Jūrmalas festivāls

No 15. līdz 23. jūlijam Dzintaru koncertzālē norisinās devītais “Jūrmalas festivāls”, koncertos pulcējot izcilus latviešu un ārzemju mūziķus. Pianisti Vestards Šimkus un Reinis Zariņš, klavieru virtuozi – trīs Osokini, ērģelniece Iveta Apkalna, tenors Aleksandrs Antoņenko, čellists Metjū Bārlijs, akordeoniste Ksenija Sidorova un citi. Festivāla īpašie viesi – Brodvejas mūziklu zvaigznes no Londonas. Festivālā – arī skaistākās operu ārijas galā koncertā, Zigmara Liepiņa operas ‘‘Parīzes dievmātes katedrāle’’ koncertuzvedums un koncerts “Dzimuši Latvijā” ar jau labi zināmu un uzlecošo mūzikas zvaigžņu piedalīšanos.

Nakts koncerts

Šogad kā festivāla prelūdija 15. jūlija vakarā norisinājās ‘‘Nakts koncerts’’, kurā uzstājās izcilais pianists Reinis Zariņš un britu čellists Metjū Bārlijs – fascinējošs mūziķis ar daudzpusīgu karjeru un apbrīnojamu māksliniecisko brīvību.

Koncerts – kā nakts meditācija par Ludviga van Bēthovena ģenialitāti, tajā skanēja Bēthovena piecas sonātes čellam un klavierēm, kuras aptver visus komponista daiļrades posmus. Koncertu papildināja arī brīvās improvizācijas, godinot Bēthovenu – sava laika izcilāko improvizētāju.

Saullēkta koncerts

16. jūlijā Dzintaru pludmalē festivālu ieskandināja Elbas Filharmonijas galvenā ērģelniece, par ērģeļu karalieni dēvētā Iveta Apkalna. Viņas veidotās saullēkta koncertu programmas allaž izceļas ar pārdomātu saturu un dramaturģiju, kurā izvēlētie skaņdarbi organiski sabalsojas ar dabas skaņām un pakāpeniski mūs sagatavo saullēkta brīnumainajam mirklim, dāvājot neaizmirstamu klausīšanās pieredzi.

Šajā reizē, austot saulei, izskanēja Johana Sebastiāna Baha majestātiskais pārlaicīgums, Pētera Vaska un Aivara Kalēja garīgi pacilājošie opusi, kā arī amerikāņu minimālista Filipa Glāsa mūzika.

Vestards Šimkus. Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris

16. jūlijā ar simfoniskās mūzikas koncertu uz koncertzāles lielās skatuves uzstājās pianists Vestards Šimkus un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, diriģenta Jāņa Liepiņa vadībā.

Krāšņā simfoniskās mūzikas programmā izskanēja franču romantiķa Kamila Sensānsa Trešā simfonija (‘‘Ērģeļu’’) un iespaidīgā ‘‘Nāves deja’’, Leonarda Bernsteina uvertīra operetei ‘‘Kandids’’, kā arī simfodžeza meistara Džordža Gēršvina virtuozais Klavierkoncerts.

Zigmara Liepiņa operas “Parīzes Dievmātes katedrāle” uzvedums

17. un 18. jūlijā unikāla iespēja klausītājiem – ikoniskās Zigmara Liepiņa operas ‘‘Parīzes Dievmātes katedrāle’’ koncertuzvedums. Zigmara Liepiņa sirdi plosošā mūzika, Esmeraldas un Kvazimodo traģiskais mīlestības stāsts, kas vēsta par nesalaužamu gara spēku un spēju mīlēt pāri robežām izskanēs trīsdaļīgā uzvedumā, kura režisore ir Dita Lūriņa-Egliena.

Ksenija Sidorova un Liepājas simfoniskais orķestris

19. jūlijā festivālā uzstājās virtuozā akordeona dīva Ksenija Sidorova kopā ar Liepājas simfonisko orķestri un tā galveno diriģentu Gunti Kuzmu.

