Mākslas stacijā “Dubulti” skatāma unikāla fotoizstāde – Tohoku reģions japāņu fotogrāfu acīm. Izstādes fotogrāfijas parāda, kā Tohoku reģions attīstījies pirms postošās zemestrīces 2011. gadā un atklāj Tohoku saglabāto Dzjomon kultūras mantojumu, kas tiek turpināts.

image

Attēlā: Ičiro Kodzima. Inagaki ciems. 1960.

 

Galvenā motivācija fotoizstādes organizēšanai bijusi postošā zemestrīce, kas Japānu skāra 2011. gada martā. Saistībā ar traģiskajiem notikumiem Tohoku reģiona vārds plaši izskanēja visā pasaulē, savukārt vēsturiskā un kultūras kontekstā ziņu par reģionu nebija daudz.

 

Izstādes kurators Kotaro Īdzava – fotogrāfijas kritiķis un leģendārā Tokijas fotožurnāla “Déjà-vu” (1990–1995) dibinātājs un redaktors – ekspozīciju veidojis kā pārdomātu ieskatu ne vien Tohoku reģiona ainavās un cilvēkos, bet arī Japānas 20. gs. otrās puses fotogrāfijas vēsturē. Kopš Japānā kļuva pazīstama fotogrāfijas tehnika, Tohoku ir piesaistījis daudzus fotogrāfus, kuri fiksēja dabasskatus, sadzīves un populārus pasākumus. Papildus tam kurators izstādes saturā piedāvā poētisku vīziju par to, kā mūsdienu japāņu kultūra – sadzīve, celtnes, svētku un rituālu tradīcijas – atspoguļo Japānas vissenākās kultūras Dzjomon klātbūtni (15 000 gadu p. m. ē.). Tohoku ir vieta, kur “Dzjomon idejas” joprojām ir dzīvas. Izstādes kurators Kotaro Īdzava: “Mūsdienās, kad modernā materiālā kultūra ir nonākusi strupceļā un zaudējusi vitalitāti, ir parādījusies interese par Tohoku garīgajām tradīcijām, kam raksturīga brīvības sajūta un miers, kā arī pazemīga attieksme pret dabu un dabas gariem.”

 

Izstādē aplūkojamas vairāk nekā 120 fotogrāfijas, ko deviņi fotogrāfi un viena fotogrāfu grupa uzņēmuši Tohoku reģionā. Starp izstādē aplūkojamo fotogrāfiju autoriem ir Japānas melnbaltās fotogrāfijas klasiķi Teisuke Čiba un Ičiro Kodzima, 80. gadu atraktīvā dokumentālisma pārstāvis Hirosi Osima, modernās ainavas virzītājs Meiki Lins, konceptuāli “anonīmā” dokumentālisma pārstāvji “Sendai kolekcijas” autoru grupa un citi.

 

Izstāde norisinās ar Japānas fonda un Japānas vēstniecības Latvijā gādību un Jūrmalas pilsētas atbalstu. Mākslas stacijā “Dubulti” izstāde apskatāma līdz 1. novembrim katru dienu plkst. 9.00–18.30. Ekskursija izstādē notiks 18. oktobrī plkst. 15.00.