“Pārvietojumi starp atmiņu un iztēli” mākslas stacijā “Dubulti”
Publicēts: pirmdiena, 11.novembris, 2019
Kategorija: Kultūra

Mākslas stacijā "Dubulti" skatāma laikmetīgās mākslas izstāde "Pārvietojumi / Starp atmiņu un iztēli", ko veido seši mākslinieki no Latvijas, Lielbritānijas, Somijas un ASV. Izstādes kuratores – Vineta Kaulača un Inga Šteimane.

image

"Seši mākslinieki ir ieguvuši atšķirīgu izglītību un strādā dažādos medijos. Tomēr visu uzmanības lokā ir vietas uztvere, apdzīvošana, izpēte un (perfekta vai nepilnīga) atcerēšanās. Skatīti kopumā, viņu darbi var rosināt virkni provokatīvu jautājumu par to, kā mēs izdzīvojam vidi, kā šo pieredzi saprotam, lietojam un nododam tālāk," par izstādi saka kuratore un mākslas kritiķe Kārena Vilkina (ASV).

 

Izstādes koncepcijas autore māksliniece Vineta Kaulača uzsver, ka kustība telpā un atšķirīgu kontekstu klātbūtne ir ietverta izstādes veidošanas principā, apvienojot māksliniekus no ASV, Lielbritānijas, Latvijas un Somijas. Viņa rezumē: "Atmiņa veido telpu. Nupat ieraudzītais pārklājas ar pirms mirkļa redzēto. [..] Ar atmiņas palīdzību reproducētais notikums ir radījis pavisam jaunu teritoriju apziņas kartē, nevis realitātes dublikātu."

 

Kārlis Rekevics izstāda lielizmēra ogles zīmējumu sērijas, kuru sižetus veido urbānu motīvu atsvešinātais majestātiskums. Līdzīgi kā tēlniecībā arī zīmējumos autors radoši būvē savu realitātes versiju. Viņa meditatīvais vērojums nereti rāda vienu un to pašu motīvu ar laika nobīdi. Daugavpils Marka Rotko mākslas centra rezidencē šovasar K. Rekevics radīja darbu pilsētvidē.

 

Vineta Kaulača šajā izstādē pēta gleznieciskas sakarības, kas liecina par telpas uztveres specifiskajām attiecībām ar tajā klātesošu kustību vai gluži pretēji – mieru. Viņa glezno metro staciju, vilcienu peronu arhitektoniskās vides kā abstraktus stāstus par telpas atmiņu, īpaši akcentējot dažādu rakursu un ātrumu kustības lomu tajā.

 

Keitija Prata (Katie Pratt) savas gleznas iesāk ar spontānu žestu, uzmetot krāsu uz gruntēta audekla. Tālākais gleznošanas process ietver šīs konceptuālās nejaušības apstrādi, likumsakarību radīšanu, kritisku izvērtēšanu, papildināšanu un atcelšanu. Keitijas Pratas abstrakcijas racionalizē pasauli, respektējot tās sarežģītību.

 

Kaisu Koivisto kā vienu no darbu tapšanas stratēģijām izmanto ceļojumu, pētot bijušās Padomju Savienības un Austrumvācijas teritorijas. Viņas fotogrāfijas dokumentē kultūrainavu, kas visbiežāk ir pamesta un nonākusi lielo dabas procesu "aizgādībā". Koivisto darbu dzidrais, rāmais apcerīgums vedina aiz antropocentriska pasaules uzskata robežām.

 

Džonijs Brigss (Jonny Briggs) strādā ar fotogrāfijas medija provokatīvajiem aspektiem, izmantojot tos kā abstraktam, tā sociālam komentāram. Izstādē skatāma viņa "Izgaismojumu sērija" ("Spotlight Series"), kas tapusi Džersijas policijas štāba interjeros. Pikseļu struktūrā izveidots aplis katra attēla centrā ir atsauce uz policijas cenzūras ikonogrāfiju, izmantojot līdzīgu zemas izšķirtspējas režīmu. "Fotogrāfiju bieži apsūdz pēcapstrādes viltojumos, taču, labāk izpētot, atklājas, ka tā ir īstāka (dokumentālāka) nekā sākumā šķiet," saka Brigss.

 

Sigita Daugule meklē saplūšanas punktus gan pilsētvidē, izraugoties nelielus sižetiskus motīvus saviem darbiem, gan darbnīcā, laikietilpīgā gleznošanas procesā. Viņas audekli top kā lēns eļļas krāsu uzklāšanas, žūšanas, noņemšanas, atkārtotas uzklāšanas sablīvējums un katra nākošā reize veido gleznas "atmiņas karti" komplicētāku. Taču drāma nereti var beigties kā komēdija.

 

Pasākumi izstādē:

23. novembrī plkst. 11.00–14.00 mākslas izglītības centra "Trīs krāsas" radošā darbnīca bērniem un skolniekiem izstādē.

7. decembrī plkst. 15.00–16.30 ekskursija kuratora vadībā.

12. janvārī plkst. 15.00–16.30 ekskursija kuratora vadībā.

 

Mākslas stacijas "Dubulti" darba laiks katru dienu 9.00–18.30. Ieeja brīva.

IESAKĀM APMEKLĒT
augusts 2020
PILSĒTAS KARTE