Jūrmalā, Dubultos, iepretī Aspazijas mājai kāpu zonā, top vides objekts ar kultūrvēsturisku nozīmi – “Aspazija kāpās”. Bronzas skulptūru izveidojusi tēlniece Olga Šilova, vides objekta labiekārtojuma projektu izstrādājusi arhitekte Marta Kotello.

image

Māksliniece Olga Šilova skulptūrā attēlojusi Aspaziju pilnā augumā, tā pauž dzejnieces spilgto personību, izcilo talantu un cēlu skaistumu. Pie Aspazijas kājām ir kaķis – tas ne tikai atgādina par dzejnieces īpašo mīlestību pret šiem mājdzīvniekiem, bet piešķir skulpturālajam tēlam cilvēcisku dimensiju un padara objektu interesantu arī bērniem.

 

Tēlniece Olga Šilova atzīst: “Esmu laimīga par iespēju realizēt savas tēlnieces spējas, vienlaikus tā ir ļoti liela atbildība, jo Aspazijas personības mērogs Latvijas kultūras vēsturē ir tik liels.”

 

Veidojot skulptūru, māksliniece pētīja dzejnieces biogrāfiju, iedziļinājās sieviešu modes tendencēs 19.–20. gadsimtā un lasīja Aspazijas dzeju, lai veidojuma stilizācija iespējami tuvāk sasauktos ar laiku, kurā dzīvojusi Aspazija.

 

Skulptūra atradīsies kāpās, nelielajā Aspazijas ieliņā, – vietā ar skatu gan uz jūru, gan arī uz Aspazijas māju, kurā dzejniece savulaik dzīvojusi. Vieta kāpās, kur paredzēts novietot skulptūru, ir labi saredzama arī no Aspazijas mājas verandas loga.

 

Pie skulptūras vedīs koka laipa, līdzās tai paredzēts novietot informācijas stendu un soliņus. Ap skulptūru tiks iekārtota plūstošās līnijās veidota koka terase, vides objektu iekļaujot meža un kāpas ainavā. Teritoriju paredzēts izgaismot, radot klusinātu un romantisku noskaņu.

 

Skulptūras izgatavošanu tēlniece Olga Šilova ir pabeigusi, šovasar turpināsies apkārtnes labiekārtošanas un skulptūras uzstādīšanas darbi – projekta noslēdzošais posms.

 

Vides objekta “Aspazija kāpās” izveidei Jūrmalas pilsēta piešķīrusi līdzfinansējumu projektu konkursā “Jūrmala – Latvijas valsts simtgadei”. Projektu “Uz gara augstumiem”, kura izpilde paredzēta trīs kārtās, īsteno Jūrmalas vēstures un mākslas biedrība. Tā kopējās izmaksas ir 82 tūkstoši eiro. Jūrmalas pilsētas dome līdzfinansējusi projekta divas kārtas par kopējo summu 46 tūkstoši eiro.

 

Jūrmalas vēstures un mākslas biedrība un māksliniece Olga Šilova pateicas visiem, kas atbalstījuši skulptūras tapšanas procesu ar saviem ziedojumiem projekta divos iepriekšējos posmos. Ziedotāji lielākoties ir jūrmalnieki, un šis fakts Aspazijas skulptūru padara īpašu un patiesi gaidītu.