Kultūra un izklaide
Alvīne Bautra. Kas tu esi, kad neviens neskatās? 2020. Audekls, eļļa. 100 x 120 cm

No 13. oktobrī Jūrmalas muzejā ir skatāmas trīs jaunas izstādes – gleznotājas Ingas Jurānes darbu izstāde “Ar mani runā kaijas”, Dzintara Adieņa jaunāko darbu kolekcija “Pasaules elpa”, kā arī jauno gleznotāju Alvīnes Bautras un Kristapa Priedes kopprojekts “Transs and Dance”.  

Ingas Jurānes  izstāde “Ar mani runā kaijas” veltīta jūras tematikai un darbi tapuši  autores dažādos radošajos periodos. Kāds ostas skats, kuģis, vai piestātne, cilvēki, kuri  bauda jūru un sauli. Kaijai ir savs dialogs ar jūru, kā jau jūras putnam pieklājas. Tai ir sava vieta mākslinieces daudzās gleznās. Atspīdumu viļņi, un zaigojošais mirdzums, jūras mūžam mainīgās noskaņas līdzinās nerātnam cilvēka prātam, kas var būt gan postošs, gan arī mierīgs.

Radošajā darbā autorei interesējuši tradicionālie žanri, ainava, klusā daba. Tematiski darbos visvairāk uzmanības pievērsts dabas motīvu attēlojumam. Radošajā darbā autore neveido īpašu robežu starp mākslas izteiksmes veidiem un tehnikām, starp zīmējumu un glezniecību.

Inga Jurāne (1972) absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļas profesora Jāņa Murovska meistardarbnīcu. Māksliniece sarīkojusi vairākas personālizstādes. Regulāri piedalās grupu izstādēs un plenēros. Darbi glabājas privātkolekcijās Latvijā, Francijā, Zviedrijā.

Dzintars Adienis  par savu izstādi “Pasaules elpa” saka: “Daba, kas ir visas glezniecības pamatā, man iepatikās, sākot jau ar vasaras praksēm Jaņa Rozentāla mākslas vidusskolā, līdz pat šodienai – ceļojot un braucot plenērā, piefiksējot vietas un mirkļus, kas man likušies interesanti. Taču tās nav vienkāršas dabas fiksācijas, bet katram darbam meklēta sava noskaņa, savs gleznieciskais rokraksts, krāsu kolorīts. Izstādē apskatāmi darbi no ceļojuma uz Franciju un Venēciju un no plenēriem mūsu pašu Latvijā, parādot gan dabas, gan pilsētu daudzveidību, noskaņas un burvību.

Otra izstādes vadlīnija ir ūdeņi – kā jau pie jūras dzīvojošam cilvēkam, mani sajūsmina ūdens daudzveidība – krāsu ritmi, atspīdumi, dziļums un mūžīgā kustība.”

Dzintars Adienis (1976) ir jūrmalnieks. 2000. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļu.  Kopš 2003. gada ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs, bet radoši strādā un izstādēs piedalās jau kopš 1997. gada. Darbi atrodas Jūrmalas pilsētas muzeja krājumā, privātkolekcijās Latvijā un ārzemēs.

Alvīne Bautra, Kristaps Priede. Transs and Dance. “Es sākos pats savā sirdspukstā, tā pirmatnējais ritms noteica un apliecināja manu esamību šajā pasulē, tas pieteica mani kā Kosmosa daļu. Visums vienmēr pulsē manī, es dejoju šajā ritmā. Mans Transs and Dance ir ceļojums prom no sevis. Turp - nezināmajā, kur vienmēr, aizvien no jauna, es atrodu pats sevi.“

Abu mākslinieku darbu savstarpējā vizuālā un saturiskā komunikācija izstādes zāles sienās ir savdabīgs eksperiments. Izstādes ekspozīcija ir aicinājums skatītājam atklāt pašam savu kustības vai miera stāvokļa pārsteidzošo metafiziku.

