No 7. jūlija līdz 3. septembrim Jūrmalā turpināsies 4. starptautiskā jūras tematikai veltītā mākslas biennāle “Marīna 2023” ar nosaukumu “Ūdensdievam uz pleciem”. Biennāle šogad pievēršas personīgajai mitoloģiskajai pieredzei saistībā ar jūru.
Katrs, kurš kaut reizi bērnībā bijis pie jūras, ir saskāries ar kādu maģisku stāstu vai mītisku piedzīvojumu, kuram, šķietami, nav loģiska izskaidrojuma. Cilvēkus visos laikos ir vilinājusi neizdibināmā pasaule, ko slēpj spoguļgludā virsma.
Biennāles kuratore mākslas zinātniece Inga Bunkše aicina ļauties bērnības atmiņām vai dzīves laikā piedzīvotajam, vai sajūtām, ko rada neizskaidrojamais; atcerēties bērnības spēles un nodarbes, kurās izpaužas kaut kas no noslēpumainā mūžības rita vai pieaugušo “slepeno zināšanu” ceremonijas, kas pildītas, lai izzinātu dabas un cilvēka dziņu līkločus.
Mākslas biennāles “Marīna 2023” laikā no jūlija līdz septembrim Jūrmalas muzejos un izstāžu zālēs būs skatāmas laikmetīgās mākslas izstādes, notiks arī mākslas aktivitātes ģimenēm.
Izstādes
Biennāles “Marīna 2023” konkursizstāde Jūrmalas muzejā šogad paplašinājusi robežas – aicinot piedalīties ne tikai gleznotājus, bet dažādu vizuālās mākslas žanru pārstāvjus. Izstāde “Ūdensdievam uz pleciem” veidota divās daļās – viena Jūrmalas muzeja trīs zālēs; otra Jūrmalas Brīvdabas muzeja ārtelpā. Izstādes ekspozīcijai žūrija Latvijas Mākslas akadēmijas profesora Alekseja Naumova vadībā ir atlasījusi 143 darbus dažādās tehnikās, kurus pieteikuši mākslinieki no septiņām valstīm. Izstādē piedalās lietuviešu māksliniece Kristīna Alšauskiene, kuras darbi bija skatāmi projektā – Kauņa – Eiropas kultūras galvaspilsēta, Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzēji Olga Šilova, Dainis Gudovskis, Jānis Murovskis, Ioanninas universitātes mākslas nodaļas pasniedzējs Konstantinos Spiropoulos (Grieķija), kā arī skatāmi Latvijas jauno un daudzsološo mākslinieku darbi. Visi izstādei apstiprinātie darbi piedalās konkursā: profesionālu mākslinieku kategorijā galvenā balva 1000 eiro; mākslas studentu kategorijā balva 500 eiro un iespēja rīkot personālizstādi Jūrmalas muzejā. Izstādes scenogrāfs Mārtiņš Heimrāts. Izstādes atklāšana notika 7.jūlijā.
Bulduru Izstāžu namā klasiskās mākslas gardēžiem – izstāde “Sapnis par aizjūru”. Izstādei atlasīto darbu autori pieder pirmskara mākslinieku paaudzei. Tās mērķis ir parādīt, kāds ir bijis katra izvēlētā mākslinieka kārotais, eksotiskais, mistiskais, brīnumu pilnais galamērķis. Izstādei izvēlēti latviešu mākslinieku – Eduarda Kalniņa, Niklāva Strunkes, Aleksandras Beļcovas un citu autoru darbi. Kuratore Jana Rāve. Atklāšana 6.jūlijā.
Savukārt Dubultu pludmalē tēlnieks Kirils Panteļejevs radījis vides objektu “Ūdens, zeme, gaiss”, kas atspoguļojas jūrā, debesīs vai liedaga smiltīs. Apvienojot atspulgus, objekts simbolizē dabas spēku vienotību un varenību. Vienmēr esam domājuši, ka daba, mūsu planēta, kārtība, kādā dzīvojam, būs mūžīgas, bet pēdējā laika notikumi, kā arī klimata pārmaiņas, liek ieraudzīt, ka pārvērtības var norisināties strauji. Un cilvēks ir šo iznīcinošo pārvērtību iniciators. Mākslinieks ar savu darbu aicina cilvēkus ieskatīties sevī, sajust pasaules, dabas un cilvēku vienotību un kļūt cilvēcīgākiem. Kuratore Inga Bunkše. Atklāšana notika 6.jūlijā.
