Kultūra un izklaide
Turgus

Jūrmalas Brīvdabas muzejs 17. septembrī plkst. 13.00–16.00 aicina uz “Rudenāju” svētkiem. Apmeklētāji varēs iesaistīties senās spēlēs, piedalīties meistarklasēs, vērot dažādu amata pratējus darbībā un uzklausīt viņu stāstījumus, kā arī Jumja gadatirgū iegādāties rudens veltes un amatnieku darinājumus.

Sestdien “Rudenājos” muzeja “Turīgā zvejnieka mājas” virtuves krāsnī saimniece ceps maizi. Turpat muzejā būs nopērkami siers, medus, dārzeņi, vīns. Ražas tirgotāji un amatnieki ne tikai pārdos savus izstrādājumus, bet arī rādīs savas amatu prasmes un pastāstīs par saviem īpašajiem produktiem, piemēram, eko dārzeņu audzēšanu.

Tirgū būs sastopama amatnieku kopa “Jūrmalas amatnīca”, kurā apvienojušies  seno un tradicionālo amata prasmju meistari un vietējie amatnieki. Jūrmalas amatnieku kopa iepazīstinās ar pagājušajā gadā izveidotā Jūrmalas goda tērpa konceptu, interesenti varēs apskatīt tērpu un saņemt meistaru konsultācijas tā darināšanai.

Pēc apmeklētāju lūguma atkal darbosies “Ritma un skaņu meistardarbnīca”, kurā Nils Īle un Maija Sējāne aicinās kopīgi pamuzicēt ar perkusijām – mūzikas instrumentu, kas rada skaņu piesitot, pakratot, berzējot vai jebkādi citādi izraisot vibrācijas. Perkusijas sevī ietver arī netradicionālus instrumentus, kā piemēram balsi, ķermeni, dabā iegūtus materiālus – riekstus, izkaltētus ķirbjus, kokus, akmeņus, ūdeni vai zirga pakavus. Šī muzikālā nodarbe vieno jebkura vecuma cilvēkus.

Kopš laikiem, kad cilvēki sāka sev audzēt labību un iekopt dārzus, vasaras nobeigums un rudens sākums ir bijis brīdis svētkiem, jo visa gada laikā izaudzētais ir novākts un savests zem jumta. Latvieši dažādos novados un laikos šos svētkus sauca par Apkūlībām, jo labība ir nokulta, vai Apjūmībām — par godu auglības dievībai Jumim, bet Jūrmalas Brīvdabas muzejā šie ražas svētki nosaukti “Rudenāju” vārdā.

Svētki noslēdz gada auglīgo daļu un sagatavo dabu mieram. Tomēr, pirms ieiet veļu laikā, “Rudenājos” ir kārtīgi jāizpriecājas, lai auglības dzirksts saglabātos līdz nākamā pavasara cēlienam. Jumja svētkos pušķoja sētu ar vārpām un vainagiem. Pateicībā Jumim cēla galdā lielu maizes klaipu, kas cepts no “triju dienu maluma” un citas rudens veltes. Tika ēsts, dzerts, dziedāts un muzicēts. Arī gadatirgus bija ražas svētku sastāvdaļa.

Ieeja ražas svētkos bez maksas.