Aspazijas mājā līdz 23. decembrim apskatāma tautas lietišķās mākslas meistares Dagmāras Prībergas darbu retrospekcija “Baltais rokdarbu ceļš”.
Izstādē iekļauti meistares izšuvumi, mezglojumi, adījumi, tamborējumi un knipelējumi. Dagmāra Prīberga savu darbu parādi sauc tikai par “pieskārienu” lielajai rokdarbu pasaulei, kas ir viņas dzīves daļa jau vairāk nekā 40 gadus. “Tā ir vienreizēja sajūta, kad uz gluda auduma maziem, smalkiem dūrieniem klājas un veidojas rotājošs raksts,” stāsta meistare, neslēpjot, ka nav iespējams saskaitīt stundas, kas pavadītas pie katra darba.
Izstāde “Baltais rokdarbu ceļš” ir apliecinājums latviešu tautas tradīcijām, meistara spējām un pacietības līmenim. “Mēs visi ceram, ka globālajā pasaulē nekad nepazaudēsim savu valodu. Tieši tāpat ir ar šīm tradīcijām. Ir lietas, kas aizies. Tur neko nevar darīt, bet būs lietas, kas saglabāsies. Meistaru kustība noveco. Ir kursi, studijas, bet tas iet mazumā,” rokdarbu kultūras nākotni vērtē meistare, kuras pašas ģimenē mīlestība uz rokdarbiem tiek nodota ar gēniem. Izstādē iekļauti arī meitas Gitas Prībergas darbi, kura atzīst, ka dzīvi bez rokdarbiem nespēj iedomāties: “Tā ir sirdslieta. Tam tā jābūt, jo tas ir grūts un laikietilpīgs darbs. Ja rēķinātu patērētās stundas, neviens to izstrādājumu nevarētu nopirkt.”
Ilggadējā Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” tautas lietišķās mākslas studijas “Bārbele” vadītāja Dagmāra Prīberga ir daudz laika veltījusi, lai saglabātu un popularizētu nemateriālo kultūras mantojumu. Meistare ir autore grāmatām “Mežģīņu mantojums Latvijā. Senās mežģīnes. Praktiskā grāmata”, “Senās mežģīnes Latvijā”, “Meistari. Tautas lietišķā māksla 20./21.gs.mijā”. Dagmāra Prīberga ir apbalvota ar Latvijas Republikas Ministru kabineta Atzinības rakstu par mūža ieguldījumu Latvijas amatniecības kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā.