Jūrmalas pilsētas administratīvajā teritorijā ir noteikts paaugstinātas bīstamības periods – aizliegts atrasties uz publisko ūdenstilpju ledus. Jūrmalas pilsētas pašvaldības policijas glābšanas dienests brīdina par ledus bīstamību un aicina pieskatīt bērnus.
Aizliegumu paaugstinātas ledus bīstamības periodā publiskās vietās atrasties uz ūdenstilpju ledus nosaka Jūrmalas pilsētas domes saistošie noteikumi Nr. 44 “Sabiedriskās kārtības, būves, tās teritorijas un sanitārās tīrības uzturēšanas un īpašumam piegulošās publiskā lietošanā esošas teritorijas kopšanas noteikumi”.
Iedzīvotāju drošībai jūras līča pludmalē trīs glābšanas stacijās – Kauguros, Majoros un Bulduros – ziemas sezonā gaišajā diennakts laikā dežurē glābšanas dienests, pludmalē patrulē pašvaldības policijas speciālisti.
Jūrmalas pilsētas pašvaldības policijas glābšanas dienests aicina būt piesardzīgiem, atrodoties uz ledus arī tajās vietās, kur tas nav aizliegts, proti, uz ūdenstilpēm privātos īpašumos.
Izsauciet glābējus
Pamanot nelaimes gadījumu uz ledus Jūrmalas pilsētas administratīvajā teritorijā, zvaniet pa tālruni 112 vai 29444810.
Izsaucot glābšanas dienestu, pēc iespējas precīzāk jānorāda negadījuma vieta, kā arī tuvākie ceļi piebraukšanai pie ūdenstilpes.
Ledus ir bīstams vienmēr
Pat aukstākajā ziemas laikā, kad ledus kārta ir šķietami bieza, atrasties uz ledus nekad nav pilnīgi droši. Ledus ir neizturīgs vietās, kur ūdenskrātuvēs ietek siltāks rūpnieciski izmantots ūdens, upju grīvās un sašaurinājumos, kuģošanas ceļos, makšķernieku izcirsto āliņģu vietās. Ledus izturību mazina arī ūdenī iesalušas niedres, krūmi vai kādi priekšmeti. Pārvietojoties pa ledu, jāizvairās kāpt uz tumšiem ledus plankumiem, jāapiet vietas, kas klātas ar biezu sniega kārtu.
Ar bērniem jārunā par ledus bīstamību
Vecākiem ar bērniem jāpārrunā, cik bīstamas ir rotaļas uz ledus un cik bēdīgas sekas var būt pārdrošībai.
Redzot bērnus slidinoties pa nedrošo ledu – aizrādiet, brīdiniet par bīstamību!
Ja esat ielūzis ledū un tuvumā nav neviena, kas palīdz
- Ārkārtas situācijā ir svarīgi saglabāt mieru, izvēlēties pareizāko un drošāko rīcību.
- Elpojiet pēc iespējas dziļāk un lēnāk.Veiciet nepārtrauktas kustības ar kājām.
- Nemēģiniet uzreiz izkļūt uz ledus, jo ap ielūšanas vietu ledus ir ļoti trausls un var neizturēt ķermeņa svaru.
- Ar rokām drupinot vai ielaužot ledus malu, pārvietojieties virzienā, no kura nācāt vai tuvākā krasta virzienā.
- Tiklīdz ledus pārstāj lūzt, izlieciet sāniski rokas uz ledus, izstiepjot tās iespējami tālāk, un iztaisnojiet kājas, cenšoties ķermenim piešķirt horizontālu stāvokli.
- Centieties saglabāt ķermeni vienā līmenī ar ledu un uzvelties uz tā.
- Kad esat ticis uz ledus, guļus vai rāpus dodieties uz priekšu, nemēģiniet celties kājās.
- Tuvāk krastam, kur ledus ir izturīgāks, pagriežoties uz sāniem, jāveļas krasta virzienā.
- Nokļūstot krastā, steigšus dodieties uz tuvāko silto vietu, nomainiet slapjo apģērbu un dzeriet siltu tēju.
Ja sniedzat palīdzību ledū ielūzušam
Ja grasāties sniegt palīdzību ledū ielūzušam cilvēkam, nopietni izvērtējiet, vai spēsiet to izdarīt, neapdraudot sevi.
Ledū ielūzušajam jātuvojas rāpus vai guļus, nepietuvojoties pašai ielūzuma vietai. Apmēram no 2–5 metru attāluma ielūzušajam jāpamet aukla, sasieti apģērba gabali, garš koks vai kāds cits priekšmets. Ja glābēji ir vairāki, jāņem vērā, ka vienam no otra jāatrodas 2–3 metru attālumā.
Izvelkot cietušo no ūdens uz ledus, prom no bīstamās vietas līdz pat krastam jāvirzās rāpus. Pats glābējs nedrīkst aizmirst par iespējamo ielūšanu ledū.