Pašvaldība
Jūrmalas dome

Jūrmalas domes 26. oktobra sēdē tika skatīts 71 jautājums. Pieņēma Ķemeru kūrorta parka apsaimniekošanas un aizsardzības noteikumus, lēmumu par pašvaldības iestāšanos Ziemeļvalstu Tūrisma asociācijā, apstiprināja izmaiņas Kultūras komitejas sastāvā, mainīja sporta un interešu izglītības iestāžu funkcionālo statusu, pieņēma lēmumus par pašvaldības īpašumu izsolēm, apstiprināja atsavināšanai paredzēto pašvaldības īpašumā esošo nekustamo īpašumu sarakstu un lēma par citiem jautājumiem.

Apstiprināja Ķemeru kūrorta parka apsaimniekošanas un aizsardzības noteikumus

Saistošie noteikumi nosaka Ķemeru kūrorta parka apsaimniekošanas un aizsardzības kārtību. Parks atrodas valsts nozīmes īpaši aizsargājamā dabas teritorijā “Ķemeru nacionālais parks”; uz parka teritoriju attiecināmi spēkā esoši normatīvie akti, kas ir saistoši īpaši aizsargājamai dabas teritorijai.

Saistošo noteikumu mērķis ir ainaviskās, vides, dabas, bioloģiskās, ekoloģiskās, kultūrvēsturiskās, izglītojošās, rekreācijas vērtības saglabāšana un aizsardzība, kā arī vienota parka apsaimniekošanas principu nodrošināšana.

Noteikumos ir noteiktas saglabājamās dabas un kultūrvēsturiskās vērtības, to saglabāšanas un aizsardzības noteikumi, parka kopšana, apsaimniekošana un uzturēšana, kā arī administratīvā atbildība par to neievērošanu.

Jūrmala stāsies Ziemeļvalstu Tūrisma asociācijā

Deputāti atbalstīja Jūrmalas valstspilsētas pašvaldības iestāšanos Ziemeļvalstu Tūrisma asociācijā “Nordic Tourism Collective” (Ziemeļvalstu tūrisma kolektīvs) un asociācijā “European Tourism Association” (Eiropas Tūrisma asociācija).

Ziemeļvalstu Tūrisma asociācijā ietilpst Ziemeļvalstu tūrisma nozares pārstāvji ar galveno mērķi sekmēt un veicināt konkrētā reģiona tūrisma attīstību. Latvijā Asociācijas biedri ir Liepājas valstspilsētas pašvaldība, Rīgas pašvaldības aģentūra “Rīgas investīciju un tūrisma aģentūra”, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, lidsabiedrība “AirBaltic”, tūrisma operators “Impro Travel” u.c.

Dalība Ziemeļvalstu Tūrisma asociācijā ietver tīklošanas iespējas ar vairāk nekā 100 Eiropas un starptautiskiem specializētiem tūrisma operatoriem, galamērķa popularizēšanu, atlaides visiem asociācijas pasākumiem, piekļuvi informācijai par starptautiskā tūrisma tendencēm Ziemeļvalstu un Baltijas reģionā, iespējas piedalīties darba grupās, ielūgumus uz vebināriem, konferencēm un semināriem, piekļuvi unikāliem tūrisma datiem u.c.

Par NĪN piemērošanu ekspluatācijā nenodotām ēkām

Tiek atcelti Jūrmalas domes 2022. gada 18. augusta saistošie noteikumi Nr. 43 “Grozījumi Jūrmalas pilsētas domes 2017. gada 26. oktobra saistošajos noteikumos Nr. 29 “Par nekustamā īpašuma nodokli Jūrmalā””, kas paredzēja no 2024. gada 1. janvāra ēkām, kurām pārsniegts maksimālais būvdarbu veikšanas ilgums un kuras nav nodotas ekspluatācijā, piemērot paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmi – 3%.

Tika apstiprināti jauni saistošie noteikumi, kas paredz identiskas normas ar piemērošanas termiņu no 2026. gada 1. janvāra. Līdz ar to tiek pagarināts pārejas periods, kurā ēku īpašnieki var veikt nepieciešamās darbības ēku nodošanai ekspluatācijā, un attiecīgi paaugstinātā nodokļa likme ekspluatācijā nenodotām ēkām tiks piemērota no 2026. gada.

Veica izmaiņas Kultūras komitejas sastāvā

Apstiprināja izmaiņas pastāvīgo komiteju sastāvā: Kultūras komitejā deputāta Andreja Morozova vietā darbu turpinās deputāts Jānis Asars.

