Jūrmalas dome 2024. gada 22. februāra sēdē pieņēma lēmumu par Jūrmalas valstspilsētas Pumpuru vidusskolas izveidošanu, reorganizējot Jūrmalas Jaundubultu pamatskolu un Jūrmalas Pumpuru vidusskolu. Skolu reorganizāciju uzdots pabeigt līdz 2024. gada 31. augustam. Reorganizācija tiek veikta, lai izpildītu Izglītības un zinātnes ministrijas jaunā pedagogu darba samaksas finansēšanas modeļa “Programma skolā” prasības un sekmētu pāreju uz vienotu skolu jeb mācībām latviešu valodā.
Izvēlētais reorganizācijas process ir: apvienojot Jūrmalas Pumpuru vidusskolu ar Jūrmalas Jaundubultu pamatskolu, izveidot jaunu skolu, tādējādi neviena no skolām netiek likvidēta. Abu skolu darbiniekiem un izglītojamajiem tiek dota iespēja turpināt iesākto darbu un izglītošanās procesu, pakāpeniski īstenojot nepieciešamās izmaiņas izglītības kvalitātes un pedagogu atalgojuma un darba vides uzlabošanai. Kā galvenais arguments tieši šāda modeļa izvēlei ir nodrošināt abu skolu pedagogiem un izglītojamajiem vienlīdzīgas iespējas un tiesības, tiek dota iespēja abām mācību iestādēm atrasties vienādos apstākļos, lai neviena puse netiktu diskriminēta, mērķtiecīgi veidojot vienotu jauno skolu.
Lēmums paredz, ka Jūrmalas valstspilsētas Pumpuru vidusskola pārņems abu izglītības iestāžu īstenotās izglītības programmas, funkcijas, tiesības, saistības, prasības, finanšu līdzekļus, uzskaitē esošās materiālās vērtības, lietvedības un arhīvu.
- Visi izglītojamie turpinās apgūt tās pašas izglītības un interešu izglītības programmas tajās pašās telpās – Kronvalda ielā 8 (Jūrmalas Pumpuru vidusskolas ēkā) un Lielupes ielā 21 (Jūrmalas Jaundubultu pamatskolas ēkā);
- Visiem abu skolu pedagogiem un darbiniekiem tiks piedāvātas vienošanās par darba turpināšanu apvienotajā skolā ne mazākā slodzē, kāda tā ir pašlaik;
- Nākamajā mācību gadā visiem izglītojamajiem un pedagogiem maksimāli tiks nodrošināta iespēja mācīties tajās pašās klasēs, tajās pašās telpās, ar tiem pašiem klases audzinātājiem un pedagogiem, bet jebkuras izmaiņas tiks īstenotas, vienojoties starp skolas vadību, skolas padomi un vecākiem par labākajiem risinājumiem.
- Pavērtas plašākas iespējas pedagogu izaugsmei, veidojot spēcīgu profesionālo metodisko un valodas atbalstu, nodrošinātu savstarpējās mācīšanās un labās prakses pārnesi un stiprinātu iekļaujošās izglītības iespējas;
- Skolēni saņem kvalitatīvu izglītību, motivētus pedagogus, plašāku piedāvājumu vidusskolas izvēles programmām un interešu izglītībai.
Pašvaldība ir saņēmusi arī iedzīvotāju iebildumus šai reorganizācijai, taču Izglītības pārvalde uzsver, ka pārmaiņas ir vērstas uz skolas attīstību un izglītības kvalitātes uzlabošanu, lai Jūrmalas skolēniem nodrošinātu labāko potenciālo nākotnes perspektīvu. “Skolēns ir pirmajā vietā un, domājot par pārmaiņām, mums ir jāraugās soli uz priekšu – jārūpējas, lai pārmaiņas notiktu pēc iespējas veiksmīgāk, jānodrošina viss nepieciešamais atbalsts skolēniem, vienlīdzīga attieksme un jāstrādā, lai izglītības kvalitāte augtu. Izvērtējot iespējamos reorganizācijas variantus, šis variants gan no integrācijas un vienlīdzīgu pozīciju nodrošināšanas viedokļa, gan nākotnes perspektīvas tika izvēlēts kā potenciāli veiksmīgākais. Esmu pārliecināts, ka, izmantojot abu skolu stiprās puses, esošo pedagogu prasmes un pieredzi, centrā liekot izglītojamo intereses, šī reorganizācija ļaus skolai kļūt stiprākai un izglītības kvalitātei lielākajā Jūrmalas skolā – augt,” uzsver Edgars Bērziņš, Jūrmalas Izglītības pārvaldes vadītājs.
