Izglītība
Programmēšana JVĢ

Jūrmalas Valsts ģimnāzija veiksmīgi īstenojusi pilotprojektu, uzlabojot skolēnu digitālās un programmēšanas prasmes, projektā iesaistot arī četras skolas Latvijā. Lai kvalitatīvi ieviestu kompetenču pieeju, ģimnāzija sadarbojas ar Latvijas augstskolām.

Programmēšanas prasmes vidusskolēniem

2020. gada septembrī Jūrmalas Valsts ģimnāzija (JVĢ), tāpat kā citas Latvijas skolas, sāka īstenot jauno izglītības standartu. 10. klasēm obligāts priekšmets inženierzinātņu izvēļu grozā ir programmēšanas pamati. Lai nodrošinātu kvalitatīvu apmācību atbilstoši jaunajām kompetencēm, skolas vadība uzrunāja vairākas privātās programmēšanas skolas, aicinot uz sadarbību. Piedāvājumam atsaucās programmēšanas skola “Datorium”, skolotājs tika pieņemts darbā JVĢ brīvajā štata vietā mācībām attālināti. Tā kā JVĢ bija tikai 11 skolēni, kas izvēlējās inženierzinātnes, tika uzrunātas vēl citas Latvijas skolas – jauno mācību pieeju bija gatavas izmēģināt Dobeles Valsts ģimnāzija, Daugavpils Valsts ģimnāzija, Ulbrokas vidusskola un J. G. Herdera Rīgas Grīziņkalna vidusskola. Pilotprojektā 181 skolēns no projektā iesaistītajām skolām vienlaikus apguva programmēšanas pamatkursu; tas ir pirmais šāds partnerības projekts Latvijā.

Pagājušā gada Eiropas programmēšanas nedēļā JVĢ sadarbībā ar “Datorium” organizēja pirmo programmēšanas konferenci tiešsaistē “Programmēšana vidusskolā – nākotnes izaicinājums”, kurā piedalījās gan skolēni un skolotāji no projektā iesaistītajām skolām, gan Latvijas IT nozares pārstāvji, daloties atziņās par projekta pieredzi.

Šogad aprīlī norisinājās otrā programmēšanas konference, kurai pievienojās 109 izglītības iestādes, no tām 25 nākamajā mācību gadā uzsāks programmēšanu pēc pilotprojekta parauga. Izglītības un zinātnes ministre konferencē uzteica JVĢ un iesaistītos partnerus par risinājumu, kā arī pauda atbalstu šādas pieejas ieviešanā skolās.

Sadarbība ar augstskolām

Aktīvu sadarbību JVĢ ir uzsākusi ar Latvijas augstākās izglītības iestādēm, lai mācību procesā kvalitatīvi un mērķtiecīgi ieviestu kompetenču pieeju. Šobrīd ģimnāzija ir noslēgusi sadarbības līgumus ar četrām Latvijas augstskolām – Ekonomikas un kultūras augstskolu, Latvijas Universitāti (LU), Latvijas Mākslas akadēmiju (LMA) un Banku augstskolu.

Veiksmīgi īstenojies sociālā dizaina projekts ar LMA. Ir izveidota tiešsaistes rokasgrāmata skolotājiem “Tiešsaiste IR”, kur sniegti praktiski ieteikumi, kā strādāt attālināti efektīvāk un saistošāk gan skolēniem, gan pedagogiem. Projektu atzinīgi novērtējuši pedagogi un izglītības jomas speciālisti.

Noslēgumam tuvojas sociālā dizaina projekts “Jūrmala sarunājas”, kur 10. klases jaunieši sarunājās ar Jūrmalas senioriem, lai uzzinātu viņu dzīvesstāstus un kopā ar studentiem izstrādātu idejas dzīves kvalitātes uzlabošanai un saziņas veicināšanai starp dažādām paaudzēm. Piemēram: atjaunot Jūrmalas zemeņu kultūru – Mellužu vai Asaru parkā izveidot vertikālas zemeņu dobes, digitalizēt Jūrmalas senioru stāstus, organizēt grafiti meistarklases utt. Šobrīd notiek ideju apstrāde un finansējuma piesaistīšana to praktiskai realizācijai.

Tiek likti pamati starptautiskiem projektiem. Jau nākamajā mācību gadā plānots skolēniem nodrošināt iespēju sadarboties ar LU Atomfizikas un spektroskopijas institūta studentiem “Nordplus” projektā. Skolēni speciāli izveidotā laboratorijā audzēs augus smago metālu piesārņotā augsnē un kopā ar LU studentiem pētīs, kā tie dabīgā veidā var palīdzēt attīrīt augsni.

Šāda sadarbība ar augstskolām paver daudzveidīgu pieredzes apmaiņu un radošas mācību iespējas gan skolēniem un skolotājiem, gan studentiem, kā arī popularizē un piedāvā iepazīties ar augstskolu studiju programmām ne tikai vidusskolas pēdējās klasēs, bet arī pamatizglītības otrajā posmā.