Sabiedrība Vide
Atgādinām – kūlas dedzināšana ir aizliegta

Līdz ar sausākiem laikapstākļiem aktivizējušies kūlas dedzinātāji, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta apkopotā informācija.

2018. gadā valstī reģistrēti 2088 kūlas ugunsgrēki, no kuriem Jūrmalā bijuši 26, tādējādi ieņemot satraucošo 3. vietu Rīgas reģionā tūlīt aiz Rīgas (232) un Salaspils novada (37). Statistikas dati liecina, ka kūlas dedzināšanas izraisīto ugunsgrēku skaitam ir tendence samazināties, tomēr pieaug izdegušo platību skaits. Pērn izdega 2018 ha Latvijas teritorijas, kas ir par 18% vairāk nekā gadu iepriekš.

Ugunsdzēsēji vērš uzmanību, ka kūlas ugunsgrēki var izcelties tikai tajās vietās, kur nav sakopti īpašumi un rudenī nav nopļauta zāle. Pilsētās kūlas ugunsgrēki ir īpaši bīstami, jo apbūve ir daudz blīvāka un uguns apdraud dzīvojamās mājas, saimniecības būves, vēsturiskos pieminekļus un citus objektus. Sausās zāles svilināšana nodara arī būtisku kaitējumu dabai un tās bioloģiskajai daudzveidībai.

Kūlas dedzināšana ir aizliegta un administratīvi sodāma. Ugunsdzēsēju pieredze liecina, ka ļaunprātīga kūlas dedzināšana ir aktuāla līdz pat jūnijam. VUGD brīdina, ka par kūlas dedzināšanu var tikt piemērots naudas sods no 280 līdz 700 eiro.

Atgādinām, ka Jūrmalas pilsētas saistošie noteikumi “Jūrmalas teritorijas namīpašumu uzturēšanas,  saglabāšanas un sabiedriskās kārtības saistošie noteikumi” nosaka, ka zemesgabalu un citu teritoriju īpašniekiem un tiesiskajiem valdītājiem jānodrošina nekustamā īpašuma teritorijas sakopšana, kā arī īpašumam piegulošās publiskā lietošanā esošās teritorijas kopšana un sanitārās tīrības uzturēšana.

Situācijās, kad iedzīvotāji pamana kūlas ugunsgrēku, nekavējoties ir jāzvana VUGD pa tālruni 112 un jānosauc precīza adrese vai pēc iespējas precīzāk jāapraksta vieta, kur izcēlies ugunsgrēks, kā arī ir jānosauc savs vārds, uzvārds un telefona numurs un jāatbild uz dispečera jautājumiem.