Izstāde “Maģiskās jūras būtnes. Kur tās mīt?” Aspazijas mājā atklās Aspazijas radīto alternatīvo jūras pasauli, kur mīt jūras raganas, bangu lauvas, vilki, tīģeri, un citas radības. Mākslinieces Veltas Emīlijas Platupes mērķis ir ar dažādiem izteiksmes līdzekļiem izcelt Aspazijas dzejas maģiju un tās spēju reālā laikā mainīt arī mūsu uztveri. Atklāšana 13.jūlijā plkst. 15.00.
Mākslas stacijā “Dubulti” Baibas Osītes personālizstādē “Exodus” skatītājs sastapsies ar tiklab ainaviskiem kā abstraktiem, un reizē gan arhaiskiem, gan moderni ekoloģiskiem darbiem, kas veidoti no jūras izskalotiem koka gabaliņiem. Izstādē ir arī darbi filcējuma un zīda apdrukas tehnikā, objekti, kā arī kociņu klasika un Latvijā pirmoreiz eksponētas miniatūras, kas apvieno redīmeidu un izšuvumu. Kuratore Inga Šteimane.
Raiņa un Aspazijas vasarnīcā iekārtota izstāde “Uz robežas. Divas pasaules. Aspazijas luga “Zalša līgava””. 2023. gadā Aspazijas lugai “Zalša līgava” aprit 95 gadi kopš tās izdošanas. Lugas mitoloģiskie slāņi, simboli un ideja par pasaules atjaunošanos ir plašs pētniecības lauks, un tas Raiņa un Aspazijas muzeja pētnieces Astrīdas Cīrules un scenogrāfa Reiņa Suhanova sadarbībā rezultējies daudzšķautņainā mākslinieciskā interpretācijā.
Izstādes “Foto Marīna 2023” Raiņa un Aspazijas vasarnīcā skatītājus ar saviem darbiem priecēs 15 Jūrmalas biedrības “Fotostudija ASPAZIJA” biedri. Izstādē fotogrāfi caur saviem darbiem atklās to mītisko, bērnības atmiņās vai dzīves laikā piedzīvoto, tās sajūtas, ko rada neizskaidrojamais, un tas šoreiz būs ūdens dievs, kurš uz saviem pleciem notur maģisko brīnumu – mirkļa mūžību ikkatrā fotoattēlā. Atklāšana notika 1.jūlijā.
Radoši izzinoši pasākumi
Izstāžu norises vietās gan jūlijā, gan augustā aicinām izvēlēties sev tīkamākos pasākumus, lai līdzdarbotos ar māksliniekiem un iepazītu sev jaunus mākslas izteiksmes veidus, kā scenogrāfijas metu veidošanas procesu, vides objektu konstruēšanu, apdrukas tehniku, izmantojot augus un citas.
Ceļojums "Ūdens Dievam pa pēdām" ģimenēm ar bērniem
Mākslas ceļojums “Ūdensdievam pa pēdām” piemērots ģimenēm ar bērniem vecumā no 5 līdz 12 gadiem. Visās biennāles pieturvietās līdzās ekspozīcijai ģimenes ar bērniem saņems ceļojuma karti un tiks aicinātas radoši darboties.
Pilna biennāles pasākumu programma pieejama šeit: https://ej.uz/Marina2023
Aicinām sekot biennāles aktualitātēm www.facebook.com/MarinaBiennale/
Visi “Marīna 2023” notikumi – www.jurmala.lv sadaļā “Notikumu kalendārs”.
Jūras tematikai veltīto izstāžu pirmsākumi meklējami 2006. gadā, kad gandrīz četrdesmit mākslinieki no Igaunijas, Lietuvas, Krievijas un Latvijas Jūrmalas muzejā aizsāka jūras tematikai veltīto izstāžu tradīciju. 2017. gads iezīmēja jaunu pavērsienu, kad, sadarbojoties Jūrmalas muzejiem, izstāžu zālēm, privātām galerijām un biedrībām jūras tematikai veltītās izstādes paplašināja robežas un pārtapa par 1. starptautisko jūras tematikai veltīto mākslas biennāli “Marīna 2017”, skatītājiem piedāvājot dažādu mākslas žanru izstādes visā pilsētā.
Biennāli rīko Jūrmalas muzejs, atbalsta Jūrmalas valstspilsētas pašvaldība.