Pilnvaroja organizēt makšķerēšanu Varkaļu kanālā

Pilnvaroja biedrību „Vides aizsardzības asociācija” organizēt licencēto makšķerēšanu, vēžošanu un zemūdens medības; pilnvarojuma līgums tiks slēgts līdz 2027. gada 31. decembrim.

Atbilstīgi ar Jūrmalas domi noslēgtajiem pilnvarojuma līgumiem biedrība arī iepriekšējos gados ir organizējusi licencēto makšķerēšanu, vēžošanu un zemūdens medības Jūrmalas pilsētas pašvaldības valdījumā esošajā Varkaļu kanālā (tauvas joslā un ūdenstilpē).

Apstiprināja Pilsētplānošanas pārvaldes maksas pakalpojumus

Apstiprināja maksu Pilsētplānošanas pārvaldes pakalpojumiem: projekta dokumentācijas kopijas noformēšanai; galveno būvasu pārbaudei un ienešanai datu bāzē;  zemes ierīcības projekta pārbaudei, ievadīšanai datu bāzē; ielu sarkano līniju, tauvas joslu, aizsargjoslu un īpašo zonu plānu pārbaudei un ievadīšanai datu bāzē; zemes ierīcības projekta pārbaudei, ievadīšanai datu bāzē; situācijas plāna un/vai karšu sagatavošanai attiecīgā mērogā; satelītkartes datu sagatavošanai uz ielu un ceļu tīkla, ortofoto vai topogrāfiskās informācijas pamata ar nepieciešamo papildinformāciju; būvju situācijas plānu sagatavošanai attiecīgā mērogā ar sarkanajām līnijām un citiem pašvaldības apgrūtinājumiem.

Apstiprināja nekustamo īpašumu sarakstu atsavināšanai

Apstiprināja atsavināšanai paredzēto pašvaldības īpašumā esošo nekustamo īpašumu sarakstu. Atsavināšanai tiek piedāvāti nekustamie īpašumi, attiecībā uz kuriem ir izvērtēti trīs kritēriji: īpašumi netiek izmantoti pašvaldības funkciju nodrošināšanai; saskaņā ar Jūrmalas valstspilsētas teritorijas plānojumu tos nav plānots izmantot pašvaldības funkciju nodrošināšanai; nav paredzams, ka tie varētu tikt izmantoti pašvaldības funkcijas nodrošināšanai.

Atsavināšanas process tiek organizēts pakāpeniski, ņemot vērā katra īpašuma tirgus potenciālu atbilstīgi domes lēmumā noteiktajām prioritātēm.

Jūrmalas valstspilsētas administrācijas Īpašumu pārvaldes Pašvaldības īpašumu nodaļai un Jūrmalas Mantas novērtēšanas un izsoļu komisijai uzdeva veikt nepieciešamās darbības lēmuma pielikumā norādīto to nekustamo īpašumu atsavināšanai, kuri netiek izmantoti pašvaldības funkciju nodrošināšanai.

Sportistam un trenerim piešķirs naudas balvu

Nolēma piešķirt naudas balvu sportistam 3000 eiro apmērā par izcīnīto 1. vietu Eiropas jauniešu čempionātā boksā un viņa trenerim 1500 eiro apmērā. Naudas balvas tiek piešķirtas atbilstīgi Jūrmalas pilsētas domes 2011. gada 31. marta nolikuma Nr. 7 “Naudas balvas par izciliem sasniegumiem sportā un kultūrā piešķiršanas kārtība un apmērs”.

Vaivaru pamatskola sadarbosies ar iekļaujošām skolām

Jūrmalas Vaivaru pamatskola īstenos Erasmus+ projektu “Iekļaušana un izglītības pēctecība (labās prakses piemēri iekļaujošas izglītības turpināšanai pēc pamatizglītības iegūšanas)”/ “Inclusion and continuity in education (The best practice of continuing inclusive education after primary school)”. Projekta mērķis ir izveidot ilgtermiņa sadarbību starp četrām iekļaujošām skolām no Eiropas Savienības dalībvalstīm – Čehijas, Latvijas, Itālijas, Spānijas.

Piedaloties projektā, tiks apgūtas jaunas metodes saistībā ar izglītības pēctecības nodrošināšanu, kuras efektīvi ieviest ikdienas darbā; organizēti atvērtie semināri saistībā ar iekļaušanu un izglītības pēctecību katrā no dalībnieku organizācijām, lai izplatītu ar projektu saistīto informāciju starp jomas profesionāļiem vietējās kopienās.

Projekta īstenošanas laiks – līdz 2025. gada 31. augustam. Projekta kopējās izmaksas 100% apmērā ir Eiropas Savienības budžeta finansējums.

