10. jūnijā Jūrmalā, Nometņu ielā 21a Kauguros, atklāta jaunuzbūvēta ar biomasu (šķeldu) kurināma katlumāja.
Attēlā no kreisās: Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis, Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Andris Jaunsleinis, SIA “Jūrmalas siltums” valdes priekšsēdētājs Valdis Vītoliņš, SIA “Jūrmalas siltums” tehniskā direktore Iveta Čivčiša.
Tas ir pēdējo gadu apjomīgākais SIA "Jūrmalas siltums" investīciju projekts, kas realizēts, piesaistot Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansējumu.
Jaunā šķeldas katlumāja ir viena no modernākajām Baltijas valstīs. Siltumenerģijas ražošanu nodrošinās divi Austrijas uzņēmumā „Agro” ražoti šķeldas apkures katli ar jaudu 5 MW katrs, kā arī dūmgāzu kondensators ar jaudu 2 MW, ar kura palīdzību atmosfērā tiks izvadīti jau attīrīti dūmi, turklāt attīrīšanas procesā papildus tiks iegūta siltumenerģija. Siltumenerģijas ražošanas process būs pilnībā automatizēts.
Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis uzsver, ka galvenais ieguvums pilsētas iedzīvotājiem būs iespēja samazināt maksājumus par siltumenerģiju. "Sākot no 2015. gada maija, gāzes cenas krituma dēļ "Jūrmalas siltums” siltumenerģijas tarifu jau ir samazinājis par 23 procentiem, un uzņēmuma veiktie aprēķini rāda, ka šķeldas kurināmais dos iespēju to samazināt visā pilsētā vēl vismaz par pieciem procentiem," skaidro G. Truksnis. Viņš arī piebilst, ka šķeldas izmantošana siltumenerģijas ražošanā ir videi draudzīgs kurināmais, rada mazāku piesārņojumu vidē, un tas Jūrmalai kā kūrortpilsētai ir ļoti nozīmīgi.
SIA "Jūrmalas siltums" valdes priekšsēdētājs Valdis Vītoliņš skaidro, ka biomasas katlumājas būves realizācija samazinās dabasgāzes īpatsvaru siltuma ražošanā Jūrmalā vidēji par 50 procentiem. Priekšlikumu siltumenerģijas tarifu samazinājumam uzņēmums plāno iesniegt Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai 2017. gada sākumā. Veicot jauno iekārtu testēšanu, uzņēmums ir pārliecinājies, ka
Jūrmalas pilsētas siltumapgādes sistēmas darbojas atbilstoši noteiktajiem normatīviem un Eiropas Savienības vides aizsardzības prasībām.
Būvniecība sākta 2015. gada jūlijā, pabeigta 2015. gada 31. decembrī; 2016. gada sākumā veikta iekārtu ieregulēšana un testēšana. Jaunā šķeldas katlumāja nodota ekspluatācijā 2016. gada maijā. Būvdarbus iepirkuma procedūras rezultātā veica SIA „Monum”.
Jaunuzbūvētās šķeldas katlumājas atklāšanā piedalījās arī Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Andris Jaunsleinis. Viņš uzteica "Jūrmalas siltumu" par spēju tik īsā laikā īstenot Latvijā lielāko investīciju projektu Attīstības programmas pēdējā kārtā.
Ar biomasu kurināmās katlumājas būvniecība ir lielākais SIA "Jūrmalas siltuma" investīciju projekts pēdējo gadu laikā. Projekta kopējās izmaksas ir 6,5 miljoni eiro, no tām Kohēzijas fonds sedz 2,6 miljonus eiro, pārējais ir SIA „Jūrmalas siltums” ieguldījums.
Par projekta līdzekļiem iegādātas iekārtas siltumenerģijas ražošanai – apkures katli un dūmgāzu kondensators, kā arī traktortehnika – teleskopiskais iekrāvējs šķeldas piestumšanai. Veikta arī katlumājas teritorijas labiekārtošana, izbūvēts pievadceļš; uzbūvētajā katlumājas atradīsies arī administratīvais korpuss piecām darba vietām.
2015. gadā SIA “Jūrmalas siltums” ar Kohēzijas fonda atbalstu vienlaikus īstenoja projektu arī siltumtrases jaunbūvei un rekonstrukcijai: izbūvēta jauna 987 m gara siltumtrase, kas savieno esošo dabasgāzes katlumāju ar jauno šķeldas katlumāju Nometņu ielā 21a. Tāpat rekonstruētas siltumtrases kopumā 563 m garumā. Šā projekta kopējās izmaksas ir 820,0 tūkstoši eiro, no tām Kohēzijas fonda finansējums 256,7 tūkstoši eiro.