Pašvaldība Sabiedrība
Domes ēka

Jūrmalas domes sēdē 28. septembrī tika skatīti 76 jautājumi.

Apstiprināja trīs saistošos noteikumus, kuri nosaka mājdzīvnieku turēšanas un reģistrācijas kārtību; sadzīves atkritumu apsaimniekošanas kārtību; Jūrmalas valstspilsētas administratīvās teritorijas kopšanu un uzturēšanu. Jauni saistošie noteikumi izstrādāti atbilstīgi Pašvaldību likuma, kas stājās spēkā 2023. gada 1. janvārī, prasībām.

Veica grozījumus saistošajos noteikumos par nekustamā īpašuma nodokli un tā atvieglojumu piešķiršanas kārtību.

Lēma par dalību projektu konkursos finansējuma piesaistei infrastruktūras attīstībai, par jaunu vides objektu izveidi, tika skatīti jautājumi saistībā ar teritorijas plānojumu un citi.

Par mājas (istabas) dzīvnieku turēšanu

Apstiprināja jaunus Jūrmalas domes saistošos noteikumus “Mājas (istabas) dzīvnieku turēšanas noteikumi Jūrmalas valstspilsētas administratīvajā teritorijā”.

Noteikumu mērķis ir nodrošināt veselīgu un tīru vidi Jūrmalas valstspilsētas administratīvajā teritorijā, lai mājas (istabas) dzīvnieku turēšana neradītu draudus cilvēku veselībai un drošībai, kā arī nodrošināt mājas (istabas) dzīvnieku reģistrāciju un novērst to klaiņošanu.

Būtiskākās izmaiņas salīdzinājumā ar līdz šim spēkā esošajiem noteikumiem: papildināts publisko vietu saraksts, kur aizliegts atrasties ar mājdzīvniekiem, – Kauguru atpūtas parks; aizliegums atrasties ar mājdzīvniekiem atsevišķās publiskās vietās nav attiecināms uz suni pavadoni vai suni asistentu, kurš tiek izmantots atbalsta sniegšanai cilvēkiem ar funkcionāliem ierobežojumiem un kurš ir speciāli apmācīts, ko apliecina apliecība.

Teritorijas kopšanas un uzturēšanas noteikumi

Apstiprināja jaunus saistošos noteikumus “Jūrmalas valstspilsētas administratīvās teritorijas kopšanas un uzturēšanas noteikumi”.

Jaunajos saistošajos noteikumos paredzēti vairāki izņēmumi attiecībā uz zāliena pļaušanu Jūrmalas administratīvajā teritorijā, tostarp dabas un apstādījumu teritorijās, kurās tiek uzturēts bioloģiski vērtīgs zālājs, kā arī teritorijās, kurās konstatētas īpaši aizsargājamas augu sugu dzīvotnes, atļauta mazāk intensīva pļaušana, tāpat īpašumos, kuros ir meža zeme – saglabājama dabiskā meža zemsedze. Pārējā teritorijā maksimālais pieļaujamais zāles garums paliek nemainīgs – 15 cm.

Noteikts aizliegums kurt ugunskurus, izmantot grilus, novietot teltis nakšņošanai ārpus šim nolūkam paredzētām un pašvaldības ierīkotām vietām. Iekļauta jauna norma – aizliegums būvēt žogus ārpus zemesgabala robežām, ja tas nav saskaņots ar Jūrmalas valstspilsētas administrāciju.

Noteikts aizliegums nekustamā īpašuma piegulošā teritorijā patvaļīgi izvietot jebkādus atkritumus, izņemot pašvaldības rīkotu akciju laikā, ja ir saņemts apstiprinājums par šo atkritumu izvešanu.

Turpmāk atvieglojumi īpašuma publiskā lietošanā piegulošo teritoriju kopšanai tiks piešķirti pensionāriem, kam ir trūcīgas vai maznodrošinātas personas statuss.

Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu

Apstiprināja jaunus saistošos noteikumus “Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Jūrmalas valstspilsētā”. Tie izstrādāti, ņemot vērā izmaiņas normatīvajos aktos, kas regulē atkritumu apsaimniekošanu.

