Bulduru Izstāžu namā līdz nākamā gada janvāra vidum skatāma Viktora Kozera izstāde “Klucīši no skapjaugšas”.

image

Viktors Kozers Bulduru Izstāžu nama izstādēs un mākslas akcijās piedalās jau vairākus gadus. 2019. gadā konkursa izstādē „JĀ/NEatkarība” par darbu „Aizbraucu uz UK pēc krējuma” mākslinieks saņēma veicināšanas balvu, kā arī iespēju Bulduru Izstāžu namā veidot savu personālizstādi.

 

Izstādes “Klucīši no skapjaugšas” autors Viktors Kozers šobrīd atrodas Luksemburgā, līdz ar to izstādes  iekārtošana norisinājās attālināti. Stāstot par izstādes darbu tapšanu, autors atklāj, ka koka klucīši, kas ilgāku laiku krājušies uz mākslinieka skapjaugšas, un beidzot likti lietā, ir izgatavoti no gaišo lapu koku koksnes, tie pārklāti ar sintētisko vasku un nopulēti. Daži eksemplāri ir lakoti un piekrāsoti ar akrila krāsu. Darbu formas atšķiras, klucīši ne vienmēr ir kantaini kubveida koka gabaliņi. Daļa izstādē redzamo klucīšu ir izgatavoti Latvijā, bet daļa – Luksemburgā. Autors apgalvo, ka ārpus Latvijas “dzīvojušie” klucīši atšķiras, tie ir ne pārāk latviskās noskaņās.

 

Pirmais klucītis, ko autors izgrieza ar neasu virtuves nazi, bija īkšķa gala lieluma sivēngalva bez ausīm, ar nelielu bumbuli, kas līdzinājās šņukuram. Cita veida klucīšus Kozers sāka veidot 1999. gadā, uzsākot darbu un arī amata prasmju apguvi koktēlniecības darbnīcā. Starp viņa skolotājiem bija Jānis Poļaks, kurš savu mācekli aicināja „skatīties plašāk”, Uldis Salaks, kurš ieteica domāt “ārpus rāmjiem”, savukārt Jānis Skuška, norādot: „Ja tu šim klucītim iespiedīsi ar kaltu tādu astīti, tad tas atdzīvosies,” mācīja pievērst uzmanību smalkumiem un detaļām.

 

Turpmāk koka klucīšu veidošanu Kozers studēja Kārkliņas grāmatā „Latviešu padomju koktēlniecība”, jūsmojot par Artūra Bērnieka ņiprajām vardēm, Krišjāņa Kugras humoresku asajām šķautnēm, Līzes Dzeguzes omulīgajiem padomju bērniem un Igora Vasiļjeva sensitīvajiem slavenību portretiem. Vēlāk Viktors Kozers sastapās ar Grinling Gibbons gaisīgajām ziedu virtenēm un Aubert Henri Joseph Parent mežģīņu smalkuma klusajām dabām, tīksminājās par japāņu meistara Kato Hiroyuki mākoņiem un Katsura Funakoshi gandrīz metafiziskajiem garkaklaino cilvēku tēliem. Citi atradumi iedvesmai ir jaunie mākslinieki Ariele Alasko un Julian Watts, kas savos darbos hipsterīgā veidā izpludina robežas starp praktiski noderīgo un dekoratīvo.

 

Nākotnē koka klucīšu darinātājs iecerējis pievērsies čehu meistara Jan Zalud darbu praktiskai izpētei.

 

Viktora Kozera izstāde „Klucīši no skapjaugšas” Bulduru Izstāžu namā būs apskatāma līdz 2021. gada 19. janvārim.