Jūrmalas pašvaldības policijas Glābšanas dienests vērš uzmanību, ka joprojām ir aizliegts atrasties uz pašvaldības valdījumā esošo ūdenstilpju ledus, arī uz Rīgas jūras līča ledus atrasties nedrīkst.
“Šogad Latvijā jau ir konstatēti vairāki gadījumi, tostarp arī Jūrmalā, kad personas ir ielūzušas ledū un ir bijusi nepieciešama glābēju palīdzība, lai no ūdenstilpes izkļūtu”, saka Rinalds Liepiņš, Jūrmalas Pašvaldības policijas Glābšanas dienesta priekšnieks. “Ņemot vērā laikapstākļus un meteoroloģiskās prognozes, ledus neveidojas pietiekami izturīgs, līdz ar to atrasties uz ledus nav droši. Aicinām neriskēt ar savu dzīvību un veselību un uz ledus nekāpt.”
Ja turpmāk mainīsies apstākļi, un pēc mērījumu veikšanas tiks konstatēts, ka noteiktās vietās ledus ir pietiekami biezs, tiks izdots rīkojums ar izņēmumiem, norādot uz kurām ūdenstilpnēm drīkstēs atrasties.
Par aizlieguma pārkāpumu var tikt piemērots sods: saskaņā ar “Administratīvo sodu likuma par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā”, 9. pantu (Aizlieguma atrasties uz ūdenstilpes ledus pārkāpšana). Par minēto pārkāpumu ir piemērojams brīdinājums vai naudas sods līdz divdesmit naudas soda vienībām. Turklāt ir jāņem vērā, ka, atkārtoti pārkāpjot minēto prasību, naudas sods var tikts piemērots maksimālā apmērā.
Ko darīt, ja tomēr esi ielūzis ledū:
- saglabā mieru!
- turi galvu virs ūdens – var galvu mazliet atmest atpakaļ;
- nevajag haotiski kustēties, zaudējot spēkus. Tā vietā vienmērīgi kustini kājas, it kā griežot velosipēda pedāļus;
- elpo pēc iespējas lēnāk un dziļāk;
- ja iespējams, sauc palīgā;
- ja soma vai smags mētelis velk uz leju, mēģini no tiem atbrīvoties;
- pagriezies ar seju uz to pusi, no kuras atnāci un noliec rokas uz ledus. Izstiept rokas pēc iespējas tālāk;
- mēģini uzgulties uz ledus malas ar krūtīm un izstumt sevi no ūdens;
- izkļūstot no ūdens, nevajag uzreiz celties kājās! Labāk ritināties prom no bīstamās vietas vai rāpot uz krastu pa to pašu ceļu, pa kuru atnāci;
- tiekot krastā, neapstājies, bet turpini kustību un pēc iespējas ātrāk doties uz tuvāko silto vietu!
Ko darīt, ja Jūs redzat, ka cilvēks ir ielūzis:
- pamanot nelaimes gadījumu uz ledus Jūrmalas pilsētas administratīvajā teritorijā, jāzvana 112 vai 29444810! Izsaucot glābšanas dienestu, pēc iespējas precīzāk jānorāda negadījuma vieta, kā arī tuvākie ceļi piebraukšanai pie ūdenstilpes,
- lai palīdzētu, ielūzušajam jātuvojas rāpus vai guļus. Netuvojoties līdz pašai ielūzuma vietai. Ielūzušajam apmēram no 2–5 metru attāluma jāpamet aukla, sasieti apģērba gabali, garš koks vai kāds cits priekšmets. Ja glābēji ir vairāki, jāievēro, ka vienam no otra jāatrodas 2–3 metru attālumā;
- izvelkot cietušo uz ledus vai pašam izkļūstot uz ledus, rāpus jāvirzās prom no bīstamās vietas līdz krastam.
VUGD un Jūrmalas glābšanas dienests aicina iedzīvotājus būt līdzatbildīgiem, neriskēt ar savu veselību un dzīvību, kā arī nepaiet vienaldzīgi garām, ja redzat, ka bērni vai jaunieši slidinās pa nedrošo ledu – brīdiniet viņus par bīstamību. Savukārt, ja pamanāt, ka cilvēki ir aizgājuši pārāk tālu no krasta vai arī, ja cilvēks ir ielūzis ledū, nekavējoties zvaniet 112!