Kultūra un izklaide
Rudenāji

Ar vērtīgām sarunām, tirgošanos, meistarklasēm un izklaidēm 16. septembrī Jūrmalas Brīvdabas muzejā aizvadīta Mantojuma diena un tradicionālie “Rudenāji” – rudens ražas svētki.

Latvisku tradīciju svētkos “Rudenājos” ar lauku labumiem un dažādu amatu meistaru darinājumiem Brīvdabas muzejā bija sabraukuši tirgotāji, turpat arī mazie svētku apmeklētāji ražas svētkus svinēja ar jautrām izklaidēm un radošajām darbnīcām.

Zvejnieka sētā norisinājās “Mantojuma diena”, kur klātesošie varēja iepazīt piekrastes izzūdošās kultūrvēsturiskās vērtības. Vēsturnieki, vietējie iedzīvotāji un seno prasmju nesēji diskutēja par senajām zvejniecības prasmēm Jūrmalā:

  • Kā jūrmalnieki saredz to tālāknodošanu?
  • Kādas ir idejas prasmju saglabāšanai nākamajām paaudzēm?
  • Cik nozīmīgi ir saglabāt un aktualizēt senās prasmes?

Dažas no prasmēm bija iespējams arī apgūt, piemēram, seno zvejas tīklu darināšanas māku rādīja Anita Toome no Rojas, savukārt mellužnieks Valdemārs Surgunds dalījās skalu grozu darināšanas prasmē, kas senāk plaši lietota zemeņu grozu izgatavošanā.

Kopš laikiem, kad cilvēki sāka sev audzēt labību un iekopt dārzus, vasaras nobeigums un rudens sākums ir bijis brīdis svētkiem, jo visa gada laikā izaudzētais ir novākts un savests zem jumta. Latvieši dažādos novados un laikos šos svētkus sauca par Apkūlībām, jo labība ir nokulta, vai Apjūmībām — par godu auglības dievībai Jumim, bet Jūrmalas Brīvdabas muzejā šie ražas svētki nosaukti “Rudenāju” vārdā. Svētki noslēdza gada auglīgo daļu un sagatavoja dabu mieram. Tomēr, pirms ieiet veļu laikā, “Rudenājos” bija kārtīgi jāizpriecājas, lai auglības dzirksts saglabātos līdz nākamā pavasara cēlienam.

Projektu “Jūrmalnieku koprades darbnīcas” atbalsta Jūrmalas pašvaldība iedzīvotāju iniciatīvas projektu konkursā, īsteno biedrība “Asne” un “Jūrmalas amatnīca”.

Rudens ražas svētki Jūrmalas Brīvdabas muzejā