Sabiedrība
Grāmatas vāks

2021. gada 27. decembrī mūžībā devies mākslinieks, grāmatu grafiķis Tālivaldis Banis.

Mākslinieks Tālivaldis Banis 1948. gadā pabeidza Dubultu vidusskolu un turpmākajai dzīvei izvēlējās vizuālās mākslas studijas. Zīmēšanas pamatus mākslinieks iepazina ģimenē, tēva vadībā, kas strādāja Slokas papīrfabrikā un bija apguvis mākslu pašizglītības ceļā.

1948.–1955. gadam Tālivaldis Banis studēja LPSR Valsts Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā un absolvēja ar diplomdarbu – "Atpūta pēc darba dienas". Tālivaldis Banis ainavas un sadzīves ainas diplomdarbam bija skicējis Slokas apkārtnē. 

Rakstnieces Dzidras Rinkules-Zemzares uzrunāts, mākslinieks 1956. gadā ilustrēja autores grāmatu "Lielais slinkums", veidojot attēlus akvareļglezniecības tehnikā. 1957. gadā grāmata tika izdota, un Tālivaldis Banis uzsāka sadarbību ar bijušās LPSR Valsts grāmatu izdevniecībām "Zvaigzne" un "Liesma".

Savā daiļradē Tālivaldis Banis pārsvarā ilustrējis bērnu un jauniešu auditorijai paredzētus literāros un mācību grāmatu izdevumus. Mākslinieks ilustrējis daudzas bērnu iemīļotas grāmatas - Dzidras Rinkules-Zemzares "Guntiņa un uguntiņa", "Kurš darbiņš labāks"; rakstnieces Annas Sakses "Trīs šķūnīši", "Varavīksne", "Čitas burtnīca", "Kas ir vismīļākais";  dzejnieka Ziedoņa Purva "Tu, vasara, nedusmo", "Skani, mana valodiņa!", "Draugos ar sportu"; Valda Luksa "Kas tas ir?" u.c. literātu darbus, kā arī vairākus ārzemju rakstnieku stāstu almanahus "Pasaules bērni".

Tālivalža Baņa veidotās grāmatas saņēmušas nozares balvas: LPSR Izglītības ministrijas Goda rakstu (1963), TSSI bronzas medaļu (PSRS, Maskava, 1964), sudraba diplomu par "Latviešu valoda II klasei" ("Zvaigzne", 1971), kā arī Republikas grāmatu konkursu balvas (1977, I pakāpes diploms; 1984, II pakāpes diploms).

Mākslinieka darbi atrodas Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā, Jūrmalas pilsētas muzejā, kā arī privātkolekcijās.