Valsts policija brīdina iedzīvotājus par pieaugošo telefonkrāpniecības gadījumu skaitu, īpaši izmantojot stacionāros telefonus. Krāpnieki, uzdodoties par tuviniekiem, policijas darbiniekiem vai mediķiem, mēģina izkrāpt naudu, stāstot par it kā notikušiem ceļu satiksmes negadījumiem. Īpaši apdraudēti ir vecāka gadagājuma cilvēki.
Krāpšanas shēma: radinieks iesaistīts avārijā
Krāpnieki pa tālruni apgalvo, ka radinieks ir izraisījis vai cietis ceļu satiksmes negadījumā un nepieciešama nauda, lai segtu zaudējumus vai izvairītos no kriminālprocesa. Krāpnieki runā ātri, izdarot emocionālu spiedienu uz zvana saņēmēju, lai nedotu laiku apdomāties, draud ar sliktām un neatgriezeniskam sekām.
Svarīgi!
- Policija nekad neprasīs naudu par pārkāpumu "nokārtošanu".
- Nekādā gadījumā nesniedziet nekādu personisku informāciju par sevi vai saviem tuviniekiem (vārds, uzvārds, adrese, īpašumā esošas automašīnas marka un numurs, bankas dati, norēķinu kartes dati).
- Gadījumā, ja krāpnieki aicina telefoniski parunāt ar radinieku, kas it kā ir notikumu vietā, nedariet to. Krāpnieki var viltot jūsu radinieka balsi, izmantojot “mākslīgā intelekta” tehnoloģijas. Pārtrauciet sarunu un sazinieties ar radinieku, tuvu personu vai policiju un informējiet par situāciju.
Krāpšana saistībā ar banku kontiem
Vēl viena izplatīta krāpnieku taktika ir zvani it kā no bankas vai policijas, informējot par problēmām bankas kontā. Šādos gadījumos krāpnieki pieprasa nosaukt bankas kontu paroles, Smart-ID kodus vai instalēt lietotnes, kas ļautu viņiem piekļūt jūsu datoram un bankas kontam. Var piedāvāt ierasties personīgi, lai paņemtu no iedzīvotāja bankas karti, kā arī citus personas datus.
Svarīgi!
- Ne banku, ne valsts pārvaldes iestāžu darbinieki nekad nezvanīs, lai noskaidrotu kredītkaršu numurus, PIN kodus, Smart-ID piekļuves kodus, CVC kodus un tamlīdzīgi. Saņemot šādu aizdomīgu zvanu, ieteicams sarunu pārtraukt.
- Nekādā gadījumā pēc svešinieku pieprasījuma nedrīkst savā datorā instalēt programmatūras, piemēram, “AnyDesk”, “QuickSupport”, “TeamViewer” un citas, ar kuru palīdzību krāpnieki var attālināti pieslēgties bankas kontam un veikt noziedzīgas darbības ar personas finanšu līdzekļiem.
- Noziedznieku atsūtītās saites un e-pasta vēstuļu pielikumi var saturēt datorvīrusus, tāpēc nekādā gadījumā tos nevajag atvērt.
Kā pasargāt sevi?
- Ja saņemat aizdomīgu zvanu, nekavējoties pārtrauciet sarunu.
- Informējiet par notikušo tuviniekus un, ja nepieciešams, sazinieties ar banku un Valsts policiju.
Valsts policija aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem, sargāt savu personīgo informāciju un piekļuves datus banku kontiem. Ja ir izkrāpta nauda, likumsargi aicina iespējami ātrāk par to ziņot bankai un pēc tam – vērsties ar iesniegumu tuvākajā Valsts policijas iecirknī.
Sargājiet sevi un savus tuviniekus!