Kultūra un izklaide
Laureāti

Jau divdesmito reizi, novērtējot aizvadītā gada spilgtākās kultūras norises Jūrmalā, svinīgā ceremonijā Dzintaru koncertzālē 17. februārī tika godināti “Jūrmalas Gada balvas kultūrā 2022” laureāti. Apbalvojumi piešķirti septiņās nominācijās. Balva “Par mūža ieguldījumu Jūrmalas kultūras mantojuma saglabāšanā” pasniegta Jūrmalas muzeja krājuma glabātājai Inesei Helvigai. “Gada balva kultūrā” piešķirta mākslas zinātniecei Ingai Šteimanei, savukārt skatītāju simpātiju balvu par spilgtāko kultūras pasākumu Jūrmalā šogad saņēma deju uzvedums – akcija “Jūras bize”. 

  • Balva “Par mūža ieguldījumu Jūrmalas kultūras mantojuma saglabāšanā” piešķirta Inesei Helvigai – ilggadējai Jūrmalas muzeja darbiniecei, muzeja krājuma glabātājai.

Helviga savu darba dzīvi veltījusi Jūrmalas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai, kopš 1997. gada muzejā vadījusi krājuma komplektēšanas, saglabāšanas, pētniecības un popularizēšanas darbu. Viņas vadībā izstrādāta Jūrmalas muzeja krājuma glabāšanas sistēma, kāda tā ir arī šobrīd, un izveidotas muzeja krātuves. Helviga ir vairāku Jūrmalas vēstures tematisko izstāžu autore un aktīvi piedalās ikvienas muzeja organizētās vēstures izstādes tapšanā.

Inese Helviga Jūrmalas vārdu ir spodrinājusi arī citā nozarē – zemūdens vēsturiskā mantojuma apzināšanas un saglabāšanas jomā. Ineses Helvigas un zemūdens arheologa Voldemāra Raina veikto izpētes ekspedīciju rezultātā tapušas ekspozīcijas gan Jūrmalā, gan citās Latvijas pilsētās.

Ineses Helvigas darbs ir devis neatsveramu ieguldījumu Jūrmalas vēstures pētniecības attīstībā un kultūras mantojuma saglabāšanā Latvijā.

  • “Gada balva kultūrā 2022” piešķirta mākslas zinātniecei un izstāžu kuratorei Ingai Šteimanei par laikmetīgās mākslas izstāžu organizēšanu “Mākslas stacijā Dubulti”.

Veidojot izstādes, Šteimane vienmēr ir akcentējusi sociālekonomiskās un mākslas aktualitātes. Pagājušajā gadā, reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā un paužot viedokli, ka māksla ir izteiksmes forma, kas var uzrunāt sabiedrību par ģeopolitiskām norisēm, Inga Šteimane “Mākslas stacijā Dubulti” īstenoja divus savstarpēji saistītus un papildinošus projektus – Tomasa Hiršhorna izstādi “Art=Shelter” / “Māksla=Patvērums” un Latvijas jauno mākslinieku projektu “Tagadismi”. Mākslas telpa 25 nedēļu laikā tika nepārtraukti attīstīta, kļūstot par mākslas darbu un arī par gada aktuālo tēmu diskusijas platformu. Īstenotie projekti guvuši plašu rezonansi Latvijas un starptautiskā mērogā.

  • Nominācijā “Par izcilu valsts un starptautiska mēroga kultūras notikumu veidošanu Jūrmalā” balva piešķirta Dzintaru koncertzāles kolektīvam un tās vadītājam Guntaram Ķirsim par 40. starptautiskā Hansa Gabora Belvederes jauno operas solistu konkursa organizēšanu Jūrmalā.

Konkursa Baltijas valstu atlases kārtas Jūrmalā norisinās kopš 2005. gada, savukārt 2022. gadā Dzintaru koncertzāle jau otro reizi rīkoja konkursa finālu, kas Jūrmalā pulcēja vairāk nekā 120 jaunos operdziedātājus, prestižu opernamu direktorus un ekspertus, kā arī klausītājus no visas pasaules.

