Šobrīd Jūrmalā uzņemts lielākais skaits bēgļu aiz galvaspilsētas – uz 31. martu Jūrmalā uzņemti un reģistrēti jau 655 Ukrainas kara bēgļi, un to skaits katru dienu pieaug.
Pilsētas kapacitāte bēgļu uzņemšanā tuvojas kritiskajai robežai: izmitināšanas iestādēs, kas spēj un piedāvā uzņemt Ukrainas bēgļus, šobrīd brīvu vietu ir ļoti maz, arī pašvaldības cilvēkresursi, kas nodarbināti kara bēgļu apkalpošanā, ir pārslogoti. Iebraukušajiem cilvēkiem izmitināšana tiek nodrošināta brīvprātīgo palīdzības sniedzēju piedāvātajās mītnēs, kā arī liela daļa cilvēku paši spēj sev nodrošināt dzīvesvietu.
Pašvaldība aicina jūrmalniekus Ukrainas kara bēgļus nogādāt Jūrmalā tikai tādā gadījumā, ja pašiem ir iespēja Ukrainas cilvēkus izmitināt. Palīdzības sniegšanu iebraukšanas jautājumos aicina veikt centralizēti un koordinēti, sazinoties ar Valsts robežsardzi, zvanot uz diennakts tālruni: +371 67913569, +371 67913568.
“Jau kopš kara sākuma Jūrmalā sniedzam palīdzību kara šausmās nonākušajiem Ukrainas cilvēkiem – pašvaldība ir gan ziedojusi naudas līdzekļus, lai palīdzētu Ukrainai, gan sniedz atbalstu un palīdzību Jūrmalā iebraukušajiem kara bēgļiem. Esam izveidojuši Ukrainas bēgļu apkalpošanas centru, koordinējam darba iespējas Jūrmalā, bērniem organizējam vietas Jūrmalas skolās, veidojam radošo telpu Ukrainas bērniem Jūrmalas Mūzikas vidusskolā,” saka Gatis Truksnis, Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētājs. “Bēgļu plūsma ir ārkārtīgi liela, jau šobrīd bēgļu skaits krietni pārsniedz valsts prognozēto. Arī pašvaldības kapacitāte nav bezgalīga – brīvo vietu skaits skolās, bērnudārzos ir ierobežots, vietu skaits izmitināšanas mītnēs tāpat. Pilnvērtīgu palīdzību Ukrainas cilvēkiem Latvijā varam nodrošināt tikai sadarbībā ar iedzīvotājiem, brīvprātīgajiem palīdzības sniedzējiem. Tāpēc saku lielu paldies Jūrmalas brīvprātīgajiem palīgiem un nevalstiskajām organizācijām, kuri iesaistās un sadarbībā ar mūsu Labklājības pārvaldi un valsts struktūrām sniedz palīdzību Ukrainas cilvēkiem.”
Iedzīvotājus, kuri var piedāvāt bēgļiem bezmaksas izmitināšanu un sniegt jebkādu cita veida palīdzību (medikamenti, apģērbs, pārtika u.tml.) tieši Jūrmalā, aicinām sazināties ar Ukrainas iedzīvotāju apkalpošanas centru + 371 27713352. Nepieciešamības gadījumā centra darbinieki sazināsies ar jūrmalniekiem, kuri būs pieteikušies atbalsta sniegšanai – pēc šāda principa palīdzības sniegšana tiek organizēta arī šobrīd.
Jūrmalas skolās un pirmsskolas izglītības iestādēs šobrīd mācās 70 Ukrainas kara bēgļu bērni, bērnudārzos vietu vairs nav, Jūrmalas skolās kopumā var uzņemt vēl ap 100 bērnu (atkarībā no bērnu vecuma un brīvo vietu skaita konkrētās klasēs). Jūrmalā šobrīd kopumā jau ir reģistrēti ap 300 Ukrainas bēgļu bērni vecumā no pusotra līdz 18 gadu vecumam.
Palīdzības un atbalsta sniegšanai pašvaldība ir izveidojusi Ukrainas iedzīvotāju apkalpošanas centru Kauguros, Skolas ielā 44, kas darbojas no 24.marta (līdz tam palīdzību sniedza Labklājības pārvaldes telpās). Centrā tiek sniegta pirmā nepieciešamā informācija Ukrainas cilvēkiem un apkopotas viņu vajadzības. Informācija tiek sniegta latviešu, krievu un ukraiņu valodā. Ukrainas bēgļu centra tālrunis Jūrmalā ir 27713352, darba laiks: pirmdienās 8.30– 18.00, otrdienās, trešdienās, ceturtdienās 8.30–17.00, piektdienās 8.30–16.00.
Jūrmalas pašvaldības pārstāvji strādā gan valsts organizētajās sanāksmēs, gan pašvaldības darba grupā, kur risina jautājumus, kas saistīti ar kara bēgļu atbalsta koordinēšanu: palīdzības sniegšanas, izmitināšanas un izglītības jautājumiem.
Atbalsta sniegšanai Ukrainas bēgļiem aicinām izmantot valsts vienoto platformu palidziukrainai.lv. Vietnē pieejama informācija par ieceļošanu, uzturēšanos, apmešanos un darba iespējām Latvijā ukraiņu, latviešu, angļu un krievu valodā.