Saskaņā ar Atkritumu apsaimniekošanas likumu un Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānu 2021.–2028. gadam, sākot no 2024. gada 1. janvāra ir jābūt izveidotai sistēmai dalīti savāktajiem bioloģiskajiem atkritumiem.

Saistošajos noteikumos izvirzītas prasības sadzīves atkritumu dalītai vākšanai un šķirošanai (bioloģiskie atkritumi, plastmasa, papīrs, metāla iepakojums, stikls), nosakot, ka ikvienam atkritumu radītājam (vai atkritumu valdītājam) ir pienākums iesaistīties sadzīves atkritumu dalītās vākšanas sistēmā.

Saistošie noteikumi paredz šādas sistēmas izveidi Jūrmalas valstspilsētas administratīvajā teritorijā, nosakot iespējas dalīto atkritumu savākšanai, tostarp bioloģiskajiem atkritumiem.

Izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa piešķiršanas kārtībā

Veica grozījumus Jūrmalas domes saistošajos noteikumos “Par nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanas kārtību” un saistošajos noteikumos “Par nekustamā īpašuma nodokli Jūrmalā”.

Atceļot iepriekš veiktos normatīvo aktu grozījumus, plānots saglabāt iespēju saņemt nodokļa atvieglojumus arī gadījumos, kad ēku būvniecības procesā pārsniegts normatīvajos aktos noteiktais kopējais būvdarbu veikšanas ilgums. Bija paredzēts, ka no 2024. gada 1. janvāra vairs nepiešķirs nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus nodokļa maksātājam par nekustamo īpašumu, uz kura atrodas būve, kuras būvniecībā pārsniegts normatīvajos aktos noteiktais kopējais būvdarbu veikšanas ilgums. Tomēr, ņemot vērā ēkas nodošanai ekspluatācijā veicamās darbības, kas ir atkarīgas arī no valsts iestāžu kapacitātes, atcelti saistošo noteikumu grozījumi, saglabājot iespēju saņemt nodokļa atvieglojumus. Nemainīgs paliek nosacījums, ka maksimālā būvdarbu termiņa neievērošanas gadījumā savlaicīgi ekspluatācijā nenodotām ēkām ar 2024. gada 1. janvāri tiks piemērota paaugstināta nekustamā īpašuma nodokļa likme 3% apmērā no lielākās kadastrālās vērtības: būvei piekritīgās zemes vai būves kadastrālās vērtības.

No 2024. gada 1. janvāra nekustamā īpašuma nodokli piemēros tām dzīvojamo māju palīgēkām, kuru platība pārsniedz 25 kvadrātmetrus. Līdz ar to dzīvojamām mājām, garāžām (kurām nodokli piemēro neatkarīgi no platības) un dzīvojamo māju palīgēkām ar platību virs 25 m²  tiks piemērota vienāda nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanas kārtība.

Tiks vienkāršota kārtība, kādā tiek piešķirti nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumi daudzbērnu ģimenēm un personām ar invaliditāti, atsakoties no dokumentu pieprasīšanas, kas jau ir pašvaldības rīcībā.

Apvienotas divas domes pastāvīgās komitejas

Deputāti lēma atbilstīgi funkcijām apvienot Jūrmalas domes Jaunatnes un sporta jautājumu komiteju ar Izglītības komiteju, izveidojot vienu pastāvīgo komiteju – Izglītības, jaunatnes un sporta jautājumu komiteju.

Komitejas kompetencē būs jautājumi, kuri ir šajā gadā izveidotās pašvaldības iestādes – Jūrmalas Izglītības pārvaldes – pārziņā: jautājumi, kas saistīti ar izglītību un interešu izglītību, kā arī jaunatnes un sporta jomu.

Ievēlēja domes pastāvīgo komiteju sastāvu

Atbilstīgi izmaiņām Jūrmalas valstspilsētas pašvaldības nolikumā, kur tika apvienotas divas pastāvīgās komitejas, tika ievēlēts domes pastāvīgo komiteju sastāvs.

