Jūrmalā 25. februārī tika godināti “Gada balva kultūrā 2021” laureāti. Novērtējot aizvadītā gada spilgtākās kultūras norises Jūrmalā, apbalvojumi piešķirti septiņās kategorijās. Balva „Par mūža ieguldījumu Jūrmalas kultūras dzīves veidošanā” piešķirta māksliniekam Eināram Plūksnam, “Gada balva kultūrā” piešķirta par Jūrmalas goda tērpa izveidi Jūrmalas goda tērpa veidotājām un projekta vadītājai Sarmītei Sedliņai.
Jūrmalas “Gada balvai kultūrā 2021” kopumā bija izvirzīti 44 notikumi, skatītāju simpātiju balvai pieteikti 26 dažādi pasākumi.
Apbalvojumu laureātus sveica Jūrmalas domes priekšsēdētāja vietniece, Kultūras komitejas priekšsēdētāja Rita Sproģe un Kultūras nodaļas vadītāja Agnese Miltiņa.
- Balva „Par mūža ieguldījumu Jūrmalas kultūras dzīves veidošanā” piešķirta māksliniekam Eināram Plūksnam.
Mākslinieka jaunākie darbi 2021. gadā bija apskatāmi viņa 80 gadu jubilejas izstādē “LXXX” Jūrmalas muzejā. Einārs Plūksna ir viens no aktīvākajiem Latvijas Mākslinieku savienības Jūrmalas māksliniekiem. Pirmo personālizstādi sarīkojis 1980. gadā un kopš tā laika regulāri rīko personālizstādes Jūrmalā un citviet Latvijā, piedalās Jūrmalas Mākslinieku biedrības izstādēs. Mākslinieka darbi atrodas privātkolekcijās Latvijā, Lielbritānijā, Francijā, Vācijā, ASV un Izraēlā.
Eināram Plūksnam piešķirta arī Jūrmalas Gada balva kultūrā nominācijā „Izcila mākslas izstāde” par jubilejas personālizstādi “LXX” (2011) un Jūrmalas Gada balva kultūrā nominācijā „Gada mākslinieks” par jubilejas personālizstādi „LVX” (2006).
- “Gada balva kultūrā 2021” piešķirta Jūrmalas goda tērpa veidotājām un projekta vadītājai Sarmītei Sedliņai.
Tērpa konceptu izstrādāja un tā detaļas darināja Jūrmalas Kultūras centra folkloras kopas vadītāja Sarmīte Sedliņa, tērpa darināšanā iesaistījās jūrmalnieces, amatu prasmju zinātājas Dace Starka un Saulcerīte Greiziņa. Goda tērps izveidots jūrmalnieku kopdarbā – savas idejas sniedza arī deju kolektīvi, aušanas studijas dalībnieces un amatu meistari.
Jūrmalas goda tērps ir jaunrade, tā koncepta pamatā ir etnogrāfisko tērpu veidošanas standarti un tautastērpu valkāšanas tradīcijas Jūrmalas un Rīgas apkārtnē. Izgatavotais goda tērpa paraugs kā laikmeta liecība glabāsies Jūrmalas brīvdabas muzejā, kur tas būs apskatāms no 4. maija. To varēs izmantot kā paraugu tērpu izgatavošanai gan Jūrmalas dziesmu un deju svētku kolektīvi, gan arī iedzīvotāji.