Būvdarbi Sabiedrība
Remontē ielas, atjauno trotuārus un iekšpagalmus

Maksimālais būvdarbu veikšanas laiks – astoņi gadi

Jūrmalas valstspilsētas būvvalde atgādina, ka maksimālais būvdarbu veikšanas laiks ir astoņi gadi no atzīmes saņemšanas par būvdarbu uzsākšanas nosacījumu izpildi būvatļaujā. Šajā laikā ieskaita arī būvdarbu pārtraukšanas laiku, ja būvdarbi pārtraukti pēc būvatļaujas saņēmēja lūguma, bet, ja būvdarbi pārtraukti, pamatojoties uz institūcijas lēmumu un tas nav saistīts ar pārkāpumiem būvniecībā, būvdarbu pārtraukšanas laiku maksimālajā būvdarbu veikšanas ilgumā neieskaita.

Visām būvēm, kuru būvniecība sākta pirms 2014. gada 1. oktobra (būvatļaujas datums), būvdarbu pabeigšanas termiņu skaita no 2014. gada 1. oktobra, un tās ekspluatācijā bija jānodod līdz 2022. gada 30. septembrim.

Tas jāņem vērā arī nekustamā īpašuma pircējiem, kuri iegādājas būvi, kas nav nodota ekspluatācijā. Lai arī būs mainījies būves īpašnieks, būvniecības procesam atvēlētais laiks paliks nemainīgs – astoņi gadi, tātad līdz 2022. gada 30. septembrim, ja būvatļauja izdota pirms 2014. gada 1. oktobra. Iegādājoties ekspluatācijā nenodotu un nepabeigtu būvi, kurai būvatļauja izdota sen vai tās nav vispār, jāizvērtē savas iespējas būvniecību pabeigt noteiktajā termiņā.

Kādi dokumenti nepieciešami būvatļaujas derīguma termiņa pagarināšanai?

Ja jaunbūves īpašniekam, kam izdota būvatļauja līdz 2014. gada 1. oktobrim, nebija iespējams nodot objektu ekspluatācijā līdz 2022. gada 30. septembrim, Jūrmalas valstspilsētas būvvaldei ir tiesības pagarināt būvatļaujas derīguma termiņu.

Lai pagarinātu būvatļaujas derīguma termiņu, būvvaldē vai būvniecības informācijas sistēmā (www.bis.gov.lv) jāiesniedz šādi dokumenti:

  • iesniegums ar lūgumu pagarināt būvatļaujas derīguma termiņu;
  • aktualizēta ēkas kadastrālās uzmērīšanas lieta;
  • ēkas novietnes un tai izbūvēto ārējo inženiertīklu izpildmērījuma plāns;
  • būvētāja civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polises kopija.

Savlaicīgi ekspluatācijā nenodotām ēkām – paaugstināta nodokļa likme

Ar 2024. gada 1. janvāri savlaicīgi ekspluatācijā nenodotām ēkām tiks piemērota 3% nekustamā īpašuma nodokļa likme.

Grozījumi Jūrmalas pilsētas domes 2017. gada 26. oktobra saistošajos noteikumos Nr. 29 “Par nekustamā īpašuma nodokli Jūrmalā” un 2012. gada 11. oktobra saistošajos noteikumos Nr. 37 “Par nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanas kārtību” paredz, ka būvei, kuras būvniecībā pārsniegts normatīvajos aktos noteiktais kopējais būvdarbu veikšanas ilgums, ar nākamo mēnesi pēc būvniecības termiņa izbeigšanās līdz mēnesim, kad parakstīts akts par būves pieņemšanu ekspluatācijā, piemēro nekustamā īpašuma nodokļa likmi 3% apmērā no lielākās tālākminētās kadastrālās vērtības:

  1. būvei piekritīgās zemes kadastrālās vērtības;
  2. būves kadastrālās vērtības.

Tas nozīmē, ka ekspluatācijā nenodotām dzīvojamām un nedzīvojamām ēkām, kurām beidzies būvniecības termiņš, nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi vairākkārt pieaugs. Tāpat nodokļa maksātājam netiks piešķirti saistošajos noteikumos paredzētie nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumi (piemēram, deklarētām personām atvieglojums zemei 90% apmērā) par īpašumu, uz kura atrodas savlaicīgi ekspluatācijā nenodotā būve. Nodokļa maksātājam par minēto apstākļu iestāšanos tiks paziņots ar jaunu maksāšanas paziņojumu.

Īpašniekiem vēl ir laiks līdz 2024. gadam, lai sakārtotu īpašumus atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai, jo paaugstinātu nodokļa likmi un atvieglojumu ierobežojumus sāks piemērot no 2024. gada 1. janvāra.