Jūrmalas muzejā skatāmas starptautiskās jūras tematikai veltītās biennāles “Marīna” starpgada izstādes – Laimas Bikšes “Cilvēki, zvēri, koki un tapetes”, Roberta Bāliņa tēlniecības izstāde “Viens vai divi”, kā arī izstāde no Latvijas muzeju kolekcijām “Jūrmalas gleznās un grafikā. iz vēstures”. Izstāžu atklāšana – 18. jūlijā plkst. 17.00.
Laima Bikše. “Cilvēki, zvēri, koki un tapetes”
Gleznotāja Laima Bikše (1970) 2021. gadā kļuva par starptautiskās konkursizstādes “Marīna” laureāti un izpelnījās žūrijas atzinību par darbiem “Viļņu skaitītāja” un “Es apstājos, lai dotos tālāk”.
Par savu izstādi “Cilvēki, zvēri, koki un tapetes” Laima Bikše saka: “Izstādi varētu nosaukt arī “Ceļš. Galvenajā lomā – Laima Bikše”, taču nevēlējos mulsināt ne teātra mīļus, ne glezniecības mīļus. Šoreiz vairāk kā jebkad gleznas ir par mani, manu dzīvi, notikumiem ap mani. Mazāk meditācijas par pagātnes, bērnības notikumiem, mazāk smalka poētisma, nostalģijas, bet vairāk tīra prieka, skaistuma un ironijas. Es it kā spēlēju izrādes ar saviem gleznu varoņiem, pati esmu lācis, stirna, puķe, koks un radu noskaņu teātri”.
Laima Bikše. Ķirši. 2024. Audekls, eļļa. 30 x 40 cm
Roberts Bāliņš. “Viena vai divi”
Roberts Bāliņš ir starptautiskās konkursizstādes “Marīna 2023” viens no laureātiem mākslas studentu kategorijā.
Jaunais tēlnieks Roberts Bāliņš (1997) izstādē “Viena vai divi” turpina komunikācijas un mijiedarbības tēmu. Skulptūras, kas radītas kā viens veselums, kopā ar otru skulptūru veido citas, jaunas izpausmes. “Kurā attiecību brīdī divi cilvēki kļūst par vienu veselu? Vai pēc tā brīža uz šīm attiecībām var skatīties kā uz divu elementu mijiedarbību, vai tas jau ir viens jauns veidojums?” apsver mākslinieks. Izstādes darbi ir vērsti uz divu indivīdu attiecībām. Vai tās iespējams izprast? Skulptūru abstraktā forma ļauj katram skatītājam atrast tajā savu nozīmi. Mākslinieka piedāvāto emociju spektrs ir visai plašs, arī darbu nosaukumi ļauj doties domu un sajūtu meklējumos.
Roberts Bāliņš. Es un mans ponijs. 2024. Putuplasts, poliestera sveķi, stikla šķiedra. 350 x 150 x 100 cm
Izstāde “Jūrmalas gleznās un grafikā. iz vēstures”
Kamīnzālē muzeja mākslas krājuma glabātāja Jana Rāve piedāvā izstādi “Jūrmalas gleznās un grafikā. iz vēstures”, kuras pirmsākumi meklējami 1936. gadā, kad Jūrmalas Latviešu biedrība peldsezonas laikā organizēja pirmo mākslas izstādi “Jūrmala gleznās”. Šai iniciatīvai nebija lemts ilgs mūžs – 1940. gadā Jūrmalas Latviešu biedrību likvidēja. Ja pirmajā gadā izstādē piedalījās tikai pieci mākslinieki, pie tam, tikai jūrmalnieki, tad 1939. gada izstādē bija jau 30 dalībnieki. Izstāde veiksmīgi papildināja Jūrmalas vasaras koncertprogrammu un piesaistīja atpūtniekus. “Vasaras tradicionālā gleznu izstāde piešķir Jūrmalas sezonai garīgi spožāku un pilnvērtīgāku rezonansi”, 1939. gadā avīzē “Jaunākās Ziņas” rakstīja mākslinieks un mākslas apskatnieks Jūlijs Madernieks.
Pašreizējā izstāde ir šīs savulaik iedibinātās tradīcijas jau otrais turpinājums. Izstādes mērķis nav atkārtot, bet gan piedāvāt skatītājam mākslas darbus, kuru galvenā tematiskā piesaiste ir Jūrmala. Neliela ekspozīcijas daļa šoreiz atvēlēta arī bērnu atpūtai vasarā. Apkopoti bērnu zīmējumi, rotaļlietas, dokumenti un fotogrāfijas no muzejiem un privātkolekcijām. Izstādē aptverts gandrīz 50 gadu ilgs laika posms, sākot no 1912. gadā impresionisma tradīcijās tapušās Vilhelma Purvīša jūras piekrastes ainavas, līdz Voldemāra Caunes neliela formāta skicēm, kas tapušas 20. gadsimta 60. gados. Pirmo divu Jūrmalas Latviešu biedrības organizēto mākslas izstāžu dalībnieks Voldemārs Caune pārstāvēts ar kuplu darbu skaitu no mākslinieka ģimenes arhīva. Izstādē būs redzami arī Niklāva Strunkes, Aleksandras Beļcovas, Romana Sutas, Ģederta Eliasa, Jaņa Lipiņa, Valda Kalnrozes un Ugas Skulmes darbi.
Izstāde tapusi sadarbībā ar Tukuma Mākslas muzeju, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeju, Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeju, LU Akadēmisko bibliotēku, Zuzānu mākslas kolekciju, mākslas galeriju Jēkabs un privātkolekcionāriem.
Jānis Ferdinands Tīdemanis. Pludmales skats. 20.gs.30.gadi. Audekls, eļļa. 50 x 59 cm