Pērn Jūrmalas pašvaldība uzsāka skolēnu līdzdalības budžetēšanu, piešķirot 1000 eiro un dodot skolēniem iespēju pašiem lemt, kādām skolas vajadzībām tos labāk izlietot. Par pilotskolu tika izvēlēta Jūrmalas Valsts ģimnāzija; šogad skolēnu līdzdalības budžets būs pieejams arī pārējās Jūrmalas vidusskolās.
Skolēnu līdzdalības budžetēšana nozīmē to, ka skolēniem tiek dota iespēja un izvēle kāda konkrēta jautājuma risināšanā. Tas ir demokrātisks process, kur skolēni paši lemj, kā labāk tērēt Jūrmalas valstspilsētas pašvaldības piešķirto finansējumu, īstenojot kādu skolai vajadzīgu projektu.
Pirmā skolēnu līdzdalības budžetēšana notika 2023. gadā, par pilotskolu tika izvēlēta Jūrmalas Valsts ģimnāzija. Skolēniem bija iespēja izstrādāt idejas par skolas vides uzlabošanu, prezentēt tās saviem skolas biedriem un balsot par labāko ideju, lai tā tiktu realizēta.
5. līdz 12. klašu skolēni iesniedza septiņus pieteikumus skolas mikroklimata un vides uzlabošanai un pilnveidei, pēc tam novembrī prezentēja savas idejas žūrijai. Skolēnu tiešsaistes balsojumā visvairāk balsu saņēma 10.3. klases ideja par galda tenisa un citu spēļu iegādi brīvā laika pavadīšanai skolā. Atgriežoties no ziemas brīvlaika, skolas telpās jau varēja izjust sportisko sacensību garu, jo ideja pārtapa par realitāti – telpās bija izvietoti iegādātie futbola galdi, tenisa galds, hokeja galds un novusa galds.
Jaunā iniciatīva skolēniem deva iespēju izprast naudas vērtību, aprēķināt idejas realizēšanai nepieciešamo finansējumu, veicot cenu aptauju un nosakot, kas ir ekonomiski pamatotākais variants un kur konkrēto lietu var iegādāties. Skolēni uzņēmās atbildību, ierosināja un pamatoja savu ideju, kā arī ieguva zināšanas par projekta sagatavošanu līdz tā realizācijai. Tāpat skolēniem bija iespēja piedalīties balsošanas procesā, kurā katra balss bija izšķirīga gala rezultātam – tādējādi skolēni veidoja izpratni par vēlēšanu un balsošanas procesa nozīmīgumu un vērtību savas nākotnes veidošanā.
Turpinot attīstīt šo iniciatīvu, 2024. gadā skolēnu līdzdalības budžets būs pieejams arī pārējām Jūrmalas vidusskolām; darbs pie šī procesa jau ir uzsākts.
Aicinām gan skolas, gan bērnudārzus ieviest savā ikdienā demokrātijas procesus, piemeklējot iesaistes veidus lēmumu pieņemšanas procesā – piemēram, balsojot par puķu krāsām dobēs, par kādu jaunu spēļu vai mācību materiāla iegādi u. tml.