Sabiedrība Vide
Rekomendācijas iedzīvotājiem saistībā ar notikušo ugunsgrēku

Ceturtdien, 22.jūnijā, notika Jūrmalas pilsētas domes sasaukta Civilās aizsardzības komisijas sēde, kurā pašvaldība aicināja piedalīties ugunsgrēkā iesaistītos dienestus, lai izrunātu dienestu paveikto līdz šim un vienotos par tālāko rīcību.  

Valsts vides dienests Jūrmalas pilsētas domi informēja, ka Jūrmalas pilsētā pēc ugunsgrēka gaisa kvalitātē kaitējuma nav. Veselības inspekcija norāda, ka centralizētās ūdensapgādes sistēma nav pakļauta piesārņojumam un šo ūdeni var lietot uzturā, savukārt tuvāko māju individuālajās ūdens ņemšanas vietās Jūrmalas pilsētas dome organizē dzeramā ūdens pārbaužu veikšanu, lai pārliecinātos, ka dzēšanas ūdeņu piesārņojums nav nonācis gruntsūdeņos un tālāk aku ūdenī. Pārbaužu rezultātus analizēs un tālāko monitoringu nodrošina Valsts vides dienests.

Lai gan individuālo ūdens ņemšanas vietu piesārņojums ir maz ticams, Veselības inspekcija piesardzības nolūkos jūrmalniekiem (tuvāko māju iedzīvotājiem) sniedz šādas rekomendācijas:

  • Nelietot uzturā un nedzirdīt mājdzīvniekus ar ūdeni, kas ņemts no akām un seklajiem urbumiem (līdz 15 m) līdz ūdens analīžu rezultātu saņemšanai – šī rekomendācija attiecas uz tuvāko māju iedzīvotājiem, kas atrodas virzienā uz Slokas karjeru no ugunsgrēka vietas Ventspils šosejas malā. Šīm mājām pašvaldība nodrošina dzeramo ūdeni, ja ūdens trūkst, iedzīvotāji aicināti zvanīt 80205006 vai +371 67733188.
  • Dārzeņus, kas aug piemājas dārzos (atrodas netālu no ugunsgrēka norises vietas) var lietot uzturā, tikai pirms lietošanas tos rūpīgi nomazgājot – attiecas uz visiem Jūrmalas iedzīvotājiem.
  • Saimnieciskajām vajadzībām ūdeni, kas iegūts no akām un seklajiem urbumiem līdz 15 m, var lietot – šī rekomendācija attiecas uz tuvāko māju iedzīvotājiem, kas atrodas virzienā uz Slokas karjeru no ugunsgrēka vietas Ventspils šosejas malā.
  • Peldēšanās ierobežojumi Slokas karjerā, Lielupē un citās tuvākajā apkārtnē pieejamajās ūdens krātuvēs/ peldvietās nav noteikti.Ja cilvēkiem radušies veselības traucējumi pēc dūmu ieelpošanas, jāvēršas pie sava ģimenes ārsta vai neatliekamās medicīnas punktos.

Inspekcija šobrīd, sadarbojoties ar Valsts vides dienestu un Jūrmalas pilsētas domi, ir apzinājusi tās individuālās ūdens ņemšanas vietas – akas un seklos urbumus līdz 15 m, kuras pakļautas iespējamam piesārņojumam. Šajās vietās tiek ņemtas analīzes, to rezultāti būs orientējoši 7 dienu laikā.

Līdz analīžu rezultātu saņemšanai, Inspekcija aicina individuālo ūdens ņemšanas vietu īpašniekus ziņot Inspekcijai, ja tiek novērotas ūdens kvalitātes izmaiņas – ūdenim ir citādāka krāsa, smarža vai garša. Ziņot iespējams, zvanot Inspekcijas Higiēnas novērtēšanas un monitoringa nodaļai pa tālruni 67317787;  vi@vi.gov.lv.

Par ūdens analīžu rezultātiem un turpmākajām rekomendācijām tiks sniegta papildu informācija.

Valsts vides dienesta dežūrdaļas tālrunis: 25666365.