Atbalstīja infrastruktūras objektu nodošanu pašvaldībai

Pamatojoties uz nekustamā īpašuma īpašnieka iesniegumiem, atbalstīja to ieceri par saviem līdzekļiem izbūvēt un nodot ekspluatācijā infrastruktūras objektus, kas atrodas uz pašvaldības īpašumā esošām zemes vienībām Stigas ielā, Vijolīšu ielā un Lāču ielā.

Īpašnieki, lai nodrošinātu piekļuvi pie īpašuma, izbūvēs piebraucamo ceļu saviem zemesgabaliem. Izbūvētos infrastruktūras objektus īpašnieki piedāvā nodot Jūrmalas valstspilsētas pašvaldībai īpašumā bez atlīdzības.

Uzlabos aizsargājamo biotopu apstākļus

Atbalstīja biedrības “Latvijas Zaļā kustība” projekta “Eitrofikācijas samazināšana pelēko kāpu biotopos” realizāciju Jūrmalas administratīvajā teritorijā līdz 2024. gada 30. septembrim; projekts tiks īstenots arī Talsu novadā un Tukuma novadā.

Projekta mērķis ir īpaši aizsargājamu biotopu – ar lakstaugiem klātas pelēkās kāpas un priekškāpas – vides apstākļu, struktūras un raksturīgo sugu sastāva uzlabošana vietās, kur biotops joprojām pastāv, bet ir sliktā aizsardzības stāvoklī (aizaudzis); īpaši aizsargājamu biotopu atklāto platību palielināšana, lai vismaz daļēji kompensētu Eiropas Savienības nozīmes  īpaši aizsargājamu biotopu platību sarukšanas sekas valstī. Īpaši aizsargājamā dabas teritorijā dabas parkā “Ragakāpa” tiks īstenots viens no dabas aizsardzības plānā noteiktajiem apsaimniekošanas pasākumiem.

Projektu īstenos biedrība “Latvijas Zaļā kustība”, projekta aktivitātes tiks finansētas Eiropas vides organizācijas “European Green Belt” projektu programmā “Best Belt” 100% apmērā no apstiprinātā projekta budžeta līdzekļiem.

Projekta aktivitātes tiks veiktas atbilstīgi sertificēta sugu un biotopu aizsardzības jomas eksperta atzinumam, Dabas aizsardzības pārvaldes nosacījumiem, ievērojot dabas parka “Ragakāpa” dabas aizsardzības plānu.

Par cilvēku drošību apdraudošu un vidi degradējošu ēku statusu

Atbilstīgi konstatētajiem pārkāpumiem nolēma klasificēt ēku Liesmas ielā 1A, ēku Burtnieku ielā 22 kā cilvēku drošību apdraudošas un vidi degradējošas.

Ēkām piemēros nekustamā īpašuma nodokļa likmi trīs procentu apmērā no atbilstoši lielākās kadastrālās vērtības: ēkām piekritīgās zemes kadastrālās vērtības vai ēku kadastrālās vērtības.

Ēku īpašniekam Liesmas ielā būvniecību regulējošo normatīvo aktu noteiktajā kārtībā jāiesniedz speciālajos būvnoteikumos noteiktie dokumenti ēkas konservācijai vai nojaukšanai,  ēkas Burtnieku ielā – konservācijai vai sakārtošanai. Ja tas netiek pildīts, īpašniekiem var uzlikt piespiedu naudu.

Sniedza pārskatu par kolektīvā iesnieguma virzību

Jūrmalas ostas pārvalde sniedz pārskatu par kolektīvā iesnieguma “Par Jūrmalas ostas atjaunošanu” virzību un tā izskatīšanas rezultātiem. 2023. gada 2. martā Jūrmalas valstspilsētas administrācijā saņemts kolektīvais iesniegums par Jūrmalas ostas atjaunošanu. Pārskatā sniegta informācija par Jūrmalas valstspilsētas pašvaldības iesniegto projekta ieceri “Lielupes kreisā krasta nostiprinājuma izbūve Lielupes grīvas teritorijā (ieteka jūrā)”, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sniegto projekta idejas izvērtējumu un ekspertu vērtējumiem par projektā plānoto pasākumu ietekmi uz “Natura 2000” teritorijām.

Ar pārskatu par iesnieguma virzību varēs iepazīties sadaļā “Informācija par kolektīvā iesnieguma virzību”.

