Šogad aprit 100 gadu izcilajam gleznotājam Valdim Bušam (1925–2014). Mākslinieks 59 gadus nodzīvoja Jūrmalā, te 1972. gadā sarīkoja savu pirmo personālizstādi, gandrīz desmit gadus vadīja Jūrmalas mākslinieku grupu.
Mākslinieka Valda Buša vārds un mākslas nozīmīgums daudzkārt pārsniedza Jūrmalas un arī Latvijas robežas, piepildot izstāžu zāles Vācijā, Šveicē, Francijā un citur Eiropā. Pateicoties mākslinieka dēlam Ilmāram Bušam, gleznotāja radošais mantojums tiek saglabāts nākamajām paaudzēm, Bulduru Izstāžu namā skatāma pastāvīgā mākslinieka darbu ekspozīcija un darbnīca, mākslinieka piemiņai jau sarīkotas vairākas tematiskās izstādes.
“Savienojums” Jūrmalas muzejā
Valda Buša simtgades centrālajā izstādē “Savienojums”, kas Jūrmalas muzejā tiks atvērta 30. maijā, būs skatāmi darbi no visiem gleznotāja daiļrades posmiem. Izstādes vadmotīvam izvēlēta Valda Buša fotogrāfija no viņa brieduma gadiem, kurā mākslinieks redzams spēka un iedvesmas pilns. Māksliniece Anitra Eglīte-Poikāne fotogrāfijai pievienoja Valdim Bušam tik tuvā fovisma košo krāsu gammu, izveidojot spožu izstādes vizuālo tēlu.
Izstādei dots nosaukums “Savienojums”. Izstādes kontekstā tam ir vairākas nozīmes. Pirmkārt, Valdis Bušs pats savienoja vairākas paaudzes. Viņa aktīvā izstāžu darbība sākās tikai 46 gadu vecumā, kad laikabiedri jau bija nostabilizējušies un guvuši atzinību. Gleznotājam nācās sevi pierādīt ne vien vienaudžu vidū, bet arī konkurēt ar jaunākajiem māksliniekiem. Tomēr Valda Buša enerģija, dzīvesprieks, bet galvenokārt izcilais talants, kas uz audekliem izlauzās patiesā un ekspresīvā krāsu priekā, jau ar pirmo personālizstādi iemantoja kā kritiķu, tā sabiedrības atzinību.
Otrkārt, izstāde iecerēta kā savienojums ar jaunāko paaudzi. Viens no jaunievedumiem izstādē būs virtuālais gids un virtuālā spēle, kurā varēs ne tikai iepazīt gleznas, kuras neietilps izstāžu zālē, bet arī virtuāli izstaigāt muzeju, atrast kādu slepeno eju un apskatīt mākslinieka sadzīvē lietotos priekšmetus. Aktiera Jāņa Kroņa lasījumā atdzīvosies Valdis Bušs – apņēmīgais jauneklis, kurš 1949. gadā devās uz Tālajiem Austrumiem, lai apprecētos ar savu līgavu Annu, kura bija izsūtījumā. Savukārt mazākie izstādes apmeklētāji no Valda Buša dažādu gleznu elementiem varēs salikt savu gleznu. Kāda no gleznām arī atdzīvosies. Jūlija vidū šī izstāde ceļos uz Moldovas Nacionālo mākslas muzeju.
Izstādes kuratore – mākslas zinātniece Inga Bunkše.
Divas izstādes Bulduru Izstāžu namā
Bulduru Izstāžu nama 2. stāvā no 18. maija ir skatāma izstāde “… manas krāsas ir spilgtas, mazliet trakas…”, kas ļauj vairāk izprast mākslinieka traģiskos dzīves un spilgtās daiļrades līkločus un iepazīt Valdi Bušu ne tikai kā mākslinieku, bet arī kā cilvēku. Izstādē eksponētas fotogrāfijas, dokumenti un Sibīrijas laika zīmējumi. Izstādes kuratore – Jana Rāve.
Savukārt Bulduru Izstāžu nama 1. stāva zālēs mākslinieka jubilejas mēnesī jūnijā redzēsim izstādi “Buša laiks. Laikabiedri”. Izstādi veidojusi māksliniece Guna Millersone, kura ilgstoši sadarbojusies ar Valdi Bušu gan izstāžu rīkošanā, gan strādājot kopā plenēros. Izstādē “Buša laiks. Laikabiedri” būs skatāmi Borisa Bērziņa, Gunas Millersones, Andra Vītola, Guntas Kalseres un citu mākslinieku darbi.
Bulduru brīvdabas ekspozīcija
Gleznotāja Valda Buša darbi mākslinieka jubilejas gada vasarā Jūrmalā ir skatāmi arī ārtelpā – skvērā pie Bulduru stacijas. Valda Buša garajā radošajā mūžā tapušas neskaitāmas gleznas un dabas studijas. Dzīvojot Jūrmalā, mākslinieks daudz gleznojis tuvākās apkārtnes ainavas. Radošajā mantojumā, kas ietver vairāk nekā 5000 gleznu un studiju, Valdis Bušs atklājas kā kaislīgs, aizrautīgs, ārkārtīgi darbspējīgs un mūžam meklējošs mākslinieks. Brīvdabas ekspozīcijā Bulduros, mākslinieka dzīvesvietas apkaimē, izstādītas 14 gleznu lielformāta reprodukcijas.