Sabiedrība Vide
Pilsētas ūdensvads un kanalizācija – no Priedaines līdz Ķemeriem

Atbilstīgi valstī spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem līdz 2021. gada 31. decembrim visiem decentralizētās kanalizācijas sistēmas (DKS) īpašniekiem SIA “Jūrmalas ūdens” bija jāiesniedz aizpildīts DKS reģistrācijas apliecinājums. Reģistrējamās DKS ir šādas: notekūdeņu krājtvertne jeb nosēdaka, septiķis, bioloģiskās kanalizācijas sistēmas, sausā tualete.

Lai arī liela daļa DKS īpašnieku ir iesnieguši DKS reģistrācijas apliecinājumu, ne visi īpašnieki, kuru Jūrmalas privātmājas nav pieslēgtas centralizētajai kanalizācijas sistēmai, ir izpildījuši Ministru kabineta noteikumu Nr. 384 “Noteikumi par decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekošanu un reģistrēšanu” un Jūrmalas pilsētas domes saistošo noteikumu Nr. 20 “Par decentralizēto kanalizācijas pakalpojumu sniegšanas un uzskaites kārtību Jūrmalas pilsētas pašvaldībā” prasības par DKS reģistrācijas kārtību.

Aicina pārbaudīt sniegtos datus

SIA “Jūrmalas ūdens” Kontroles dienesta vadītājs Gints Briķis skaidro, ka daži no pieteikumu iesniedzējiem arī paši atzīst, ka konkrētās mājsaimniecības izsmeļamā bedre, visticamāk, neatbilst likuma prasībām. Visbiežāk ir neatbilstība patērētā ūdens daudzumam un izsmeļamās bedres tilpuma un izvešanas biežuma attiecībās. Šajās adresēs SIA “Jūrmalas ūdens” Kontroles dienests atbilstoši likuma prasībām kopā ar policijas pārstāvi veiks DKS pārbaudes.

Gints Briķis arī norāda, ka daļa DKS īpašnieku nav aizpildījuši visu anketu vai nav norādījuši savu e-pasta adresi un kontakttālruņa numuru. Līdz ar to īpašnieku nav iespējams informēt par konkrētās adreses DKS apliecinājuma saņemšanu vai nepieciešamo papildu informāciju. SIA “Jūrmalas ūdens” aicina pārbaudīt sniegto datu atbilstību un iesniegt labojumus.

Jāiesniedz DKS reģistrācijas apliecinājums

DKS reģistrācijas apliecinājuma veidlapa ir pieejama interneta vietnē www.jurmalasudens.lv sadaļā “Informācija klientiem” apakšsadaļā “Iesniegumu paraugi”, kā arī to var saņemt un aizpildīt SIA “Jūrmalas ūdens” birojā Promenādes ielā 1A. Lejuplādētu un aizpildītu reģistrācijas apliecinājumu, parakstītu ar drošu elektronisko parakstu, var nosūtīt uz e-pasta adresi gints.brikis@jurmalasudens.lv vai pa pastu SIA “Jūrmalas ūdens” Ūdenssaimniecības infrastruktūras attīstības nodaļai Promenādes ielā 1A, Jūrmalā, LV-2015.

Čeki jāglabā divus gadus

Atgādinām, ka, pamatojoties uz noteikumu “Noteikumi par decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekošanu un reģistrēšanu” 9.1. punktu, DKS īpašniekam ne mazāk kā divus gadus ir jāglabā kanalizācijas notekūdeņu izvešanas pakalpojumu apliecinošais dokuments (čeks), kurā uzrādīta pakalpojumu sniegšanas adrese, dati par savākto notekūdeņu daudzumu, pakalpojuma sniegšanas datums un asenizatora rekvizīti. Tiem iedzīvotājiem, kuriem sociālo pabalstu dēļ kanalizācijas izvešanas čeks (oriģināls) ir jāiesniedz Labklājības pārvaldē, ir jāsaglabā čeka kopija.

Īpašniekam jānodrošina DKS apkope

Ministru kabineta noteikumi “Noteikumi par decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekošanu un reģistrēšanu” nosaka, ka DKS īpašnieks atbild par tās ekspluatāciju atbilstoši vides aizsardzības un šo noteikumu prasībām. Lai to nodrošinātu, īpašniekam par saviem līdzekļiem jānodrošina attiecīgās sistēmas apkope un remonts. Tas nenozīmē, ka šo apkopi vai remontu īpašnieks var veikt tikai tad, kad izsmeļamā bedre sāk grūt, bet gan reizi gadā (ja ražotāja, būvnieka vai atbilstoša komersanta izsniegtajā tehniskajā dokumentācijā nav noteikts citādi). Apkopi vai remontu veic atbilstošs komersants, kas specializējies šādu darbu izpildē. Ja iekārtas ekspluatācijas laikā konstatēts avārijas stāvoklis, pēc avārijas seku novēršanas tiek veikta iekārtas ārpuskārtas apkope. “Tātad šos darbus var veikt tikai legāli strādājoša būvfirma vai cita veida uzņēmums. Par veiktajiem darbiem jābūt arī čekam, ko pārbaudes gadījumā var uzrādīt SIA “Jūrmalas ūdens” Kontroles dienesta darbiniekam,” pauž Gints Briķis.

Var piemērot sodu

Uzsākot DKS pārbaudes, vispirms tiks pārbaudītas tās adreses, kuru mājsaimniecību īpašnieki nav iesnieguši DKS reģistrācijas apliecinājumu, kā arī tās, par kurām SIA “Jūrmalas ūdens” būs informācija, ka netiek ievēroti noteikumi par DKS uzturēšanu un tiek piesārņota vide. Atgādinām, ka par DKS nereģistrēšanu, noteikumiem neatbilstošas sistēmas ekspluatāciju, kā arī izvešanas biežuma neievērošanu, sākot ar 2022. gada 1. janvāri, var piemērot administratīvo naudas sodu līdz 500 eiro fiziskām personām un līdz pat 1500 eiro juridiskām personām. Normatīvajos aktos ir noteikts sods arī par vides piesārņošanu.

Pilsētas kanalizācija – tas ir ērtāk

SIA “Jūrmalas ūdens” aicina visus, kuriem ir tāda iespēja, pievienoties centralizētajiem kanalizācijas tīkliem – DKS pārbūve vai remonts, visticamāk, izmaksās tikpat, cik pieslēguma ierīkošana, vai pat dārgāk. Arī asenizatoru uzņēmumu pakalpojumi nebūs lētāki par abonenta maksājumiem, jo arī asenizatoriem DKS kanalizācijas saturs jānodod Slokas notekūdeņu attīrīšanas iekārtās.