Pašvaldība Sabiedrība
Vizuālis

Publiskajai apspriešanai no 8. aprīļa nodota Jūrmalas valstspilsētas attīstības programmas 2023.–2029. gadam un Stratēģiskās ietekmes uz vidi novērtējuma 1. redakcijas. Apspriešana norisināsies līdz 1. jūnijam, tās laikā ikvienam jūrmalniekam būs iespēja iepazīties ar izstrādātajiem dokumentiem, izteikt savu viedokli, sniegt ierosinājumus un komentārus.

Iepazīties ar attīstības programmas dokumentiem var šeit. Lai iepazīstinātu jūrmalniekus ar attīstības programmas saturu, izrunātu galvenos jautājumus, kā arī uzklausītu viedokļus, tiks organizētas vairākas klātienes un tiešsaistes tikšanās. Tajās piedalīties ikviens jūrmalnieks ir laipni aicināts un ļoti gaidīts, jo jebkurš viedoklis ir svarīgs jautājumā par Jūrmalas turpmāko attīstību.

Publiskās apspriešanas sanāksmes

  • 21. aprīlī plkst. 18.00 – tiešsaistē (kopumā par Jūrmalas attīstības programmu 2023.–2029. gadam un Stratēģiskās ietekmes uz vidi novērtējumu);
  • 10. maijā plkst. 18.00 – klātienē Kauguru kultūras namā Raiņa ielā 110 (kopumā par Jūrmalas attīstības programmu 2023.–2029. gadam un Stratēģiskās ietekmes uz vidi novērtējumu);
  • 12. maijā plkst. 18.00 – tiešsaistē (ģimenēm draudzīga pašvaldība);
  • 17. maijā plkst. 18.00 – tiešsaistē (tūrisms kūrortpilsētas konkurētspējai);
  • 19. maijā plkst. 18.00 – tiešsaistē (Jūrmalas infrastruktūras attīstība – izaicinājumi un iespējas);
  • 24. maijā plkst. 18.00 – klātienē Jūrmalas valstspilsētas administrācijas zālē Jomas ielā 1/5 (kopumā par Jūrmalas attīstības programmu 2023.–2029. gadam).

Pieteikt dalību sanāksmēs var, rakstot uz e-pasta adresi attistiba@jurmala.lv vai zvanot pa tālruni +371 67511488.

Attīstības programma ir vidēja termiņa teritorijas attīstības plānošanas dokuments, kurā noteiktas prioritātes un pasākumu kopums pašvaldības attīstības stratēģijā izvirzīto ilgtermiņa mērķu īstenošanai. Tā izstrādāta ciešā sadarbībā ar Jūrmalas iedzīvotājiem: 2021. gadā organizētas 15 tiešsaistes sanāksmes – ideju grupas sešos tematiskajos virzienos (izglītība, sports un kultūra, kūrorta attīstība, pilsētas dzīves vide, pilsētas pārvaldība). Sanāksmēs pašvaldība uzklausīja iedzīvotājus, uzņēmējus, nevalstiskās organizācijas,  izglītības iestāžu pārstāvjus, vadītājus, pedagogus, skolēnu pašpārvaldes, vecāku pārvaldes un dažādu nozaru speciālistus un viedokļu līderus. Tika apkopota aktuālā informācija un statistika par esošo situāciju Jūrmalā, iedzīvotāju idejas un vēlmes, valsts plānošanas dokumenti un aktuālās attīstības tendences Eiropas Savienībā.

Attīstības programmā izvirzītas septiņas prioritātes, kas cieši saistītas ar pilsētas ilgtermiņa prioritātēm. Visas prioritātes ir nozīmīgas kopējā pilsētas attīstībā, un to centrā ir cilvēks – jūrmalnieks un viņa vajadzības. Vienlaikus būtiska mērķauditorija pilsētas attīstībai ir pilsētas viesi un uzņēmēji. Attīstības programmā iekļauti 93 konkrēti uzdevumi ar termiņiem, kas pašvaldībai jāpaveic, lai sasniegtu kopīgi izvirzītos mērķus.

infografiks

Attīstības programmas prioritātes 

  1.  Klimatnoturīga pilsētvide

Paredz 15 darbības jeb pašvaldības uzdevumus, kas jāpaveic, lai veidotu drošu un zaļu publisko ārtelpu, energoefektīvus mājokļus, tīru vidi, kvalitatīvus komunālos pakalpojumus. Dabas teritorijas Jūrmalā šobrīd sastāda aptuveni 64%, un attīstības programma paredz to saglabāt.