Finanšu komitejā strādās domes priekšsēdētāja Rita Sproģe, deputāti Jānis Lediņš, Romāns Mežeckis, Larisa Loskutova, Rolands Parasigs-Parasiņš, Mārtiņš Stulpiņš, Iveta Blaua.

Attīstības un vides jautājumu komitejā strādās deputāti Romāns Mežeckis, Guntars Anspoks, Jānis Lediņš, Larisa Loskutova, Rolands Parasigs-Parasiņš.

Ievēlēja Izglītības, jaunatnes un sporta jautājumu komiteju šādā sastāvā: Irēna Kausiniece, Mārtiņš Stulpiņš, Dace Riņķe, Andrejs Morozovs, Jānis Asars.

Kultūras komiteju ievēlēja šādā sastāvā: Jānis Lediņš, Ieva Taranda, Irēna Kausiniece, Andrejs Morozovs, Iveta Blaua.

Ievēlēja Transporta un mājokļu jautājumu komiteju šādā sastāvā: Guntars Anspoks, Larisa Loskutova, Jānis Lediņš, Rolands Parasigs-Parasiņš, Uldis Kronblūms.

Ievēlēja Pilsētsaimniecības komiteju šādā sastāvā: Larisa Loskutova, Guntars Anspoks, Jānis Lediņš, Rolands Parasigs-Parasiņš, Mārtiņš Stulpiņš.

Ievēlēja Drošības jautājumu komiteju šādā sastāvā: Andrejs Morozovs, Guntars Anspoks, Jānis Lediņš, Uldis Kronblūms, Mārtiņš Stulpiņš.

Ievēlēja Tūrisma un kurortoloģijas komiteju šādā sastāvā: Rita Sproģe, Inese Kārkliņa, Andrejs Morozovs, Uldis Kronblūms, Jānis Asars.

Ievēlēja Sociālo, veselības un integrācijas jautājumu komiteju šādā sastāvā: Dace Riņķe, Inese Kārkliņa, Ieva Taranda, Uldis Kronblūms, Iveta Blaua.

Plāno piesaistīt finansējumu Asaru parka infrastruktūras pilnveidei

Atbalstīja pašvaldības dalību atklātā projektu konkursā, lai piesaistītu Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansējumu Asaru parka infrastruktūras pilnveidei un jaunas velotrases izbūvei.

Ar ERAF līdzfinansējumu iecerēts pilnveidot Asaru parka publisko infrastruktūru: pilnveidot apgaismojumu, ierīkot soliņus, piknika vietu, nojumi āra nodarbībām, trenažierus u.c. labiekārtojumu, kā arī izbūvēt asfaltētu trasi braukšanai ar velosipēdu, skrituļslidām, skrituļdēļiem un skrejriteņiem.

Projekta īstenošanas rezultātā tiktu pilnveidots pilsētas sporta iespēju klāsts dažāda vecuma aktīvās atpūtas cienītājiem, sekmēta apkaimes dzīves vides kvalitāte un palielināta sabiedrības drošība. Asaru parkā tiktu īstenota Jūrmalas Bērnu un jauniešu interešu centra interešu izglītības programma – veloapmācības pulciņš.

Projekta kopējās indikatīvās izmaksas, kas nepārsniedz 350 000,00 eiro, veido ERAF finansējums 297 500,00 eiro (85%) un Jūrmalas pašvaldības līdzfinansējums 52 500 eiro (15 %)

Projekts tiks izvērtēts līdz 2024. gada 4. martam, apstiprināšanas gadījumā tas jāīsteno 18 mēnešu laikā.

Atbalstīja vides objekta “Trešā atmoda” izveidi

Atbalstīja mākslinieciski augstvērtīga vides objekta ”Trešā atmoda” izveidi Jūrmalā, Dubultu skvērā, 2024. gadā. Projektā plānota arī vides objektam piegulošās teritorijas labiekārtošana.

