Sabiedrība Vide
Pašvaldība institūcijām pieprasījusi informāciju par ugunsgrēka radītajām sekām

Jūrmalas pilsētas dome pēc 18.jūnijā notikušā paaugstinātas bīstamības ugunsgrēka Valsts vides dienestam un Veselības inspekcijai ir lūgusi sniegt informāciju par konkrētām darbībām, kuras tiek plānotas, lai noteiktu un likvidētu tā sekas. 

Valsts vides dienests tikmēr publiski ir paudis, ka ugunsgrēks ir radījis ietekmi uz vides kvalitāti. 

Valsts vides dienesta paziņojums:

“Valsts vides dienesta (VVD) inspektori šobrīd turpina sekot vides stāvoklim ugunsgrēka skartajās teritorijās. Ugunsgrēks, kas svētdien sākās nelegālā atkritumu glabāšanas vietā Slokā, Ventspils šosejā 47, ir radījis ietekmi uz vides kvalitāti. Precīza informācija tiks iegūta turpmākā monitoringa laikā. Par to VVD ziņos pēc rezultātu saņemšanas un apkopošanas.

Pateicoties labvēlīgiem laika apstākļiem, dūmi izkliedējās atmosfēras augšējos slāņos plašā teritorijā, un piesārņojuma līmenis ugunsgrēka tuvākajā apkārtnē ir zems. Tas nerada bīstamību apkārtnes iedzīvotāju veselībai.

Kā apliecina Veselības inspekcija, šobrīd ugunsgrēks nav radījis paliekošu ietekmi uz cilvēku veselību. Inspekcija norāda arī, ka radīto ilglaicīgo ietekmi uz cilvēka veselību var novērtēt tikai teorētiski, jo degšanas rezultātā izdalījās vesela buķete ar organiskajām un neorganiskajām ķīmiskajām vielām, kuras var uzkrāties barības ķēdē un ar pārtiku nonākt cilvēku organismā.

Tā kā dūmu mākonis virzījās Rīgas virzienā, īpašu vērību VVD pievērsa gaisa kvalitātes rādītājiem Rīgā izvietotajās nepārtrauktās darbības gaisa kvalitātes monitoringa stacijās. Tajās nekāda ugunsgrēka ietekme uz gaisa kvalitāti nebija novērojama.

Ņemot vērā, ka Jūrmalā šādu nepārtrauktās darbības gaisa kvalitātes monitoringa staciju nav, tad ugunsgrēka laikā, arī naktī un nākamajās dienās, gaisa kvalitāti monitorēja VVD inspektori. Arī šajos novērojumos netika konstatēta būtiska, ilglaicīga gaisa kvalitātes pasliktināšanās Jūrmalā.”

Jūrmalas pilsētas dome pēc 2017.gada 18.jūnijā notikušā paaugstinātas bīstamības ugunsgrēka Ventspils šosejā 47, kur sadeguši plastmasas atkritumi lielā platībā un apjomā, Valsts vides dienestam un Veselības inspekcijai ir lūgusi sniegt informāciju par konkrētām darbībām, kuras tiek plānotas, lai noteiktu un likvidētu tā sekas:

  • ietekmi uz vides kvalitāti – gaisa, augsnes un ūdens piesārņojums;
  • ietekmi uz cilvēku veselību.

Ņemot vērā to, ka šādos degšanas procesos izdalās dažādas ķīmiskās vielas, kuras var uzkrāties barības ķēdēs un šādā veidā ar pārtiku nonākt cilvēku organismā un apdraudēt veselību, pašvaldība šīm institūcijām lūgusi veikt operatīvas darbības (arī augsnes stāvokļa novērtēšanu) un sniegt informāciju un ieteikumus, kā rīkoties iedzīvotājiem, lai neapdraudētu savu veselību. Piemēram – vai nepieciešama ietekmētās augsnes izvešana iespējamā piesārņojuma dēļ, kā arī informēt par institūcijām, kuras veic šādus pasākumus.

Pašvaldība arī lūgusi sniegt informāciju par pelniem un to ietekmi uz vides kvalitāti un cilvēku veselību. Pelni ir nosēdušies lielākajā daļā Jūrmalas teritorijas, pēc novērojumiem arī Mellužu, Asaru un citos rajonos, ņemot vērā notikuma brīdī esošo vēja virzienu attiecīgi dūmu pārvietošanās virzienu (informācija pieejama LVĢMC).

Līdz atzinuma saņemšanai iedzīvotāji jautājumu gadījumos aicināti sazināties ar Valsts vides dienestu un Veselības inspekciju:

http://www.vvd.gov.lv/kontaktinformacija/

http://www.vi.gov.lv/lv/sakums/kontakti