Veiks ieguldījumus kapitālsabiedrību pamatkapitālā

Dome nolēma veikt ieguldījumus kapitālsabiedrību SIA “Jūrmalas ūdens” un SIA “Jūrmalas siltums” pamatkapitālā. Ieguldījumi tiks veikti kustamās mantas veidā, ieguldot pilsētas atpūtas parka un jauniešu mājas izveidei Kauguros izbūvētos ūdenssaimniecības un centralizētās siltumapgādes infrastruktūras tīklus publisko pakalpojumu sniegšanai.

SIA “Jūrmalas siltums” pamatkapitālā kā mantisko ieguldījumu ieguldīs Jūrmalas valstspilsētas pašvaldībai piederošo kustamo mantu – ārējo siltumtrasi  48 200 eiro vērtībā; SIA “Jūrmalas ūdens” pamatkapitālā – Jūrmalas valstspilsētas pašvaldībai piederošo kustamo mantu – Kauguru parkā izbūvēto ārējo kanalizāciju, sadzīves kanalizāciju ūdensvadu un ārējās ūdensapgādes tīklu 305 100 eiro vērtībā.

Noteica interešu izglītības licencēšanas kārtību

Apstiprināja Jūrmalas domes saistošos noteikumus “Par interešu izglītības licencēšanas un pieaugušo neformālās izglītības programmu īstenošanas atļauju izsniegšanas kārtību”.

Noteikumi ir izstrādāti, lai noteiktu un regulētu pašvaldības interešu izglītības licencēšanas un pieaugušo neformālās izglītības programmu īstenošanas atļauju izsniegšanas kārtību gadījumos, ja šādas izglītības programmas vēlas īstenot juridiskas un fiziskas personas, kuras nav reģistrētas Izglītības iestāžu reģistrā, un ja tās tiek īstenotas Jūrmalas valstspilsētas pašvaldībā.

Lēmumus par licencēšanas un atļauju izsniegšanas kārtību pieņems Interešu un pieaugušo neformālās izglītības programmu izvērtēšanas komisija.

Apstiprināja Jūrmalas ostas attīstības programmas uzraudzības ziņojumu

Apstiprināja “Jūrmalas ostas attīstības programmas 2015.–2022. gadam” uzraudzības ziņojumu par 2022. gadu.

Jūrmalas pašvaldības iestāde “Jūrmalas ostas pārvalde” 2022. gadu noslēdza ar pozitīvu saimnieciskās darbības rezultātu – peļņu 2956 eiro apmērā, kas ir aptuveni par 10% vairāk salīdzinājumā ar pēdējiem diviem pārskata gadiem.

Kopumā secināts, ka attīstība Jūrmalas ostā ir ar mainīgu vērtējumu, 2022. gadā ir palielinājies reģistrēto mazizmēra kuģošanas līdzekļu skaits Jūrmalā, taču būtiski samazinājies pastāvīgo jahtu skaits Jūrmalas ostas teritorijā. Šī tendence skaidrojama ar to, ka Lielupes grīvas kuģošanas kanāls ir slēgts un pēdējos gados Rīgā ir izveidoti jauni jahtklubi, kas piesaista klientus (īpaši jahtas) arī no Jūrmalas. Ja pašvaldības budžeta līdzekļi netiek paredzēti Lielupes grīvas uzturēšanai kuģošanai atbilstošā dziļumā, Lielupes grīva kļūst kuģošanai nepiemērota, jo nevar nodrošināt nepieciešamo dziļumu drošai navigācijai Lielupē. Secināts, ka prioritāri ir risināt Lielupes grīvas kuģošanas jautājumu.

Citi jautājumi

Apstiprināja zemes ierīcības projektus, lēma par detālplānojumu izstrādes uzsākšanu zemesgabaliem Vēžu ielā un Kaugurciema ielā, par zemesgabalu lietošanas mērķu maiņu, apstiprināja zemes ierīcības projektus un zemes vienību sadali.

Pieņēma lēmumus par pašvaldības īpašumu pārdošanu izsolē (tīmekļvietnes sadaļā “Izsoles”), par sociālā statusa noteikšanu dzīvojamām telpām.

Apstiprināja Jūrmalas pašvaldības policijas maksas pakalpojumu izcenojumus sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanai Jūrmalas administratīvajā teritorijā privātpersonu organizētos publiskos pasākumos.

Apstiprināja Jūrmalas Bērnu un jauniešu centra nolikumu, Jūrmalas Centrālās bibliotēkas nolikumu, kā arī lēma par citiem jautājumiem.
 

Ar visiem Jūrmalas domes sēdē pieņemtajiem lēmumiem pilnā apjomā varēs iepazīties sadaļā “Domes pieņemtie dokumenti”.

Nākamā kārtējā Jūrmalas domes sēde plānota 2023. gada 30. novembrī.