Vides objekta izveidei, lai godinātu Latvijas neatkarības atjaunošanas dalībniekus, Jūrmalas pašvaldība 2022. gadā rīkoja metu konkursu, kurā pirmo godalgu ieguva mākslinieku Kaspara Līduma un Mārtiņa Rozenfelda piedāvājums – dinamiska skulpturāla kompozīcija, kas simboliski atveido “brīvības atslēgu”. Skulpturālais objekts konstruēts no simboliskiem laika nogriežņiem, kuros iegravēti atmodas kustības dalībnieku vārdi, uzsverot katra cilvēka individuālās iniciatīvas nozīmīgumu kopīgo mērķu sasniegšanā.

Jūrmalas Kultūrtelpas un vides dizaina centram uzdeva noslēgt līgumu ar metu konkursa uzvarētājiem par vides objekta ”Trešā atmoda” izveidi, savukārt Jūrmalas valstspilsētas administrācija sagatavos iepirkuma konkursu skvēra celiņu būvdarbu veikšanai posmā no Pils ielas līdz Z. Meierovica prospektam.

Plāno veidot vides objektu “Kauguru mezgls”

Deputāti atbalstīja mākslinieciski augstvērtīga vides objekta ”Kauguru mezgls” izveidi pie Kauguru Kultūras nama Raiņa ielā un tam piegulošās teritorijas labiekārtošanu 2024. gadā.

Jūrmalas pašvaldības izsludinātajā metu konkursā 2022. gadā par augstvērtīga vides objekta izveidi Kauguros pirmo godalgu ieguva metālmākslinieka Uģa Traumaņa piedāvājums – skulpturālais objekts “Mezgls” – vizuāli aktīvs, funkcionāls un labiekārtots skvēra risinājums, kura centru iezīmē no nerūsējošā tērauda veidots skulpturāls mezgls. Vides objekts iecerēts kā iedzīvotāju simboliska satikšanās vieta.

Jūrmalas Kultūrtelpas un vides dizaina centram uzdots noslēgt līgumu ar vides objekta autoru par tā izveidi, Jūrmalas valstspilsētas administrācija izsludinās iepirkumu konkursu vides objekta teritorijas labiekārtošanai.

Piešķīra atbalstu sportista dalībai sacensībās

Pamatojoties uz Latvijas Airēšanas federācijas iesniegumu, deputāti atbalstīja jūrmalnieka Kristera Berģa-Kalna dalību Baltijas jūras valstu kausa izcīņā junioriem “Baltic Cup”. Hamburgā (Vācijā), no pašvaldības budžeta sedzot ceļa izdevumus un dzīvošanas izdevumus 600 eiro apmērā.

Atbalsts sportistam dalībai sacensībās piešķirts atbilstīgi Jūrmalas valstspilsētas Sporta un aktīvās atpūtas attīstības plānā 2020.–2026. gadam noteiktajām prioritātēm augstu sasniegumu sportam Jūrmalas prioritārajos sporta veidos, lai veicinātu Jūrmalas atpazīstamību.

Par cilvēku drošību apdraudošu un vidi degradējošu ēku statusu

Atbilstīgi konstatētajiem pārkāpumiem nolēma klasificēt ēkas Puškina ielā 6, Lienes ielā 8 un Kāpu ielā 27 (valsts kultūras piemineklis) kā cilvēku drošību apdraudošas un vidi degradējošas ēkas.

Ēkām piemēros nekustamā īpašuma nodokļa likmi trīs procentu apmērā no atbilstoši lielākās kadastrālās vērtības: ēkām piekritīgās zemes kadastrālās vērtības vai ēku kadastrālās vērtības.

Ēku īpašniekiem noteikts termiņš, līdz kuram būvniecību regulējošo normatīvo aktu noteiktajā kārtībā jāiesniedz speciālajos būvnoteikumos noteiktie dokumenti ēku konservācijai vai sakārtošanai.

Ja uzliktais pienākums netiek pildīts, atbilstīgi Administratīvā procesa likumam ēkas īpašniekam var uzlikt piespiedu naudu.