Programmas centrā – skaņdarbi, kurus rakstījuši mūsdienu komponisti – Dobrinkas Tabakovas ‘‘Horizons’’, pasaulslavenā turku pianista Fazila Saja meditatīvās un romantiskās ‘‘Trīs balādes’’, kā arī ievērojamā argentīniešu komponista un bandoneonista Huana Pablo Hofresa ‘‘Aboriginal’’ ar dejiskiem džeza ritimiem un tautisku noskaņu. Liepājas Simfoniskā orķestra un diriģenta Gunta Kuzmas izpildījumā skanēja čehu romantiķa Antonīna Dvoržaka Astotā simfonija.

Dzimuši Latvijā

20. jūlijā festivālā izskanēja koncerts “Dzimuši Latvijā”, kas kļuvis par Jūrmalas festivāla tradīciju. Koncertā uz vienas skatuves satikās dažādu paaudžu mūziķi, Latvijā dzimušie mūzikas spīdekļi – gan jaunie talanti, gan Latvijas koncertdzīves redzamākie mākslinieki, gan arī latviešu mūziķi ar starptautisku slavu, kuru uzstāšanās dzimtenē vienmēr ir gaidīts notikums. Mākslinieku vidū tenors Aleksandrs Antoņenko, akordeoniste Ksenija Sidorova, kā arī talantīgi jaunie mūziķi. Jūrmalas festivāla orķestri diriģēja Ainārs Rubiķis.

Trīs Osokini

21. jūlijā festivālā skanēja klaviermūzikas koncerts ar Osokinu dinastijas izcilajiem pianistiem. Trīs Osokinu – divu dēlu un tēva – savienība kļuvusi par pianisma mākslas zīmolu gan Latvijā, gan ārzemēs.

Koncertā varēja dzirdēt Johana Sebastiāna Baha kompozīcijas, Roberta Šūmaņa virtuozi spožo un cēlo ‘‘Vīnes karnevālu’’ un Žana Sibēliusa melanholiski skaisto ‘‘Skumju valsi’’. Skanēja arī rezignētais Sergeja Rahmaņinova skaņdarbs ‘‘Les Larmes’’ (‘‘Asaras’’) no Svītas divām klavierēm op. 5 un Morisa Ravēla horeogrāfiskā poēmā ‘‘Valsis’’. Programmā iekļauts arī cikls, kas veidots no atsevišķām Jozefa Haidna, Volfganga Amadeja Mocarta un Ludviga van Bēthovena klavierkoncertu daļām.

Brodvejas mūziklu zelta izlase

22. jūlijā ar Brodvejas mūziklu zelta izlasi festivālā viesojās izcilas angļu skatuves teātra zvaigznes, pasaulē augstu vērtēti dziedošie aktieri, kuri uzstājušies Karaliskajā Alberta zālē, Londonas Barbican, Glastonberijā, un West End teātrī. Mūzikls pamatoti kļuvis par pasaulē iemīļotu žanru, kurā spraigi un aizkustinoši sižeti savijušies ar elpu aizraujošām dejām un emocionāli uzrunājošu mūziku. Pie Jūrmalas festivāla orķestra pults šajā koncertā stājās Roberts Pērviss, kurš diriģējis neskaitāmus iestudējumus slavenajā West End teātrī Londonā.

Galā koncerts. Skaistākās operu ārijas

23. jūlijā Jūrmalas festivāla noslēgumā – galā koncerts ar skaistākajām operu ārijām. Koncertā dziedāja pasaulē pazīstamais latviešu tenors Aleksandrs Antoņenko kopā ar izciliem solistiem – Ingu Kalnu, Dorotiju Bīnerti un Jāni Apeini. Pie Jūrmalas festivāla orķestra diriģenta pults – Andrijs Jurkevičs (Andriy Yurkevičs, Ukraina).

 

Biļetes “Biļešu paradīze” tirdzniecības vietās, ar Jūrmalas iedzīvotāja karti biļetei – 20% atlaide.

Festivāla norisi atbalsta Jūrmalas valstspilsētas pašvaldība.

Jūrmalas festivāls 2023