No 1. februāra par siltumu maksāsim mazāk – tas atspoguļosies rēķinos, kurus jūrmalnieki saņems martā. Siltumenerģijas tarifs no 1. februāra ir samazināts līdz 49,83 eiro (bez PVN) par megavatstundu (iepriekš – 51,05 EUR/MWh). Februārī un martā tas saglabāsies nemainīgi zems, savukārt no 1. aprīļa jūrmalnieki var rēķināties ar vēl zemāku tarifu – 44,78 EUR/MWh.
Pēdējos pāris gados Jūrmalā ir vērojama stabila tendence siltumenerģijas tarifa samazinājumam – 2019. gada sākumā tas bija 60,87 EUR/MWh, šobrīd 49,83 un no 1. aprīļa prognozētais tarifs ir 44,78 EUR/MWh.
Samazinājums 10% apmērā
“Izdevumi par komunālajiem pakalpojumiem, siltumu veido lielu daļu ikvienas mājsaimniecības budžetā,” saka Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis. “Tādēļ esam mērķtiecīgi strādājuši, lai jūrmalniekiem par siltumu būtu jāmaksā mazāk un lai šis samazinājums būtu noturīgs. Ar 1. aprīli esam iecerējuši panākt vēl lielāku tarifa samazinājumu, kas šogad kopumā būtu jau vairāk nekā 10 procenti. Tarifu samazinājums ir secīgs solis mūsu stratēģijai – siltumenerģijas ražošanai Jūrmalā arvien vairāk izmantot videi draudzīgu kurināmo, kas dod iespēju gan samazināt izmaksas, gan rūpēties par tīru vidi, lai mēs dzīvotu veselīgāk.”
Vēl lielāks tarifa samazinājums no 1. aprīļa jau ir pašvaldības darba kārtībā – SIA “Jūrmalas siltums” ir iesniegusi priekšlikumu tarifa apstiprināšanai Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā.
Līdz ar to var prognozēt, ka Jūrmalā būs viens no zemākajiem siltumapgādes tarifiem Latvijas lielo pilsētu vidū. Jūrmalnieki par siltumenerģiju maksās mazāk nekā iedzīvotāji Jelgavā, Liepājā, Ventspilī, Tukumā, Valmierā, Cēsīs, Jēkabpilī, Rēzeknē, Daugavpilī un citās pilsētās.
Rekonstruētas siltumtrases, videi draudzīgāks kurināmais
SIA “Jūrmalas siltums” attīstības stratēģija, pašvaldības ieguldījumi un veiksmīgi piesaistītais Eiropas Savienības fondu līdzfinansējums ir devis iespēju realizēt vairākus modernizācijas projektus – apjomīgu siltumtrašu rekonstrukciju, katlumāju rekonstrukciju un jaunu būvniecību.
Šobrīd turpinās siltumtrašu rekonstrukcija, ko plānots pabeigt šajā gadā, atjaunojot siltumtrases kopumā astoņu kilometru garumā. No 12 “Jūrmalas siltuma” apsaimniekotajām katlumājām divas ir pilnībā rekonstruētas, divas – uzbūvētas jaunas.
Ceļā uz Eiropas zaļo kursu
Pirmā ar šķeldu kurināmā katlumāja Nometņu ielā Kauguros uzbūvēta 2016. gadā, tā ražo siltumu no atjaunojamajiem energoresursiem. Katlumāja aprīkota ar mūsdienīgām tehnoloģijām, kuras ļauj paaugstināt darbības efektivitāti, samazinot kurināmā patēriņu, kā arī attīra vidē izplūstošās dūmgāzes.
2019. gadā Dubultos darbu sāka jau otra ar šķeldu kurināmā katlumāja, līdz ar to SIA “Jūrmalas siltums” kurināmā bilancē vēl vairāk varēja samazināt gaisu piesārņojošā fosilā kurināmā (nafta, gāze, ogles) īpatsvaru. 2020. gadā saražotais siltums no atjaunojamajiem energoresursiem pārsniedza 50%. Tas ir ļoti labs rādītājs ceļā uz Eiropas zaļo kursu – pārveidot ražošanu, samazināt emisijas, atveseļot dabīgo vidi, mūsu dzīvesveidu un patēriņu, lai mēs dzīvotu veselīgāk.
2019. gadā tika rekonstruēta lielākā katlumāja Lībiešu ielā Kauguros, kur uzstādīti jauni gāzes katli, iekārtas, kas ļauj būtiski paaugstināt katlu efektivitāti, ievērojami samazinot dabasgāzes patēriņu. Lībiešu ielas katlumājas lietderība pārsniedz 95%. Lai panāktu iespējami mazāku vides piesārņošanu, katli ir aprīkoti ar zemo emisiju dabasgāzes degļiem, darbojas automātiski, nodrošinot optimālus darbības režīmus.
2020. gadā sākta katlumājas rekonstrukcija Aizputes ielā: uzstādīti trīs jauni gāzes katli, kuri pilnībā spēj apmierināt Bulduru apkaimes iedzīvotāju siltumenerģijas pieprasījumu.
Ekonomiski pamatots tarifs
SIA “Jūrmalas siltums” nodrošina siltumapgādi 325 objektiem Jūrmalā, tajā skaitā nedaudz vairāk kā 200 daudzdzīvokļu mājām, kopumā vairāk nekā 11,5 tūkstošiem lietotāju.
Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Valdis Vītoliņš uzsver: “Pašlaik starp Latvijas siltumapgādes uzņēmumiem “Jūrmalas siltums” stabili nodrošina vienu no zemākajiem siltumapgādes tarifiem līdzīgu uzņēmumu grupā. Mūsu uzņēmuma galvenie mērķi ir nodrošināt ekonomiski pamatotu un drošu centralizētās siltumapgādes pakalpojumu visiem Jūrmalas iedzīvotājiem, vienlaikus pārejot uz aizvien lielāku atjaunojamo energoresursu izmantošanu un jaunu energoefektīvu tehnoloģiju ieviešanu.”