Ēkai Asaru prospektā 74, kam iepriekš bija noteikts cilvēku drošību apdraudošas un vidi degradējošas ēkas statuss un paaugstināta nekustamā īpašuma nodokļa likme, šo statusu nolēma atcelt, pēc apsekošanas konstatēts, ka ēka ir nojaukta.

Pieteiks projektu Lielupes krasta erozijas mazināšanai Lielupes grīvā

Atbalstīja Jūrmalas ostas pārvaldes dalību projektu ideju priekšatlases konkursā ar projekta idejas pieteikumu Lielupes kreisā krasta nostiprinājuma izbūvei Lielupes grīvas teritorijā (ieteka jūrā). Projekta īstenošanas rezultātā tiktu mazināts plūdu risks un atsevišķu Jūrmalas teritoriju krasta erozija, mazināti smilšu sanesumi Lielupes grīvā un padziļināts kuģošanas ceļš Lielupes grīvā, kas nodrošina Jūrmalas ostas turpmākai darbībai nepieciešamo navigāciju.

Projekta īstenošanai iecerēts piesaistīt ERAF finansējumu. Projekta kopējās indikatīvās izmaksas ir 5 000 000,00 eiro, kur ERAF finansējums ir 4 250 000,00 eiro (85%), Jūrmalas pašvaldības līdzfinansējums ir 750 000,00 eiro (15%). Ja projekts konkursā tiks atbalstīts, tas jāīsteno līdz 2028. gada 31. decembrim.

Pieteiks projektu gaisa piesārņojuma mazināšanai

Atbalstīja SIA “Jūrmalas siltums” dalību Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas projektu iesniegumu atlasē ar projekta pieteikumu “Elektrostatiskā filtra izbūve Nometņu ielā 21A, Jūrmalā”.

Ja projekts tiks atbalstīts, SIA “Jūrmalas siltums” pārbūvēs katlumājas skursteni Nometņu ielā, kā rezultātā uzlabosies dūmu izkliede un samazināsies kaitīgo vielu izplūde atmosfērā.

Projekta mērķis ir samazināt gaisa piesārņojuma radīto negatīvo ietekmi uz vidi un cilvēku veselību, uzlabojot sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju centralizētajā siltumapgādē izmantoto sadedzināšanas iekārtu darbību, ieviešot tehniskos risinājumus, kas samazina putekļu emisijas Kauguru apkaimē.

Projekts īstenojams ne vēlāk kā līdz 2025. gada 31. decembrim. Projekta kopējās plānotās izmaksas ir 480 400,00 eiro, kur Eiropas Savienības Kohēzijas fonda indikatīvais finansējums ir 135 195,00 eiro, SIA “Jūrmalas siltums” līdzfinansējums – 345 205,00 eiro, ko uzņēmums nodrošinātu no saviem finanšu līdzekļiem.

Pilnveidos pedagogu darba metodes iekļaujošā vidē

Atbalstīja ERASMUS+ projekta “Pedagoga darba formālās un neformālās metodes iekļaujošā multikulturālā vidē. Uzdevumu diferenciācija atbilstoši skolēnu individuālajām vajadzībām” īstenošanu. Projekta mērķis ir paaugstināt pedagogu un atbalsta personāla radošo kapacitāti darbā ar bērniem, kuriem ir mācīšanās traucējumi.

Projektā plānotas apmācības vai pieredzes izplatīšana Jūrmalas skolu pedagogiem, kuri strādā ar bērniem ar dažādiem mācīšanās traucējumiem. Projekts jāīsteno no 2023. gada 1. septembra līdz 2024. gada 31. augustam.

Projekta kopējās izmaksas noteiktas 8790,00  eiro, kas 100% tiek finansētas no Eiropas Savienības budžeta. Līgumu par projekta īstenošanu ar Valsts izglītības attīstības aģentūru slēgs Vaivaru pamatskola.