  1. Konkurētspējīga, pieejama un iekļaujoša izglītība

Paredz 14 uzdevumus pašvaldībai, lai sasniegtu mērķi: nodrošināt Jūrmalā bērniem un jauniešiem iespēju iegūt konkurētspējīgu, mūsdienīgu, kvalitatīvu, pieejamu, iekļaujošu un kompetencēs balstītu pirmsskolas, vispārējo, profesionālo, augstāko un interešu izglītību, kā arī mūžizglītību drošā un modernā Latvijas izglītības vidē; stiprināt jaunatnes lomu, neformālo izglītību, nodrošinot kvalitatīvu un pieejamu brīvā laika pavadīšanas iespēju Jūrmalā; turpināt un modernizēt izglītības iestāžu telpas.

  1. Laikmetīga kultūra

Noteikti astoņi uzdevumi pašvaldībai ar mērķi nodrošināt laikmetīgu un daudzveidīgu kultūras pieejamību ikvienam, turpināt attīstīt jaunām idejām atvērtu, inovatīvu un radošu kultūras sektoru, saglabāt kultūras mantojumu, veicināt vēsturiskās apbūves atjaunošanu.

  1. Kvalitatīva dzīve ilgtspējīgai sabiedrībai

Noteikti 18 uzdevumi pašvaldībai, lai veicinātu drošas, iekļaujošas un sakārtotas vides attīstību Jūrmalā. Turpināt veidot Jūrmalu par ģimenēm arvien draudzīgāku pilsētu, sekmēt mājokļu, veselības aprūpes pieejamību, atbalsta mehānismus un uzturēt un attīstīt drošu dzīves vidi. Pilsētas ekonomiskai un sociālai attīstībai būtiski palielināt iedzīvotāju skaitu 2029. gadā līdz 65 tūkstošiem iedzīvotāju (šobrīd – 58 tūkstoši iedzīvotāju).

  1. Ērta un integrēta mobilitāte

Ietver septiņus uzdevumus pašvaldībai, lai attīstītu drošu, ērtu un ilgtspējīgu transporta vidi ar mērķi samazināt tranzīta plūsmu, veicinot sabiedriskā transporta pieejamību un veidojot dzelzceļu par sabiedriskā transporta tīkla mugurkaulu. Ielu un ceļu atjaunošana, satiksmes drošības uzlabošana, veloinfrastuktūras uzlabošana un energoefektīva ielu apgaismojuma izveide.

  1. Tūrisms kūrortpilsētas konkurētspējai

Ietver 20 uzdevumus, kas pašvaldībai jāpaveic, lai attīstītu Jūrmalu kā starptautiski pazīstamu, modernu kūrortu un kā populārāko kūrortpilsētu Baltijas jūras reģionā. Uzdevumi paredz veidot daudzveidīgu un kvalitatīvu kultūras piedāvājumu, attīstīt uzņēmējdarbībai pievilcīgu vidi, stiprināt starptautisko un vietējo konkurētspēju.

  1. Atvērta un gudra pārvaldība

Paredz 11 uzdevumus pašvaldībai, lai sekmētu pašvaldības darba pilnveidošanu: veicināt pašvaldības darba caurspīdīgumu, padarīt efektīvāku darbu iedzīvotāju apkalpošanā, samazināt birokrātisko slogu un attīstīt pakalpojumus e-vidē.  

Vienlaikus ar attīstības programmas 1. redakcijas publisko apspriešanu izskatīšanai iedzīvotājiem tiek nodota arī attīstības programmas vides pārskata 1. redakcija, kurā atspoguļota attīstības programmas ieviešanas ietekme uz vidi un tiek noteikti pasākumi negatīvās ietekmes novēršanai vai mazināšanai.