Jūrmalas pilsētas muzejā apskatāmas divas jaunas izstādes – kamīnzālē būs skatāma Māras Mozgires un Daces Ziemeles jaunāko darbu izstāde “Jūra un mala”, muzeja 2. stāva zālēs – Kristīnes Kutepovas gleznu un grafiku izstāde “Brīnumzeme”.

Dace Ziemele, Māra Mozgire izstādē “Jūra un mala”

Jūra un mala, ūdens un zeme – tik dažādas stihijas. Pirmās asociācijas – tas ir dialogs starp dinamiku un mieru. Dialogs starp mūžam kustībā esošo jūru ar saulrietu un saullēktu atspulgiem uz tās virsmas, rāmu krastu ar pludmales smiltīm, putnu pēdām tajās, oļu ēnām un kokiem fonā. Zilo ūdens toņu pretstats smilšu okera niansēm. Bet dzīvei un dabai ir savas spēles…

 

Izstāde “Jūra un mala” ir turpinājums mākslinieču savulaik aizsāktajām kopizstādēm, bet šoreiz ar nelielu atkāpi. Kopējā izstādes kompozīcijā vairs nedominē kontrasts – melnbaltais pret krāsaino, bet tās koptēlu veido pietuvināta krāsu saspēle dažādos materiālos.

 

Dace Ziemele absolvējusi Rīgas lietišķās mākslas vidusskolu un Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas nodaļu. Izstādēs piedalās kopš 1990. gada. Darbi bijuši izstādēs Somijā, Vācijā, Rumānijā un Ungārijā. Porcelāna apgleznojumos dominē laukumu un līniju ritmi un saspēle. Baltais pret melno, laukums pret līniju. Jaunajos formu apgleznojumos dominē pelēki zilie toņi, tiek eksperimentēts arī ar zelta krāsu.

 

Māra Mozgire absolvējusi Liepājas lietišķās mākslas vidusskolu un Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļu. Izstādēs piedalās kopš 1987. gada. Viņas zīda apgleznojumos  dominē krāsu laukumu mijiedarbība – siltais pret vēso, košais pret pelēko. Kā neliels eksperiments – citu tekstilšķiedru un metāla elementu izmantošana jaunākajos  darbos.

 

Kristīnes Kutepovas izstāde “Brīnumzeme”

Brīnumzeme ir vieta, kur savienojas divas telpas, satiekas divi spēki – dabas varenums un gara spēks. Tur paralēli var pieredzēt divas realitātes. Brīnumzemē viss ir iespējams, sapnis ir tikpat reāls kā nomoda stāvoklis. Robežas un iepriekšnoteiktais tiek sajaukts...

 

Izstādes telpa sadalīta divās pieredzēs, tās abas ir nedalāmas, vienlaikus pastāvošas, vienlīdz nozīmīgas. Dabas varenība atklājas gleznieciski, gara spēks piesaka sevi grafiski. Gara spēka telpa ir melnbalta, grafiska. Dabas varenības valoda ir gleznieciska, pasakaina. Izstādē apvienojas gleznieciskais ar grafisko, iekšējā telpa ar  ārējo.

 

Ārējā telpā gleznās attēlota Indija, tās varenie zaļie kalni, svētā upe Ganga, enerģētiski spēcīgas vietas, kurās meditējuši svētie jogi. Piedzīvotais Indijā raisījis daudz jautājumu, uz kuriem tiek meklētas atbildes, tas māksliniecei bijis spēcīgs impulss sevis ieraudzīšanā.

 

Pieredzētā ilūzija tiek veidota grafiska, melnbalta. Tā ir vienmēr kustībā, mainībā, tā ir gaisīga un caurspīdīga, slāņu slāņiem spēlējoša.

 

Izstādē atklāto tēmu papildina un transformē mūzika, ko radījis Artūrs Kutepovs. Mākslas radīšanas brīdī mūzika vienmēr ir klātesoša, tāpēc tā ir neiztrūkstoša arī izstādē.

 

Kristīne Kutepova (1982) absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Vizuālās mākslas nodaļas glezniecības bakalaura (2017) un maģistra studiju programmas (2019). Kopš 2014. gada māksliniece piedalījusies dažādās grupu izstādēs, tostarp starptautiskos projektos Itālijā un Vācijā.

 

Izstādes statītājiem būs pieejamas līdz 18. oktobrim.