Izstrādās detālplānojumu kapsētu teritorijai

Nolēma uzsākt detālplānojuma izstrādi zemes vienībai “Priedaines kapi”, paredzot kapsētu teritorijas un ar to saistītu ceremoniālu ēku apbūvi. Zemes vienība atrodas Bražciemā, meža teritorijā pie Laipu ielas. Zemes vienība daļēji atrodas dabas un apstādījumu teritorijā un teritorijā ar īpašiem noteikumiem – kapsētu teritorijā, daļēji – dabas un apstādījumu teritorijā un satiksmes infrastruktūrai rezervētā teritorijā; visa teritorija atrodas Rīgas jūras līča ierobežotas saimnieciskās darbības aizsargjoslā.

Par teritorijas plānošanu

Pieņēma vairākus lēmumus saistībā ar teritorijas plānojumu.

Publiskajai apspriešanai un atzinumu saņemšanai nodos lokālplānojuma zemesgabalam Vārnukrogs 1802 atkārtoti pilnveidoto redakciju, izstrādāto lokālplānojumu zemesgabalam Piestātnes ielā 14, kā arī detālplānojumu zemesgabalam Kaugurciema ielā 44 un zemesgabalam Dzegužu ielā 2.

Nolēma sākt lokālplānojuma izstrādi zemesgabalam Kauguri 0505, kas atrodas teritorijā starp Talsu šoseju, Engures ielu, Mērsraga ielu un Raga ielu, lai izvērtētu iespējas publiskas infrastruktūras – katastrofu pārvaldības centra – būvniecības ieceres īstenošanai. 

Nolēma pilnveidot lokālplānojumu zemesgabalam Turaidas ielā 10/12, kur privāts attīstītājs plāno viesnīcas būvniecību; pilnveidotā redakcija tiks nodota publiskajai apspriešanai un atzinumu saņemšanai.

Ar detālplānojumiem un lokālplānojumiem varēs iepazīties tīmekļvietnē www.jurmala.lv un valsts vienotajā ģeotelpiskās informācijas portālā www.geolatvija.lv.

Apstiprināja nozaru plānošanas uzraudzības ziņojumus

Apstiprināja vidēja termiņa plānošanas dokumentu – Jūrmalas valstspilsētas sporta un aktīvās atpūtas attīstības plāna 2020.–2026. gadam un Tūrisma attīstības rīcības plāna 2018.–2022. gadam – uzraudzības ziņojumus par 2022. gadu.

Uzraudzības ziņojumos sniegts pārskats un izvērtējums par attiecīgajās jomās noteiktajā rīcības plānā īstenotajām aktivitātēm.

Apstiprināja Jūrmalas pilsētas ilgtspējīgas enerģētikas rīcības programmas 2013.–2022. gadam uzraudzības ziņojumu.

Ar uzraudzības ziņojumiem var iepazīties tīmekļvietnē jurmala.lv sadaļā “Pašvaldība” – “Normatīvie akti” – “Domes pieņemtie dokumenti un sēžu audioieraksti”.

Citi jautājumi

Domes sēdē apstiprināja Jūrmalas Dzīvokļu komisiju un tās sastāvu, komisijas priekšsēdētāja būs Jūrmalas bāriņtiesas locekle Ingrīda Bērziņa, komisijas priekšsēdētāja vietniece – Jūrmalas Labklājības pārvaldes juriskonsulte Linda Bahura.

Domes sēdē tika pieņemti lēmumi arī par citiem jautājumiem: par zemes ierīcības projektu un zemes vienības sadales apstiprināšanu, par būvju nojaukšanu, dzīvojamo telpu īres tiesību pagarināšanu un īres līgumu, tostarp sociālo dzīvokļu īres,  noslēgšanu, par pašvaldībai piederošu dzīvokļu īpašumu pārdošanu izsolē, izsoļu rezultātu apstiprināšanu un citi.

Ar visiem Jūrmalas domes sēdē pieņemtajiem lēmumiem pilnā apjomā var iepazīties tīmekļvietnē www.jurmala.lv sadaļā “Pašvaldība” – “Normatīvie akti” – “Domes pieņemtie dokumenti”.

Nākamā kārtējā domes sēde plānota 2023. gada 26. oktobrī.