Sabiedrība Uzņēmējdarbība
Karodziņi

Tūristu skaits Jūrmalā 2022. gadā ir pieaudzis par 79,4% salīdzinājumā ar 2021. gadu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati, tas ir vairāk nekā vidēji valstī, kur tūristu skaits pieaudzis par 66,2%.

Jūrmala joprojām ir saglabājusies kā otrs populārākais galamērķis vietējo un ārvalstu tūristu vidū. Salīdzinājumā ar 2019. gada datiem, pirms pandēmijas, tūristu skaits ir bijis par 10,6% mazāks.

2022. gadā pilsētā nakšņoja galvenokārt vietējie tūristi un tūristi no Lietuvas. 2019. gadā vietējie tūristi veidoja nepilnus 33% no tūristu kopējā skaita, bet 2022. gadā  51%. Nakšņojumu kopējais skaits pieaudzis par 52,1% salīdzinājumā ar 2021. gadu, bet salīdzinājumā ar 2019. gadu rādītājs joprojām ir par 33,4% mazāks. Vidējais uzturēšanās ilgums palicis nemainīgs – 2,5 diennaktis. Lielākais uzturēšanās ilgums ir bijis 2022. gada 1. ceturksnī, sasniedzot 3,4 diennaktis. Visilgāk pilsētā ir uzturējušies tūristi no Ukrainas (4,2 diennaktis), Igaunijas (3,7 diennaktis) un Lietuvas (3,0 diennaktis). Visvairāk ārvalstu tūristu Jūrmalu apmeklēja jūlijā, bet vietējie tūristi – augustā. Kopumā visvairāk tūristu tradicionāli ir bijis vasarā, augustā, bet vismazāk – janvārī.

Gultasvietu vidējais noslogojums tūrisma mītnēs 2022. gadā bija 41,5%, tas pieaudzis par 14,9% salīdzinājumā ar 2021. gadu, taču bijis par 7,9% mazāks salīdzinājumā ar 2019. gadu. Lielākais noslogojums bija kūrortviesnīcās, it īpaši gada 3. ceturksnī, kad tas sasniedza 72,2%.

Analizējot pilsētas viesu sadalījumu pa valstīm, secināms, ka 2022. gadā visvairāk bijis vietējo tūristu no Latvijas, tai seko pārējās Baltijas valstis. Arī salīdzinājumā ar 2019. gadu vietējo tūristu skaits un tūristu skaits no Lietuvas turpināja pieaugt. Gan Jūrmalā, gan Latvijas mērogā Lietuva, Igaunija, Vācija un Somija ir noteiktas kā prioritārās valstis, kur mērķtiecīgi tiek veiktas mārketinga aktivitātes tūristu piesaistei.

Jūrmalas Tūrisma informācijas centrs izstrādājis jaunus tūrisma maršrutus. “Jūrmalā pērn atklāti vairāki jauni vides un infrastruktūras objekti, kā arī īstenotas aktivitātes tūrisma piesaistei,” pastāstīja Mārketinga nodaļas Tūrisma komunikācijas daļas vadītāja Aleksandra Stramkale. “Par nozīmīgu tūrisma objektu kļuvis Ķemeru vēsturiskais parks ar ūdenstorni, kur attīstām savu piedāvājumu, lai tas pilsētas viesiem būtu arvien saistošāks. Īstenots viens no 2022. gadā vērienīgākajiem projektiem – atklāts Kauguru atpūtas parks ar plašām atpūtas iespējām, izveidota labsajūtas dabas taka piekrastes kāpu zonā posmā no Dubultiem līdz Pumpuriem, Ķemeros atklāta jauna skulptūra “Ķemeru Anniņa”, izejā uz jūru Bulduros izveidots vides objekts “Baltijas straume”, Majoru pludmalē izveidots lielformāta uzraksts “Jūrmala”, kas kļuvis par iecienītu fotografēšanās vietu tūristiem. Tāpat jauni piedāvājumi Jūrmalas Brīvdabas muzejā – atjaunots zvejas kuģis “Undīne”, apskatāms izveidotais Jūrmalas goda tērps, Jūrmalas Kultūrtelpas un vides dizaina centrā izveidota jauna Jūrmalas koka arhitektūrai veltīta pastāvīga ekspozīcija, kas stāsta par Jūrmalas vēsturiskās arhitektūras kokgriezuma dekoriem.”