  • Nominācijā “Par izciliem sasniegumiem Latvijas un starptautiskajos konkursos” pasniegti divi apbalvojumi.

Balvu saņēma Jūrmalas Mākslas skolas profesionālās ievirzes mākslas programmas 2. kursa audzēkne Aļona Novika, pedagogs Antons Vaivods. 2022. gadā Aļona Novika ir saņēmusi godalgas un atzinības 22 Latvijas un starptautiskos konkursos.

Otra balva piešķirta Jūrmalas Mūzikas vidusskolas 11. ērģeļspēles klases audzēknim Oskaram Kalniņam, pedagoģe Edīte Alpe (Deksne). Oskars Kalniņš ir radoši daudzpusīgs topošais mūziķis – ērģelnieks, čellists un komponists. Viņš ar izcilību piedalās vietējos un starptautiskos konkursos, apliecinot augstu profesionalitāti un konkurētspēju un popularizējot Jūrmalas vārdu pasaulē.

  • Nominācijā “Par spilgtāko kultūras notikumu Jūrmalas apkaimēs” komisija balvu lēma piešķirt Jūrmalas Mākslas skolas kolektīvam un direktorei Taigai Vaišļai par Dubultu Kultūras kvartālā īstenoto pasākumu ciklu skolas 20 gadu jubilejas zīmē un gaismas akciju “Apgaismo Jūrmalu – Latviju”.
  • Nominācijā “Par kultūras notikumu digitālajā vidē” balva piešķirta Jūrmalas muzeja kolektīvam direktora vietnieces Intas Baumanes vadībā par muzeja stāstu ciklu veidošanu digitālajā vidē.
  • Skatītāju simpātijas nominācijā “Skatītāju simpātiju balva par spilgtāko kultūras pasākumu Jūrmalā” ieguvis deju uzvedums – akcija “Jūras bize”.

Balva pasniegta pasākuma idejas autorei, Jūrmalas Kultūras centra vidējās paaudzes deju kolektīva “Jūrmaldancis” vadītājai Dacei Kalējai. 2022. gadā Dace Kalēja kopā ar dejotājiem turpināja iepriekšējā gadā aizsākto tēmu, veidojot tautas deju uzvedumu kultūrai neierastās vietās. Vasaras izskaņā Jūrmalas pludmalē pulcējās 35 deju kolektīvi, vairāk nekā 600 dejotāju, no Latvijas pilsētām un novadiem un kopā izdejoja garāko tautas deju jūras krastā.

Jūrmalas Gada balva kultūrā 2022
  • Par ieguldījumu kultūras dzīves veidošanā 2022. gadā Jūrmalas pašvaldība piešķīra Pateicības rakstus:
    • Jūrmalas muzeja kolektīvam par muzeja 60 gadu jubilejas izstādi “Jūrmala. Muzejs. Sešdesmitie”, izstādes kuratore Inta Baumane;
    • Jūrmalas Kultūras centra kolektīvam, direktoram Agnim Kristvaldam un vecākajai projektu vadītājai Džoannai Kotai par kultūras pasākumu organizēšanu Mellužu estrādē;
    • aušanas studijai “Bulduru audējas”, vadītāja Arta Māldere, par Bulduru audēju kopas izstādi “Silti” Jūrmalas Kultūras centrā;
    • Jūrmalas Kultūras centra pūtēju orķestra “Jūrmala” diriģentam Bruno Jurgenbergam par koncertprogrammām “Solo ar orķestri” un “Ziemas mūzika svinga ritmos”;
    • Kauguru Kultūras nama direktorei Dacei Umbraško par radošumu kultūras pieejamības nodrošināšanā Jūrmalā,
    • Aspazijas mājas darbiniecēm Dacei Kaukulei un Signei Cīrulei par nozīmīgo jaunatklājumu Aspazijas daiļradē – Aspazijas dzejoli “Ziemsvētki” no poēmas “Saules dēls”.

Jūrmalas “Gada balvai kultūrā 2022” kopumā saņemti 42 pieteikumi dažādās nominācijās, skatītāju simpātiju balvai pieteikti 47 dažādi pasākumi, par kuriem saņemti 532 balsojumi.