Marta beigās Jūrmalas pašvaldības policija atzīmē 32. gadadienu. Vietējā kārtības sargu vienība dibināta 1990. gadā kā Jūrmalas Municipālā policija, kas bija pirmā šāda veida struktūrvienība Latvijā. Sveicam Jūrmalas kārtības sargus svētkos!
Sākotnēji municipālās policijas pamatsastāvā bija septiņi kārtības sargi, šodien Jūrmalas pašvaldības policijā ir 131 štata vieta, no tām 24 ir sezonas darbinieki. Vietējās policijas struktūrvienība augusi skaitliski, profesionāli un tehniskā nodrošinājuma ziņā, taču nemainīgs paliek pašvaldības policijas galvenais uzdevums – darbs sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanā pilsētas un iedzīvotāju labā.
Šobrīd Jūrmalas pašvaldības policijā pamatsastāvā ir vairāk nekā 100 darbinieki, tostarp inspektori operatīvās informācijas centrā jeb dežūrdaļā, trīs policijas iecirkņos pilsētā, darbā ar nepilngadīgajiem un caurlaižu režīma kontrolē iebraukšanai Jūrmalas īpašā režīma zonā. Vasaras sezonā drošību uz ūdens un peldvietās nodrošinās Drošības uz ūdens un civilās aizsardzības pasākumu nodaļas inspektori.
Atskatoties uz Jūrmalas pašvaldības policijas paveikto 2021. gadā:
- 7522 Dežūrdienestā reģistrēti notikumi saistībā ar sabiedriskās kārtības nodrošināšanu un iespējamiem likumpārkāpumiem (iedzīvotāju sniegtie izsaukumi, citu institūciju sniegtā informācija, patrulēšanas laikā konstatētais);
- 428 personas nogādātas drošā vidē (208 personas – dzīvesvietā, 220 – Latvijas Sarkanā Krusta telpās, 53 personas nodotas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbiniekiem);
- 18 881 izskatīšanai pieņemti dokumenti (iesniegumi, sūdzības, tiesu pieprasījumi u.c.)
- 104 personām glābšanas dienesta darbinieki pludmalē sniedza medicīnisko palīdzību, uzmeklēja 65 bez uzraudzības atstātus bērnus, vecākiem nodeva 13 bērnus, kuri peldējās bez pieaugušo uzraudzības.
Pašvaldības policijas ikdienas darbs likumpārkāpumu profilaksē ir kopīgs darbs ar Valsts policiju (tai skaitā noziedzīgu nodarījumu atklāšanā, meklēšanā izsludinātu personu un transportlīdzekļu konstatēšanā).
Pašvaldības policijas ikdienas darbs noris sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu un citām valsts un pašvaldības policijas iestādēm un organizācijām, kā arī sadarbībā ar pilsētas iedzīvotājiem.
Pagājušajā gadā pašvaldības policijas darbiniekiem ieviests jauna parauga patrulēšanas formas tērps, policisti nodrošināti ar atbilstošu ekipējumu. 2021. gadā izveidota apmācību programma, uzsāktas teorētiskās un praktiskās apmācības personālsastāva zināšanu un prasmju paaugstināšanai, kas turpinās 2022. gadā.
Vēsture – izveide un attīstība
Pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā lielajās Latvijas pilsētās – Rīgā, Liepājā, Jelgavā, sākot ar Jūrmalu, – veidojās municipālās policijas, kas bija ne vien atskats uz Eiropu, kur tika dibinātas šāda veida policijas, bet arī lojāls atbalsts un kārtības sardze atjaunotajai Latvijas valstij. 1990. gada 29. martā Jūrmalas pilsētas Tautas deputātu padome, 84 deputātiem balsojot “par” un tikai astoņiem deputātiem atturoties, pieņēma lēmumu par Jūrmalas Municipālās policijas izveidošanu.
Līdz 1996. gadam vietējā policijā strādāja septiņi darbinieki, 1999. gadā – 14, 2009. gadā policistu skaits sasniedza sešdesmit un turpināja augt.
Sākot ar 2004. gadu, pašvaldības policija nodrošina diennakts dežūrdaļas darbu, veic patrulēšanu pilsētā, no 2008. gada sāka darboties ūdens patruļas dienests, kas rūpējās par sabiedrisko kārtību sporta un izklaides pasākumos uz ūdens Lielupē, nodrošinot kontroli pār atpūtas kuģu satiksmi iekšējos ūdeņos.