Atvadoties no ziemas un gaidot pavasari, Jūrmalā tiek svinēti latviešu tradicionālie svētki Meteņi un slāvu tautu svētki – Masļeņica. Sestdien, 15.februārī, plkst.12.00 Pavasara gaidīšanas svētki norisināsies pie Kauguru Kultūras nama. 

1. februārī Mellužu estrādē notika pirmā pavasara gaidīšanas norise – Meteņu uguns rituāls. Pavasara gaidīšanas uguns rituālu vadīja dainu un senā baltu kalendāra pētniece, rituālu un godu vadītāja Māra Brante. Rituālā, kas iesāk pavasari un visa jaunā atnākšanu, uguns klātbūtnē tika iezīmētas aprises un rīcība turpmākajam gadam. 

 

15. februārī plkst. 12.00 Pavasara gaidīšanas svētki norisināsies pie Kauguru Kultūras nama (Raiņa ielā 110). Pasākumā būs radošās darbnīcas un atrakcijas visai ģimenei, skanēs līksmas dziesmas, būs dejas un rotaļas, kā arī karsta tēja un gardas pankūkas. Koncertā uz brīvdabas skatuves svētkus kuplinās Dj Monsta un Katrīna Dimanta ar folkmūzikas programmu, tautas deju kolektīvi no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas, tradīciju kopa "Skance" un izklaides studija "Larec".

 

Savukārt 1. martā plkst. 12.00 pie sanatorijas "Jantarnij Bereg" (Zvīņu ielā 2, Jaunķemeros) ar slāvu tautu pavasara gaidīšanas svētku – Masļeņicas – tradīcijām iepazīstinās folkloras kopa "Berendejka". Simbolizējot ziemas atkāpšanos un pavasara tuvošanos, lai atbrīvotos no aizvadītā gada likstām, pasākumā tiks dedzināta salmu lelle. Svētku apmeklētājus priecēs cirka mākslinieku uzstāšanās, būs rotaļas un konkursi, tostarp iespēja pārbaudīt spēkus, rāpjoties "ledus" stabā. Koncertā uzstāsies dziedātāji Anastasija Krilova un Deniss Harčenko, arī romu šova grupa "Ame Roma".

 

Meteņu un Masļeņicas tradīcijas

Meteņi jeb Metenis latviešiem ir seni ziemas pavadīšanas un pavasara gaidīšanas svētki, kuros nozīmīgi ir maģiski auglības rituāli, lai veicinātu labas ražas gadu. Meteņos, kas tiek saukti arī par Vastlāvi, Lastavāgu, Miesmeti, Miezmežu dienu, tāpat kā citos ziemas svētkos, ļaudis sendienās gājuši ķekatās, braukuši ciemos un mielojušies pirms lielā gavēņa.

 

Masļeņica ir sena pavasara gaidīšanas tradīcija slāvu tautām. Svētku laikā tiek līksmi pavadīta garā, aukstā ziema un sagaidīts pavasaris. Masļeņicu pareizticīgie sendienās svinēja septiņas dienas pirms lielā gavēņa. Ļaudis satikās ar tuviniekiem, tuviem un tālākiem paziņām, pirms gavēņa palūdza cits citam piedošanu un, kad salīgts miers, ar ēdienu un izklaižu pārpilnību priecājās krāšņos svētkos.