Jaundubultu skolas padome un pedagogi atbalsta pieņemto lēmumu.
Mērķis ir izveidot vienotu skolu ar augstiem izglītības kvalitātes rādītājiem, skolu, kurā ir nodrošināti labi izglītības ieguves apstākļi, atbalstoša vide gan pedagogiem, gan skolēniem, skolu, kura nodrošina konkurētspējīgu izglītību no pirmsskolas līdz vidusskolai, saglabājot apvienoto izglītības iestāžu labākās pieredzes un tradīcijas.
“Abas skolas ilgtermiņā tikai iegūs no apvienošanas. Pumpuru vidusskola, kurai ir teicami kvalitatīvie rādītāji, piemēram, rezultāti valsts eksāmenos un olimpiādēs, un ilgstoša pozitīva pieredze darbā izglītības izcilībai, pēdējos gados ir piedzīvojusi stabilu izglītojamo skaita pieaugumu. Līdz ar to vidusskola saskaras ar izglītības procesam nepieciešamo telpu trūkumu, un jau šobrīd 1.–3. klašu mācību process tiek organizēts Jaundubultu pamatskolas ēkā. Pēc reorganizācijas būs iespēja sakārtot skolas pārvaldību, dodot iespējas abu skolu izglītojamajiem un pedagogiem pilnvērtīgi izmantot infrastruktūru un materiāltehnisko bāzi. Piemēram, šobrīd tiek atjaunots Jaundubultu skolas sporta laukums, kuru varētu izmantot abu skolu izglītojami,” skaidro Edgars Bērziņš, Jūrmalas Izglītības pārvaldes vadītājs.
Apvienošana pavērs lielākas iespējas abu skolu pedagogu izaugsmei, veidojot spēcīgu profesionālo metodisko un valodas atbalstu, nodrošinās savstarpējās mācīšanās un labās prakses pārnesi un stiprinātu iekļaujošās izglītības iespējas. Savukārt skolēniem tā būs iespēja saņemt kvalitatīvu izglītību, motivētus pedagogus, plašāku piedāvājumu vidusskolas izvēles programmām un interešu izglītībai. Šobrīd ir nepieciešams ieguldīt papildu laiku un resursus, lai paaugstinātu un nostiprinātu latviešu valodas prasmes tiem pedagogiem un skolēniem, kuriem latviešu valoda nav dzimtā valoda, un tādējādi nodrošinātu efektīvu pāreju uz mācībām valsts valodā, kas pilnībā jāīsteno līdz 2025. gada 1. septembrim.
Attiecībā uz apvienotās skolas vadītāju – ir paredzēts rīkot atklātu konkursu, kurā aicināti piedalīties gan līdzšinējie skolu direktori, gan citi profesionāļi. Konkursa mērķis ir iegūt skolai profesionāli labāko vadītāju ar spēcīgu stratēģisko redzējumu ne tikai par apvienošanas procesu, bet arī tālāko Jūrmalas valstspilsētas Pumpuru vidusskolas attīstību. Lai nodrošinātu vecāku interešu pārstāvniecību, konkursā kā novērotāji piedalīsies abu skolu padomju vadītāji, kā arī konkursa komisijā tikts iekļauts Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvis.
Pārmaiņas tiek veiktas, jo Izglītības un zinātnes ministrija izstrādājusi jaunu pedagogu darba samaksas finansēšanas modeli “Programma skolā”: valsts budžeta finansējums pedagogu atalgojumam pilnā apmērā tiks piešķirts tām izglītības iestādēm, kas atbilst noteiktajiem kritērijiem par ilgtspējīgu izglītības iestādi. Skolas, kurās skolēnu skaits neatbildīs ministrijas noteiktajiem kritērijiem, jau no nākamā mācību gada nevarēs saņemt visu nepieciešamo valsts finansējumu pedagogu algām, lai nodrošinātu skolu tālāku darbu. Jaunais finansēšanas modelis paredz procentuāli samazinātu valsts finansējumu pedagogu atalgojumam, ja izglītojamo skaits pamatskolā ir mazāks nekā ministrijas noteiktais, savukārt, ja izglītojamo skaits būs nepietiekams vidusskolas posmā, valsts finansējums vispār netiks piešķirts. Pēc Jūrmalas Izglītības pārvaldes aprēķina, ja netiktu īstenotas nekādas pārmaiņas, pašvaldībai būtu jāpiemaksā 625,8 tūkstoši eiro gadā Jūrmalas Jaundubultu pamatskolas pedagogu atalgojumam, jo nepieciešamo 360 skolēnu vietā skolā ir 291 skolēns.