurā dzejniece savulaik dzīvojusi. Vieta kāpās, kur paredzēts novietot skulptūru, ir labi saredzama arī no Aspazijas mājas verandas loga. Pastaigājoties gar jūru, vides objekts kalpos kā orientieris, lai atrastu ceļu uz Aspazijas māju un arī Rakstnieku namu Aspazijas ielā.

 

Skulptūra, kas veidota bronzā, iecerēta pilnā augumā, tās portretiska līdzība ar dzejnieci, kam pamatā ir dokumentāli foto materiāli, pauž Aspazijas spilgto personību un izcilo talantu, jaunību un cēlu skaistumu. Apģērba elegantās līnijas un ziediem rotātā cepure piešķir dzejnieces tēlam romantisku noskaņu. Pie Aspazijas kājām ir kaķis – kompozīcijas elements, kas ne tikai atgādina par dzejnieces īpašo mīlestību pret šiem mājdzīvniekiem, bet piešķir skulpturālajam tēlam cilvēcisku dimensiju un padara objektu interesantu arī bērniem.

 

Nokļūšanu pie objekta nodrošinās koka laipa, līdzās vides objektam paredzēts novietot informācijas stendu un soliņus. Ap skulptūru tiks iekārtota plūstošās līnijās veidota koka terase, objektu veiksmīgi iekļaujot meža un kāpas ainavā. Teritoriju paredzēts izgaismot, ap terasi radot klusinātu un romantisku noskaņu.

 

Projektu “Uz gara augstumiem” īsteno Jūrmalas vēstures un mākslas biedrība. Projekts iesniegts Jūrmalas pilsētas projektu konkursā “Jūrmala – Latvijas valsts simtgadei”, tā īstenošana paredzēta trīs kārtās.

IESAKĀM APMEKLĒT
maijs 2019
PILSĒTAS KARTE