Rokdarbi Aspazijas laikā
Publicēts: ceturtdiena, 5.marts, 2020
Kategorija: Kultūra

10. martā plkst. 18:00 aicinām uz etnogrāfes Aijas Jansones lekciju “Rokdarbi Aspazijas laikā”, lai saprastu, kur un kā mūsu vecmāmiņas, viņu mammas un vecmāmiņas smēlušās zināšanas, lai radītu darbus, kurus varam vilkt ārā no pūralādēm un apbrīnot joprojām.

image
Attēla autors: Publicitātes foto

“Jebkuras amata prasmes apgūšanai ir vajadzīgs laiks“, norāda Aija Jansone, piebilstot, ka augstajam līmenim, kādu mūsdienu Latvijas teritorijas rokdarbnieces sasniedza 20. gadsimta 20.-30. gados, pirmsākumi meklējumi jau 19. gadsimta vidū, kad mainoties sociālekonomiskajai situācijai, notika pāreja no tradicionālajiem uz Eiropas pilsētas modes rokdarbiem. Ar šo laiku Latvijas teritorijā sāka attīstīties specializētie rokdarbu veikali. Pastāvot diezgan aktīviem sakariem starp pilsētu un laukiem, arī lauku rajonu rokdarbniecēm bija pieejams šo veikalu piedāvājums (audums, diegi, adatas un specializētā literatūra), kas veicināja jaunu rokdarbu tehniku un kompozīciju apguvi un pielietošanu laikmetīgu tekstiliju darināšanā un lietošanā. To, ka interese par citzemju tekstilmākslas attīstības sasniegumiem bija liela, liecina fakts, ka 19. gadsimta 80. gados ar valsts un privātu mecenātu atbalstu latviešu meitenes tiek sūtītas mācīties uz Somiju apgūt jaunas aušanas tehnikas, un izsmalcinātu dekoratīvu audumu aušanu. Lielā interese par jauniem rokdarbu veidiem un tehnikām, 20. gadsimta sākumā radīja priekšnoteikumus dažādu rokdarbu kursu izveidei, kas ar laiku pārtapa par mākslas amatniecības skolām, kuru beidzēji 20. gadsimta 1. pusē kļuva latviešu lietišķās mākslas tradīcijas izveidotājiem un nesējiem.

 

Latvijas brīvdabas muzeja Etnogrāfijas nodaļas vadītāja, daudzu grāmatu par Latvijas etnogrāfiju autore, Triju zvaigžņu ordeņa kavaliere, LU Latvijas vēstures institūta pētniece Aija Jansone Aspazijas mājā viesosies, lai izvērtētu un atklātu izstādes “Pasaciņa” noslēpumus. Pērnā gada nogalē atklātajā izstādē, kura vēl apskatāma tikai līdz 15. martam,  izstādīti arī 20 – 30. gados tapuši rokdarbi, kurus vieno Aspazijas dzeja.

 

Plašāka informācija:

Ārija Vanaga

Aspazijas mājas vadītāja

Tel. 29150479

IESAKĀM APMEKLĒT
augusts 2020
PILSĒTAS KARTE