Priežu meža sausais, spirdzinošais gaiss noteica Latvijas tuberkulozes apkarošanas biedrības dibinātāja doktora Solomona Feinmana izvēli tieši Priedainē 1920. gadu sākumā atvērt “Bikur Holim” biedrības dziednīcu. Sanatorija “Priedaine” Lielajā prospektā 11 bija savam laikam moderna iestāde – ar rentgenu, solux kabinetu un laboratoriju, ierīkota pēc Hamburgas un Lībekas klīniku parauga. Uz gruntsgabala tai iepretim – Lielajā prospektā 16, ārsts 1930. gadā sāka būvēt privātu villu, ko nosauca savas mātes vārdā par “Bellu”. Te viņš dzīvoja kopā ar sievu Ludmilu, bijušo grāfieni O’ Braien de Lassi, dzimušu Buturļinu – slavenas krievu muižnieku dzimtas pēcteci. Spožo, ar augstākajām aprindām un skaļām tiesas prāvām saistīto dzīvi atstājusi pagātnē, Ludmila ar kara laikā hospitālī iepazīto ārstu, tagad savu vīru, nodevās sirdzējiem. Diemžēl doktors Feinmans savā uzbūvētajā mājā tā īsti iedzīvoties nepaspēja, jo pēc diviem gadiem devās mūžībā.
Latvijas tuberkulozes apkarošanas biedrības dibinātājs, doktors Solomons Feinmans ar sievu Ludmilu pie sanatorijas verandas 20. gs. 20. gados.
Tomēr, raugoties no kultūrvēstures mantojuma viedokļa, villai “Bellai” ir ļoti paveicies. Pirmkārt tāpēc, ka padomju laikā ēkas pirmajā stāvā ierīkota Sanitārās inspekcijas stacijas pārvalde, un līdz ar to saglabājies tās vēsturiskais interjers ar koka apdari, pildiņu durvīm, grīdas flīzēm. Otrkārt – tās tagadējais īpašnieks – Ludmilas brālēna mazdēls Sergejs Buturļins ir nospraudis mērķi – atjaunot namu pēc iespējas autentiskāku. Sergejs māju iegādājas 2014. gadā un uzsāka tās rekonstrukciju. Maskavā dzimušā vīrieša prātā savrupnams iegulis jau kopš bērnības, kad viņa vectēvs stāstījis par to neizmirstamo vasaru, kurā ciemojies Priedainē pie māsīcas.
Sergeja rakstāmgalds noklāts ar arhīvu dokumentiem. Viņš rāda Ludmilas dienasgrāmatu, ko tā rakstījusi šeit dzīvodama. Pēc tam kad padomju vara īpašumu nacionalizēja un pārvērta komunālajā dzīvoklī, viņai ierādīja istabu augšstāvā, kur aristokrātu dzimtas pēctece mitinājās līdz savai nāvei 1964. gadā. Šodien villas fasādi rotā Buturļinu ģerbonis.
Šodien par villas "Bella" aristokrātisko izcelsmi vēsta Buturļinu dzimtas ģerbonis.
Villas – reģiona nozīmes pieminekļa atdzimšanu ar entuziasmu vadījusi arhitekte Anna Vasiļjeva, kuras portfolio ir vairāki nozīmīgi restaurācijas projekti. Nama vēsturiskais arhitekts nav zināms, taču mūra ēka ar mansarda izbūvi un sarežģīto dažādu augstumu būvapjomu rāda gan “dzimtenes stila” (Heimatkunst), gan funkcionālisma un Art Deco ietekmes.
Sergejs Buturļins mūs aicina bibliotēkas istabā un rāda melnbaltu foto, kurā redzams viņa vectēvs – vēl zēns, bet viņam fonā bufete, tā pati, kas arī šodien atrodas šai telpā. Tā atvesta no Maskavas un restaurēta tāpat kā virtuves krēsli, kas šajā namā bijuši pirmsākumos. Mēbeles 40. gadu sākumā kāds radinieks kā mantojuma daļu bija aizvedis sev līdz uz Maskavu. Sergejs tās nogādājis atpakaļ, vietā, kur tām jābūt. Villas vēstures izpētei un tās senās godības atgriešanai viņš nežēlo ne laiku, ne līdzekļus. Visu, kas saglabājies, restaurē, bet to, kas zudis, aizstāj ar antikvariātos un izsolēs “nomedītiem” augstvērtīgiem oriģināliem.
Stāsta vērts ir arī villas jumts. To sedz smalkšķautņu romba plāksnes, kas izgatavotas rūpnīcā Eternit Latvija, tajā pašā, no kuras tās uz doktora Feinmana namu tika aizceļojušas pirms vairāk nekā 90 gadiem.
“90. gados mājai bija patvaļīgi uzklāts skārda jumts. Taču bēniņos uzgāju nelielus materiāla gabaliņus, uz viena no tiem bija rakstīts rūpnīcas nosaukums”, stāsta Sergejs. “Izrādās, tas bija vēsturiskais jumta segums, bet fabrika, kas to izgatavojusi, darbojas arī šodien. Uzzinājuši, ka vēlamies atjaunot jumtu ar Eternit segumu, ražotnes pārstāvji bija sajūsmā! Mums piešķīra labu atlaidi, kā arī lūdza izmantot mūsu stāstu ražotnes reklāmas materiālos!”
Arhitektoniskajā veidolā izmantoti dažādi jumtu veidi – divslīpju un četrslīpju jumti, kuru jumtgales veidotas ar nošļaupumu.
FOTO: Gundars Ūķis un Sergeja Buturļina privātais arhīvs