Kultūra un izklaide

Februāris Jūrmalas muzejā iezīmējas ar jaunu iztāžu ciklu – no 9. februāra līdz 27. martam  kamīnzālē būs skatāma jaunās gleznotājas Dagnes Ventiņas personālizstāde “Un es esmu gatavs mirklim”, bet 2. stāva zālēs divu jau pieredzējušu un atpazīstamu mākslinieku kopizstāde “Laiktelpa”, kurā vienotā ekspozīcijā satiekas gleznotājas Ditas Lūses un tēlnieka Matiasa Jansona darbi. 

Un es esmu gatavs mirklim”

Dage Ventiņa  Dagne Ventiņa. Skatoties pa logu. 2020.
Dagne Ventiņa. Skatoties pa logu. 2020.

Dagnes Ventiņas (1986) darbiem izstādē raksturīgs formu vispārinājums, labs zīmējums, brīvs otas raksts, košas un aktīvas krāsas. Viņas reālistisko gleznošanas manieri varētu saukt par jauno lietišķību. Dagne Ventiņa, radot savus darbus, skatās dabā, dara to ļoti rūpīgi un stāsta par vienkāršiem dzīves notikumiem, vērojumiem un sajūtām. Liek sev mirkli apstāties, būt pļavā, mežā, pie jūras. Lēnām vēro, ko cilvēki dara – lasa puķes, spēlē bumbu, brauc ar laivu vai vienkārši laiskojas… Mirklis ir apstājies, cilvēku figūriņas ir mazas, ap tām lieli un visai vientulīgi zemes un debess laukumi, tālumā visai ass horizonts un liekas, ainava ir tukša un bezgalīga. Un tomēr šī glezniecība ir silta un dzīva. Šis mākslinieces uzsāktais ceļš nebūt nav viegls, bet māksliniece paļaujas uz savu mirkļa izjūtu un pārliecinoši iet savu ceļu, kuru uzsākusi, iegūstot maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā.

Laiktelpa

Laiktelpa, laiks un telpa ir divus atšķirīgos medijos strādājošu vienas paaudzes māksliniekus gleznotājas Ditas Lūses (1972) un tēlnieka Matiasa Jansona (1973) vienojošā ass, ap kuru vērpjas viņu darbi. Trīsdimensionālie tēlniecības darbi pakļauj telpu un veido to. Materiāli, kuros strādā Matiass Jansons, apliecina laika klātbūtni. Ditas Lūses mākslā laika un telpas tēma, mirkļa un mūžības pretnostatījums ir pastāvīgi klātesošs.

Ditu Lūsi un Matiasu Jansonu vieno savai paaudzei piemītošā idejiskā un estētiskā izpratne par mākslas sūtību. Abi autori pasauli uztver introverti, izvairās no tiešas ideju un viedokļu paušanas darbos. Drīzāk abus autorus interesē paņēmieni, ar kuriem provocēt skatītāja uztveri, liekot tai tālāk virzīties katram savas pieredzes un pārdzīvojumu ietvaros.

Matiass Jansons Matiass Jansons. XM. 2020.
Matiass Jansons. XM. 2020.

Matiass Jansons studējis Latvijas Mākslas akadēmijā Tēlniecības nodaļā. Padziļinātas akmens tēlniecības nianses apguvis ar savu vecāku tēlnieku Andreja Jansona un Maijas Baltiņas palīdzību dzimtas mājās darbnīcā “Siļķes” Cēsīs. Viņš savos darbos bieži atmet liekas detaļas, atvēlot vietu kādam specifiskam akcentam, sajūtu tēlam vai iekodētam jautājumam. Autoram svarīgākais ir forma, kustība, siluets. Faktūrai ir liela nozīme – bieži skulptūrās redzama apstrādātu un neapstrādātu materiāla daļu līdzās pastāvēšana, kā arī dažādu materiālu kombinācija.

Dita Lūse Dita Lūse. Tēva vēstule. 2021.
Dita Lūse. Tēva vēstule. 2021.

Atturība virsmas apdarē ir raksturīga arī Ditas Lūses darbiem. Viņa ir dzimusi mākslinieku ģimenē, sekojot tradīcijai, mācījusies Jaņa Rozentāla mākslas vidusskolā un studējusi Latvijas Mākslas akadēmijā Glezniecības nodaļā, mākslas izglītību papildinājusi studijās Lakrosas universitātē ASV. Gleznotāja strādā eļļas tehnikā, ko varētu raksturot ar plānu, akvarelisku uzlicienu, saglabājot it kā nejaušu glezniecisku paņēmienu, vienlaikus koncentrējoties uz darba galveno vēstījumu un realitātes atspoguļojumu. Izstādē “Laiktelpa” redzamajos mākslinieces darbos dominē savas un mantotās atmiņas, ieskatīšanās savās saknēs caur vēstulēm un senām fotogrāfijām, piešķirot tām distancētu vispārinājumu.

Ditu interesē cilvēku atšķirīgā izpratne par savstarpējo attiecību būtiskumu un pagātnes atmiņu nozīmību ikviena vērtību sistēmā. Viņu nodarbina tas, ka uztveri lielā mērā ietekmē ne vien sava, bet arī mantotā pieredze, iepriekšējo paaudžu orientieri un iedibinātais attiecību kods. Gleznotājas darbos acu priekšā redzamais nereti saplūst ar vizuālām atmiņām, pagātnes uzplaiksnījumiem.

! Muzeja apmeklējums "zaļajā režīmā".