Izstādi „Trance and Dance“ veido Alvīnes Bautras vienpadsmit eļļas gleznas - portreti, figurālas kompozīcijas un desmit Kristapa Priedes lielformāta abstrakcijas, kuru tapšanā mākslinieks izmantojis ar rokām darinātas krāsas – īpašu kristāla un pērļu akrilu.

Alvīne Bautra  izzina fizisko cilvēku. Viņas gleznotās sejas atrodas nemitīgos strapstāvokļos. Tie ir acumirklīgi tvērumi starp to, kas bija un to, kas būs. Viņas seju pietuvinājumi vai šķietami mierīgās figūras nekad nav sastingušas, jo miera stāvoklis ir utopisks. Figūras dejo pašas sevī,  ļaujoties dvēseles kustībai, ļaujoties savdabīgajam transam, kad bezapziņā rodas atklāsme. Alvīni iedvesmo dažādi modernās mūzikas stili un skaņu eksperimenti. Viņas darbos jaušama popkultūras ierosināta estētika, interese par attēla digitālajām transformācijām un specefektiem.  Alvīnes māksla rosina skatītāju „sadzirdēt“ vizuālo un ļauties attēla ritmam.

Alvīne Bautra (dz. 1990.) ieguvusi maģistra grādu mākslās Latvijas Mākslas akadēmijā, papildinājusies Igaunijas Mākslas akadēmijā un Kunsthochschule Berlin Weissensee Vācijā. Kopš 2014. gada piedalās izstādēs Latvijā un ārvalstīs. Piedalījusies nozīmīgās grupu izstādēs: „Young Painter Prize“, (Viļņa, Lietuva), „Nord Art“ (Budelsdorfa, Vācija), „Royal Arts Prize V.Edition „ (Londona, Lielbritānija) un citās izstādēs Zviedrijā, Luksemburgā, Spānijā un citviet. Regulāri piedalās mākslas mesēs.

Kristaps Priede turpina izzināt cilvēka garīgās pasaules dimensiju. Izstādē viņš piedalās ar saviem visjaunākajiem darbiem no „Glitsky“ sērijas. Vārds glitsky īslandiešu valodā apzīmē īpašu dabas parādību – mirdzošus mākoņus, kas veidojas no sīkiem ledus gabaliņiem lielā augstumā virs zemes un, mijiedarbībā ar debess spīdekļu gaismu, rada visdažādāko nokrāsu saspēli. Darbu abstraktā forma pauž indivīda meklējumus prāta un jūtu pretrunīgajos apgabalos. Kristapu interesē, cik tālu cilvēks var iet, lai pārbaudītu robežas. Cilvēka izvēles nereti var būt destruktīvas, tāpēc mākslinieku nodarbina šo meklējumu ētiskais aspekts. Viņa „deja“ ir ārpus sevis, ārpus fiziskā ķermeņa.

Kristaps Priede (dz. 1990.) studējis dizainu un vizuāli plastiskās mākslas Latvijas Mākslas akadēmijā, ieguvis maģistra grādu glezniecībā un tēlniecībā. Studējis mākslu publiskajā sfērā Lucernas Lietišķo zinātņu un mākslas universitātē Šveicē. Papildinājies citviet Šveicē  - École de designe et haute école d’art du Valais un Lielbritānijā – University of the Arts London: Wimbledon Cololege of Art. Piedalās izstādēs kopš 2011.gada. Sarīkojis vienpadsmit personālizstādes Latvijā un ārvalstīs. Piedalījies rezidencēs Šveicē, Īslandē, Singapūrā un ASV

Izstādes kuratore Mg. art. Iveta Feldmane, Latvijas Mākslas akadēmija.

Izstādes apskatāmas no 13. oktobra līdz 21. novembrim.

Sākot ar 11. oktobri muzeja telpas var apmeklēt, uzrādot Covid-19 vakcinācijas/pārslimošanas/testēšanas sertifikātu. Telpās jālieto mutes un deguna aizsegs.

 

Jūrmalas muzejs, Tirgoņu iela 29, Jūrmala, LV - 2015

Darba laiks: T.-Sv. 10.00 – 17.00

P., O.  – slēgts