Katru pavasari Latvijas piekrastē sastopami pludmalē izskaloti roņu mazuļi. Arī Jūrmalas pludmalē jau manīti pirmie ronēni, kas atpūšas liedagā. Iedzīvotājus, pamanot jūras krastā ronēnus, aicinām tiem netuvoties, netramdīt un pasargāt no suņiem. Atgādinājums suņu īpašniekiem – Jūrmalas pludmalē visā tās teritorijā suņus ievest aizliegts!
Baltijas jūrā uz saliņām dzimušie aizsargājamās sugas – pelēkā roņa – mazuļi marta vidū nereti ir sastopami Latvijas piekrastē. Ronēni, izlīduši no ūdens, liedagā atpūšas.
Šādās situācijās viņi ir neaizsargāti un pakļauti dažādiem riskiem, no kuriem būtiskākais – dzīvniekus traucē un sakož savā vaļā palaisti suņi. Ja ronis tiek izbiedēts vai iedzīts jūrā pirms tas ir atguvis spēkus un pietiekami sasildījies, ūdenī tam ir liels risks neizdzīvot.
- Ja piekrastē sastapti ronēni, nevajag tiem tuvoties un traucēt – tie, visticamāk, piekrastē izlīduši sasildīties un uzkrāt spēkus.
- Nekādā gadījumā tos nedrīkst aiztikt – dzīt jūrā, bakstīt, grūst vai pārvietot. Savvaļas dzīvnieki stresa situācijā var būt agresīvi.
- Ja ronēns izskatās apaļīgs un veselīgs, tas jāatstāj mierā un jāturas no tā pa gabalu.
- Ja ronēns izskatās novārdzis vai ievainots, jāzvana uz Dabas aizsardzības pārvaldi pa tālruni +371 26424972, speciālisti izvērtēs situāciju un atbilstoši rīkosies.
- Iedzīvotājiem pludmalē atrastos ronēnus pašiem glābt nav ļauts! Tā tiek apdraudēta gan ronēna, gan glābēja veselība.
- Būtiski atcerēties – Jūrmalas pludmalēs suņus ievest aizliegts! Atrodoties arī ārpus pludmales teritorijas, suns jātur pavadā, jo nepieskatīti suņi nereti sakož ronēnus, radot dzīvībai bīstamus savainojumus gan roņu mazuļiem, gan paši sev.
Plašāks skaidrojums par roņu mazuļiem un to, kā rīkoties, sastopot pludmalē roni, pieejama Dabas aizsardzības pārvaldes tīmekļvietnes www.daba.gov.lv sadaļā Roņi liedagā – kā rīkoties.