Jūrmalas Kultūras centra aušanas studija “Bulduru audējas”, kas dibināta 1964. gadā kā audēju pulciņš, šogad atzīmē 60. jubileju.

Ja vien būtu iespējams kaut kādā veidā izmērīt, cik metru, kilometru audumu noausti stellēs, skaitlis noteikti būtu iespaidīgs. Iespaidīgs arī laika izteiksmē, kas veltīts izstrādājumu aušanai. Gadu gaitā vairākkārt mainījies audēju pulciņa nosaukums un mājvietas, taču amata prasmi studijas pastāvēšanas laikā saglabājušas, praksē iedzīvinājušas un jaunām māceklēm tālāk nodevušas desmitiem Jūrmalas audēju. Bulduru audēju stellēs arvien top segas, lakati un daudzas citas tekstilijas.

Bulduru aušanas pulciņa pirmā mājvieta bija Priedaines Kultūras namā Salaspils ielā 4 (1964.–1968.), vēlāk Slokas Celulozes un papīra fabrikas kultūras namā (1968.–1974.), pēc tam – Lielupes Kultūras namā Meža prospektā 75 (1974.–1985.), līdz, visbeidzot, studija iemājoja Bulduru Kultūras namā (tagad – Bulduru Izstāžu nams) Muižas ielā 6. Šobrīd nelielā studijas telpa iekārtota maksimāli efektīvi, lai varētu darbināt iespējami lielāku steļļu skaitu vienlaikus.

Dibinātāja un pirmā vadītāja bija Margarita Kalniņa, šobrīd studija darbojas Artas Mālderes vadībā. Aušanas studijas pastāvēšanas gados to vadījušas Erna Liniņa, Ārija Dambe, Māra Brākše, Kristīne Mūrniece (Kancāne), Marta Ence. Gan vadītājas, gan vairākas dalībnieces bija tautas daiļamata meistares, arī tekstilmākslinieces. Īpaši atzīmējama Marta Ence, kura bija arī viena no pulciņa ilggadējām vadītājām, pedagoģe un līdz pat sirmam vecumam ar aizrautību nodevusies rokdarbiem.

Jau kopš studijas pastāvēšanas pirmsākumiem regulāri rīkotas pulciņa darbu izstādes. 20. gs. 70.–80. gados regulāra tradīcija bija dalība lietišķās mākslas izstādēs Jūrmalā, pēc izstādēm daži darbi nodoti Jūrmalas muzeja krājumam. 2021. gadā Bulduru stellēs noausti arī trīs metri brunču auduma Jūrmalas goda tērpam, ko darināja jūrmalniece kādreizējā audēju studijas dalībniece amata prasmju zinātāja Sarmīte Sedliņa.

Bulduru audēju darinājumi eksponēti ne tikai daudzviet Latvijā, bet arī izstādēs Somijā, Francijā, Dānijā un citās valstīs. Audējas ar saviem darbiem turpina regulāri piedalīties izstādēs, Bulduru audēju darbi bija apskatāmi Vispārējo XXVII Latvijas dziesmu un XVII deju svētku lielajā tautas lietišķās mākslas izstādē “Mēs”.

Šobrīd, 2024. gadā, studijā ir 17 dalībnieces: Anda Aizupiete, Ieva Altena, Ieva Bērziņa, Evita Brensone, Daina Dreifelde, Daina Dunce, Ārija Galeniece, Aija Grūbe, Inta Kisiļeva, Evija Kukuvasa, Jolanta Māziņa, Ilze Paparinska, Vija Pauniņa, Liene Rozenfelde, Jevgēnija Svikle, Ieva Zandere un Zane Zaula.

LĪVIJA BAUMANE-ANDREJEVSKA,

Jūrmalas muzejs