Sabiedrība Mājoklis
Skurstenis

Būtiskā energoresursu cenu pieauguma dēļ ir sagaidāms, ka ar 2022. gada 1. oktobri siltumenerģijas tarifs Jūrmalā pieaugs par 143% un būs 225,62 eiro/MWh.

Valsts kompensēs pusi no pieauguma

Augustā Saeima apstiprināja grozījumus Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā, kas paredz centralizētās siltumapgādes pakalpojuma saņēmējiem kompensēt 50% cenas pieauguma no tarifa, kas pārsniedz 68 eiro/MWh (bez PVN). Ņemot vērā šobrīd plānoto tarifu ar 2022. gada 1. oktobri un atbalsta mehānisma nosacījumus, Jūrmalas iedzīvotājiem tiks kompensēti 78,81 eiro; līdz ar to var prognozēt, ka tarifs atbalsta periodā būs 146,81 eiro/MWh. Atbalsts tiek piešķirts automātiski, kas nozīmē, ka klientiem rēķini tiks izrakstīti, piemērojot samazināto tarifu.

Ievērojams kurināmā, īpaši dabasgāzes, kā arī iepirktās siltumenerģijas cenu pieaugums ir bijis galvenais faktors tarifu pieaugumam daudzās Latvijas pilsētās jau no šī gada sākuma. Jūrmala bija noslēgusi izdevīgu ilgtermiņa līgumu par dabasgāzes piegādi, kas ļāva krasi necelt tarifu, taču ar 1. oktobri šis līgums beidzas.

Uzņēmuma “Jūrmalas siltums” valdes priekšsēdētājs Valdis Vītoliņš skaidro: “Šis gads līdz ar karu Ukrainā mums nesis vēl nepieredzētu situāciju energoresursu cenu jomā. Iedzīvotāji un uzņēmēji ir saskārušies ar nebijušu cenu kāpumu degvielai, elektrībai, dabasgāzei, koksnes granulām un centralizētās siltumapgādes pakalpojumiem.”

V. Vītoliņš norāda: “Lai mazinātu izmaksu pieaugumu saviem klientiem, esam konsekventi plānojuši un veikuši siltumapgādes sistēmas rekonstrukciju, jaunu katlumāju izbūvi un esošo iekārtu darbības energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumus. Lai vēl vairāk palielinātu atjaunojamo energoresursu īpatsvaru mūsu kurināmā bilancē, pašlaik Dubultu siltumapgādes rajonā veicam jaunas 5 MW šķeldas katlumājas izbūvi un gatavojamies uzsākt vēl vienas 6 MW katlumājas izbūvi Kauguros. Taču, neskatoties uz šiem pasākumiem, neparedzēti augstā gāzes izmaksu pieauguma dēļ “Jūrmalas siltuma” tarifs ir sasniedzis nepieredzētu slieksni – 225,62 eiro/MWh.”

Tarifu pieaugums daudzās pašvaldībās

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas publiskotā informācija liecina, ka ar 1. septembri ievērojams tarifu pieaugums sagaidāms vairākās pašvaldībās un lielajās pilsētās. Uzsākot apkures sezonu, straujš cenu kāpums ir gaidāms arī citviet Latvijā, kad stāsies spēkā jaunās dabasgāzes cenas apkures sezonai: Mārupes novadā (320,14 eiro/MWh), Ķekavas novadā (279,51 eiro/MWh), Jēkabpilī (101,78 eiro/MWh) un citās pašvaldībās.